Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

AB ’den gardasil aşısına onay

16.08.2021
14

Avrupa Birliği, rahim ağzı illet hastalıkine karşı geliştirilen ‘Gardasil ’ adlı aşıya onay verdi 9 ile 26 yaş arasındaki kız çocuklarına ve kadınlara uygulanmak üzere geliştirilen aşı bundan …

Avrupa Birliği, rahim ağzı illet hastalıkine karşı geliştirilen ‘Gardasil ’ adlı aşıya onay verdi
9 ile 26 yaş arasındaki kız çocuklarına ve kadınlara uygulanmak üzere geliştirilen aşı bundan böyle Avrupa ülkelerinde uygulanabilecek. Gardasil adlı aşı, rahim ağzı illet hastalıkine yol açan ‘Papilloma ’ virüsüne karşı etkili oluyor.Uzmanlar cinsel anlamda aktif olan kadınların yüzde 80 ’ine bu virüsün bulaşma ihtimali olduğuna dikkat çekiyor ve aşının virüsten korunmada etkili olabileceğini belirtiyor.

Avrupa Birliğinin, İngiliz İlaç Firması Glaxo Smith Kline tarafından geliştirilen bir başka rahim ağzı illet hastalıki aşısına da 2007 ’de onay vermesi bekleniyor.

Rahim ağzı illet hastalıki, dünyada her yıl yaklaşık 274 bin kadının ölümüne yol açıyor. Uzmanlar risk grubundaki kadınlara hem aşı yaptırmalarını hem de düzenli olarak rahim azğı illet hastalıkine yol açan ‘Papilloma ’ virüsünü taşıyıp taşımadıklarını belirlemek için testler yaptırmalarını tavsiye ediyor.

ntv

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=928&cat=220&dt=2006/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.