Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Acıbadem ’de 10 saniyede kalp anjiyosu

24.07.2021
38
Acıbadem ’de 10 saniyede kalp anjiyosu

Kalp Damar Hastalıklarının Tanısında Devrim! 2X64 Kesitli bilgisayarlı tomografi aygıtı olan Çift Kaynaklı BT, görüntüleme teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü büyümenin son mahsulü. Bu yeni teknoloji sayesinde …

Kalp Damar Hastalıklarının Tanısında Devrim!
2X64 Kesitli bilgisayarlı tomografi aygıtı olan Çift Kaynaklı BT, görüntüleme teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü büyümenin son mahsulü. Bu yeni teknoloji sayesinde kalp ve damar hastalıklarının tanısında daha kesin, daha kısa, daha pratik, daha tehlikesiz neticeler elde ediliyor.

Türkiye ’de her sene 300 bine yakın birey kalp damar hastalıkları sebebiyle yaşamını kaybediyor ve her üç şahıstan biri kalp damar hastalıklarına tutulma tehlikeyi taşıyor. Bu noktada süratli ve doğru tanı, hastalıkların rehabilitasyonunda büyük ehemmiyet taşıyor. Son senelerde görüntüleme tekniklerinde reelleştirilen yenilikler, kalbe dayalı vefatları yasaklamada büyük yol kat edilmesini sağlıyor.

Senelerden beri kullanılan eforlu EKG, talyum testi, stres ekokardiyografi gibi testlere, son senelerde “Bilgisayarlı – Tomografik – Anjiyografi” usulü de katıldı. Tomografik anjiyografi teknikleri, çok kesitli görüntüleme marifeti sayesinde yeni bir ebat kazandı. Bu teknik gitgide geliştirildi ve 8 kesitliyle başlayarak, son iki sene içerisinde 64 kesitli görüntüleme imkânına erişti. Nihayet durmak öğrenmeyen teknolojik büyümeler sayesinde bilgisayarlı tomografik makineleri, içerisinde bulunduğumuz 2006 senesinde, 2×64 kesitli olmak üzere Çift Kaynaklı BT aygıtıyla doruk noktaya erişti.

2X64 KESİT BT NEDİR?
• “Kalp görüntüleme” usullerini geliştiren, günümüzün en gelişmiş bilgisayarlı tomografi aygıtıdır.
• 2×64 Kesit görüntüleme üstünlüğüyle saniyeler içinde tanı imkânı sağlar.
• Anjiyografide, kansız ve sızısız reelleştirilebildiğinden, devrim kalitesinde bir usuldür.
• Yüksek hasta konforuyla kalp için en kolay tarama usulüdür.
• Sadece koldan yapılan bir iğne ile 10 saniyede kalp anjiyosu reelleştirilebilir.
• Her türlü kalp ritminde net görüntüleme imkânı sağlar.
• Ayrıca, onkolojik hastalıkların rehabilitasyon sürecinde ve acil servislerde en ehemmiyetli lüzum olan süratli tanı koyma operasyonlarında da tesirli bir makinedir.

Sistemin öteki çok kesitli tomografi aygıtlarından farkı, iki ayrı çok kesitli tomografi sisteminin aynı makine içerisinde birleştirilmesidir. Mevzuyla alakalı bilgi veren Acıbadem Sağlık Grubu Radyoloji Kısım Başkanı Doç. Dr. Olcay Çizmeli, bu sayede öteki sistemlere göre çok daha süratli görüntüleme yapılabildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor: Görüntüleme aralığını her kalp atım süresi içerisinde standart olarak yakalayabilmek için öteki sistemlerde kalp atımını başka bir deyişle nabzı yavaşlatmak atım aralığını uzatmak zorunluydu. Bu sebeple hastalara ağızdan ya da damar yoluyla ilaç verilerek kalp atımı sıklığı belli aralıklar içerisine düşürülüyordu. Hastaların çoğunluğunun ilaç almasını lüzumlu kılan bu sistemde ayrıca ilaç dozunun tekerrürü de çoğu defa gerekmekte ve bekleme müddetlerinin de katılmasıyla bu harekât tahlil müddetini de hastanın makine içerisinde geçireceği vakit uzatmaktaydı. Bir üst teknoloji mahsulü olan bu makinede, kalp atım zamanından daha da kısa olan görüntüleme süresi sayesinde hastanın kalp süratinin eksiltilmesine gerek olmadan kalbi süratli atan hastalarda dahi tehlikesiz görüntüleme yapılabiliyor.

