Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ahşap mutfak mahsullerinde illet hastalık tehlikeyi

20.03.2021
20
Ahşap mutfak mahsullerinde illet hastalık tehlikeyi

Tahta mutfak vasıtalarında üreyen bakteriler ve iyi durulanmayan kimyevilerin bedende uzun vadeli hastalık yapıcı tesire sahip olduğunu söyleyen Gastronomi Kısmı Öğretim Misyonlusu Gökhan Taşpınar, bu malzemelerde iyi arınılmayan kimyevilerin illet hastalık yapıcı tesire sahip olduğunu bildirdi.

İSTANBUL, DHA- Tahta mutfak vasıtalarında üreyen bakteriler ve iyi durulanmayan kimyevilerin bedende uzun vadeli hastalık yapıcı tesire sahip olduğunu söyleyen Gastronomi Kısmı Öğretim Misyonlusu Gökhan Taşpınar, bu malzemelerde iyi arınılmayan kimyevilerin illet hastalık yapıcı tesire sahip olduğunu bildirdi.
Mutfaklarda ahşap eşya kullanımı her ne kadar estetik bir görüntü yaratsa da sağlık açısından ehemmiyetli tehlikeler taşıyor. Özellikle besinle birebir temas eden ahşap tabaklar ve tahta kaşıklar, yeterince arınılmadığı takdirde bakterilerin üremesi için uygun bir etraf oluşturuyor. Ahşap malzemelerde bakteri birikmesi ciddi hastalıklara yol açabilirken insandan insana hastalık taşınma tehlikesini de artırıyor.
“illet hastalıkE YOL AÇABİLİR”
Ahşap mutfak malzemelerinin itinasız pakliği sonrası kalan kimyevi madde viranelerinin illet hastalık yapıcı tesire sahip olduğunu vurgulayan Altınbaş Üniversitesi Gastronomi Kısmı Öğr. Gör. Su Mahsulleri Mühendisi Gökhan Taşpınar, “İyi arınılmadığında tahta tabakların içinde kalan yiyecek yıkıntıları uzun müddet bekleyerek bakteri üremesine neden olabilir, bu tabaklarda yemek yiyen bireylerde yiyecek zehirlenmesi ya da kimyevi madde harabelerine bağlı zehirlenmeler ve uzun vadede illet hastalık hadiseleri görülebilir” dedi. “Ulus arasında ahşap malzemeler daha sağlıklı olarak öğrenilir ancak özellikle mutfaklarda ahşap eşyaların az kullanılması, olasıysa mutfağa hiç alınmaması seçim edilmelidir” diyen Gökhan Taşpınar, ancak mutfakta ahşap gereç kullanılıyorsa boyasız ve cilasız olmaları ve malzemelerin karbonatlı suda bekletilerek arınılmaları gerektiğini söyledi.
LOKANTALARDA TEHLİKE DAHA YÜKSEK
Paklikte kullanılan deterjanların durulama ile malzemeden tamamen çıktığından emin olunması ve ahşapların netlikle nemli biçimde bekletilmeyip bir an evvel kurutulması gerektiğini vurgulayan Gökhan Taşpınar, bu mevzuda lokantalar ve yiyecek şirketlerinde tehlikenin daha yüksek olduğunu belirtti. Taşpınar, “Ahşap malzemelerin pakliğinde lokantalar için rastgele bir teftiş standardı yok, ancak alakalı Bakanlık memurları veya firmaların kendi veya uyuşmalı mühendisleri tarafından devamlı bir teftiş yapılması gerekir. Ama ahşap malzeme için en emin yöntem mutfağımıza olabildiğince sokmamamızdır” diye konuştu.PARTNER Hoş modelden hadise yaratan poz: Açıldı açılacakBebek suratı olmadan dünyaya geldi, doğum uzmanı hekim sarihe alındıBalıkesir Tiroid Mektebi ’nda operasyon canlı yayınlanacak

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.