Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız kokusuna son

12.07.2021
11
Ağız kokusuna son

Ağız kokusuna yol açan besinler ve bu tasadan kurtulmanın yolları Yeşim Sert Karaaslan – Keçiören Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Murat …

Ağız kokusuna yol açan besinler ve bu tasadan kurtulmanın yolları

Yeşim Sert Karaaslan – Keçiören Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Kulak Burun Boğaz uzmanı Prof. Dr. Murat Karaşen, ”Her 4 şahıstan biri ağız kokusu problemi yaşıyor. Ağız kokusunun yüzde 95′i, yeterli diş bakımı ve dil pakliği yapılmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Prof. Dr. Karaşen, cemiyetin yüzde 25′inin muhtelif sebeplere bağlı ağız kokusu problemi yaşadığına dikkati çekti. Ağız kokusunun, fertsel bir meseleden ziyade cemiyetsel bir problem olduğunu ifade eden Karaşen, ”Bireyin kendi sıhhatinde kasvetlere neden olan ağız kokusu aynı zamanda sosyal etrafında da insanların rahatsız olmasına neden olur” dedi. Karaşen, ağız kokusu sebebiyle sosyal yaşamı etkilenen fertlerde, bağlantı bozukluğu ve çekingenlik duygusunun büyüyebildiğini, boşanmaların görülebildiğini vurguladı.

Ağız kokusunun, özellikle oksijensiz etraflarda yaşamayı seven bakterilerin çıkardığı gazlardan kaynaklandığını belirten Karaşen, ağız kuruluğuna, sigara, makûs ağız ve diş hijyeni, burun, sinüs ve boğaz problemleri, alt solunum yolları enfeksiyonları, diyabet, böbrek hastalığı, açlık, fazla perhiz ve muhtelif hastalıkların neden olduğunu söyledi.

Karaşen, sabahları ağız kokusu olmasının basmakalıp ancak kokunun gün süresince devam etmesinin anormal olduğunu ifade ederek, ”Ağzın kokup kokmadığını kavramak için bir spatula dayanağıyla hafifçe dil üstündeki tabaka alınır. 15 dakika kadar kuruduktan sonra koklanır” dedi.

”DİLİNİZİ HER GÜN ARININ”
Karaşen, ağız kokusunun yüzde 95′inin yeterli diş bakımı ve dil pakliği yapılmamasından kaynaklandığına dikkati sürükleyerek, ”Cemiyette her dört şahıstan biri ağız kokusu problemi yaşıyor ve ağız kokusunun yüzde 95′i yeterli diş bakımı ve dil pakliği yapılmamasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

Kokuya, oksijensiz etrafta yaşayabilen mikropların yol açtığını vurgulayan Karaşen, dil üzerinde oluşan katmanın altında yaşayan mikropların, kokunun en ehemmiyetli sebebi olduğunu söyledi. Karaşen, diş eti problemlerinin ve diş çürüklerinin de bu mikroplara yaşayacak etraflar hazırladığını belirtti. Yeterli diş ve dil pakliği yapıldığında bu kasvetin giderilebildiğini ifade eden Karaşen, sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, diş ipi kullanılması ve yemeklerden sonra ağzın bol su ile gargara yapılarak çalkalanması gerektiğini kaydoldu.

Karaşen, ağız kokusuna yüzde 40 oranında dil üzerinde biriken bakterilerin neden olduğuna işaret ederek, millet arasında dil pakliğinin yeterince öğrenilmediğini söyledi.

Dil pakliğinin yapılabilmesi için zorunlu aletlerin satışının yok denecek kadar az olduğuna işaret eden Karaşen, ”Günde en az bir kere, kolay bir spatula dayanağıyla, dilin üstündeki tabaka arkadan öne doğru, dile hasar vermeden yumuşakça kazınarak arınılmalı” diye konuştu.

”PERHİZ, ET VE DENİZ MAHSULLERİ AĞIZ KOKUSU YAPIYOR”
Karaşen, ağız kokusunun yaşanmaması için ağzın nemli olması gerektiğine de işaret ederek, ”Akışkan azlığı, ağız kokusuna neden olabiliyor. Fazla perhiz yapanlar da yeterli akışkanı almadıkları için ağız kuruluğu sebebiyle ağız kokusu yaşayabiliyorlar” dedi.

Ağız kuruluğunun ehemmiyetli bir mesele olduğunu, tükürüğün ağız hijyeni açısından çok faydalı olduğu belirten Karaşen, tükürüğün birtakım hasarlı maddeleri öldürücü özelliği olduğunu ve besin artıklarını civardan yıkayarak uzaklaştırdığını söyledi. Karaşen, ”Ağızda devamlı bir tükürük salınımı olur ve biz bunu yutkunarak sindirim sistemimizi yolluyoruz. Bu esnada da bir paklik sağlanıyor. Ancak bu salınım yeterli olmadığında, ağız içindeki girinti ve çıkıntılardaki besin artıkları ağızda kalacaktır, bakteriler artacaktır ve ağız kokusu oluşacaktır” diye konuştu. Karaşen, ağız kuruluğuna içki, kahve gibi besinlerle antidepresan ve eşi ilaçlarında da neden olabildiğini kaydoldu.

Ağız kokusuna bazı yiyeceklerin de neden olduğunu anımsatan Karaşen, et, yumurta gibi yüksek prbitkiein kapsayan besinlerin, deniz mahsulleri, baklagiller ve peynirin ağız kokusu yaptığını; yoğurt, maydanoz, tarçın, yeşil çay gibi besinlerin ise ağız kokusunu giderdiğini belirtti.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54787&cat=220&dt=2008/02/08

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.