Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

9 milyonu aşkın insan can verecek

28.03.2021
16

Dünya Sağlık Teşkilatı yeni raporunu açıkladı. İşte korkutan neticeler… Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine …

Dünya Sağlık Teşkilatı yeni raporunu açıkladı. İşte korkutan neticeler…

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Cihangir Uyan, Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre 2020 senesinde 9 milyonu aşkın insanın tütüne bağlı sebeplerle hayatını yitireceğini söyledi.

Sigara kullanımının kalp sıhhati tehlikesini çoğaldırdığını belirten Prof.Dr. Uyan, “Sigara, ailesinde kalp hastalığı olanlarda kalp hastalığı tehlikesinde çoğalışa neden olmaktadır. Sigara kullanımı, kalp sıhhati açısından en başta gelen tehlike etkenidir” dedi.

Prof.Dr. Uyan, sigara içmenin bedendeki hemen her uzva hasar verdiğini söyleyerek, “Sigara; kalp hastalığı, inme, akciğer hastalıkları ve muhtelif illet hastalıklerin yanısıra âmâlığa ve erkeklerin ereksiyon meseleyi yaşamasına neden olan son derece makûs bir alışkanlıktır. Sigara içmek kadar, sigara içilen yerlerde bulunarak pasif içici olmak da hastalıklara neden olur” diye konuştu.

Sigaranın önlenebilir bir sakatlık ve vefat sebebi olduğunu ifade eden Prof.Dr. Uyan, şöyle konuştu:

“Dünya Sağlık Teşkilatı ’ne göre 2002 senesinde takribî 5 milyon birey tütüne bağlı sebeplerden kaybedilmiş bulunuyor. Bu sayının 2020 senesinde 9 milyonu aşacağı öngörülüyor. Dünya Sağlık Teşkilatı günde bir sigara içeni dahi sigara tiryakisi kabul ediyor. Sigara kullananlarda kalp krizi tehlikeyi, içmeyenlerden 2 kat daha yüksektir. Ani kalp vefatının başta gelen sebebi olan sigara, doğum hakimiyet hapı kullanan bayanlarda kalp damar hastalığı ve inme tehlikesini daha çoğaldırmaktadır.”

Metin Ferah- DHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44895&cat=220&dt=2007/11/20

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.