Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Acı yiyerek bunalımdan kurtulun!

01.04.2021
13
Acı yiyerek bunalımdan kurtulun!

Mevsimsu baskın bunalımın doğru beslenmeyle rehabilitasyon edilebileceğini belirten Beslenme ve Perhiz Uzmanı Pınar Kurt, kırmızı pul biber gibi acı yiyeceklerin mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağladığını belirtti.

Güz ve kış aylarında günlerin kısalmasıyla beraber bir hayli şahısta mevsimsu baskın bunalım meyli başlıyor. Her mevsim olduğu gibi güz mevsiminde de bazı besinlere dair farkındalıkların yüksek olması gerektiğini belirten Beslenme ve Perhiz Uzmanı Pınar Kurt, beslenmenin ehemmiyetine dikkat toplayarak ehemmiyetli tüyolar verdi.

 

“Beslenmenizde sebzeye yer verin”

 

 

Güz bunalımının kilo alımına neden olduğunu ifade eden Diyetisyen Pınar Kurt, “Her gün kalori sayımı yapamasak dahi belirli ne kadar balanslı beslendiğimizin takibinde olmamız gerekiyor. Günlük perhizimizde kesinlikle prbitkiein, karbonhidrat ve yağ kapsayan besinlerin hepsini balanslı biçimde harcamalıyız. Özellikle gripten korunmak için beslenmemizde sebzelere yer vermeliyiz. Günlük su tüketimimizi 2-3 litre en az 7-8 kadeh olarak ayarlamalıyız. Fiziksel de etkinliği olabildiğince yüksek yakalamamız gerekiyor” dedi.

 

 

“Pul biber, muz ve yumurta harcayabilirsiniz”

 

 

Beyin tarafından natürel olarak üretilen ‘mutluluk hormonu ’ serbitkionin duygu gidişat, iştah ve uykuyu yakından ilgilendiren bir kimyevi olduğunu söyleyen Diyetisyen Kurt, “Aşinayı gibi çikolatanın içeriğindeki serbitkionin ruh halini iyileştirir. Bunun yanında sivri yeşilbiber, kırmızı pul biber gibi acı yiyecekleri harcamak da mutluluk veren endorfin maddesinin salgılanmasını sağlar. Salatanıza, yemeğinize veya yoğurda pul biber ilave ederek harcayabilirsiniz. Güzde bunalıma karşı savaşmak ismine yumurta, kivi, keten tohumu, badem, ceviz, muz, ananas, domates ve özelliklede balık gibi gıdalara günlük olarak yer vermek büyük ehemmiyet taşır” diye konuştu.

 

 

Diyetisyen Pınar Kurt beslenme tekliflerini şöyle sıraladı:

 

 

“Bütün hububatlı ekmek çeşitlerini kullanın. Hastalıklardan korunmak için C vitamini açısından zengin beslenin. Beslenmenizde magnezyum açısından zengin olan muz, kabak çekirdeği, badem, ceviz, nohut ve mercimek gibi gıdalara yer verin. Haftada 2 gün balık yiyerek Omega 3 lüzumunuzu karşılayabilirsiniz. Günde bir kase yoğurt yemeyi de ilgisizlik etmeyin. Süt ve peynir harcayın. Süt mahsulleri kalsiyum içeriğiyle de bunalımı eksiltmede tesirlidir.”

 

 

Gribe karşı soğan-sarımsak kalkanı

 

 

Gripten korunmanın yolunun da beslenmeden geçtiğini kaydolan Perhiz Uzmanı Pınar Kurt laflarını şöyle sürdürdü:

 

 

“Sebze ve meyveler kapsadıkları vitaminler yoluyla, özellikle de C vitaminleri ve güçlü antioksidan ile bağışıklığı kuvvetlendirir. Misalin; brokoli, lahana, kereviz, pazı, turp, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler kış aylarında kesinlikle harcanması gereken ve bağışıklığı kuvvetlendiren sebzelerdir. Ham ya da özellikle soğan ve sarımsağın da bağışıklığı kuvvetlendirici ve antimikrobiyal tesirleri olduğu için bu sebzeler beraber pişirilerek harcanmaları önerilir.”

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.