Yeni teknolojiyle yüksek süratte çekim yapılabiliyor. Bu sayede hareketli bir uzuv olan kalbin görüntülenmesinde oluşabilecek harekete bağlı görüntü bozuklukları da eksiliyor. Doç. Dr. Olcay Çizmeli Bu vaziyet, çapı milimetreler ile ölçülebilecek kadar ince olan koroner besleyici damarların koroner atardamarların görüntülenmesinde ehemmiyetli öteki bir problemi de eksiltmektedir. Şöyle ki; özellikle sağ koroner atardamar, öteki damarlara göre daha hareketli olduğu için bazı vaziyetlerde görüntüleme beceriksiz kalıyor ya da dar olmayan bir kısım dar gibi görülebiliyor. Bu vaziyet, hastaya belki de hiç lüzumlu olmayan anjiyografi muayeneyi yapılmasıyla sonuçlanabiliyor diye belirtti. 2X64 BT bu meseleleri ortadan kaldırmayı kastediyor.

Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Dağdelen; “Dual-Source CT” anjiyografi tekniğinin, kalp damarlarının görüntülenmesi mevzusunda ehemmiyetli katkılar sağlamaktadır. Bu sayede hastaların tehlike tahlilini daha üst bir noktaya taşımak, tanı ve rehabilitasyonu yönlendirmek olası olabilecektir. Özellikle düşük ve orta tehlikeli olgularda teşebbüssel banal anjiografiye lüzum mevzusunda daha kesin bilgi verecektir. Orta ve yüksek tehlikeli olgularda, üst düzey bir koroner damar tarama aygıtı olarak nitelendirmek daha doğru olacaktır. Erken tanı ve rehabilitasyon imkânını artıracaktır. Banal Eforlu EKG ve öteki stres testlerinin sahip olduğu noksanlıklar, 2×64 BT anjiografi aygıtının koroner görüntülemesi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Kalp damar hastalığı tehlikeyi olanlarda 2×64 BT anjiografi aygıtının kullanımı, banal anjiografiye olan ihtiyacı eksiltmiştir” diyor.

Acıbadem Kadıköy Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Nuri Çağlar ise yeni sistemle ritim bozukluğu aritmi olan hastalarda da tatmin edici neticeler alınabildiğini söyleyerek şu bilgileri veriyor: Kalbin kasılması ve rahatlaması sırasında eşdeğer nitelikte görüntü oluşturulabiliyor. Çok kesitli BT sistemleri karşılaştırıldığında bu çok ehemmiyetli bir avantajdır. Bu sayede her koroner anjiyografi hastasına kardiyak değerlendirme yapılabiliyor. Ayrıca üst düzey teçhizat ve yazılım takviyesine sahip olan bu makine sayesinde muayene neticeleri daha kısa zamanda, daha doğru ve tehlikesiz bir biçimde sunulabiliyor.

Nasıl uygulanıyor?
Harekât sırasında kol toplardamarına opak bir madde veriliyor ve bu ilaç kalbe eriştiğinde birkaç saniyelik görüntü alınıyor. Birkaç saniye içerisinde, koroner damarların ayrıntılı görüntülenmesi, damar tıkanıklığı veya aterosklerbitkiik plakların ve derecelerinin tanımlanması, koroner fonksiyonel anatominin tanımlanması, hastada şikayet oluşturmayan koroner damar patolojilerinin tanımlanması, koroner kalsiyum skorlanması, by-pass damarlarının görüntülenmesi, doğumsal kalp damar anormalliklerinin tanımlanması, kalp adalesinin işlevleri ve kalp kapak işlevlerinin araştırılması hakikatleşiyor.

Daha fazla bilgi için : Acıbadem 444 55 44

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2269&cat=220&dt=2006/10/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.