Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

AIDS ’te yeni bir evre

11.08.2021
19

Hastalığım bedene yayılmasını yasaklayan aşı, hayvanların üzerinde yapılan deneylerde galibiyetli oldu. Tayvanlı ve Amerikalı analistler, HIV’e karşı antikor üreten aşıyı buldular. Tayvan Acedemia Sinica AS ve Amerikan …

Hastalığım bedene yayılmasını yasaklayan aşı, hayvanların üzerinde yapılan deneylerde galibiyetli oldu.
aşı
Tayvanlı ve Amerikalı analistler, HIV ’e karşı antikor üreten aşıyı buldular.

Tayvan Acedemia Sinica AS ve Amerikan Scripps Araştırma Enstitüsü ’nün beraber yürüttüğü araştırmalar netice verdi. AIDS hastalığının bedene yayılmasını yasaklayan aşı, fareler üzerinde yapılan deneylerde galibiyetli oldu.

AS Başkanı Wong Chi-huey liderliğinde yürütülen çalışmalara göre, ‘oligomannose dendronu ’ ismi verilen şeker hücreleri sayesinde HIV ’in bedene girdiği yerden daha derinlere giderek bağışıklık sistemini etkilemesi yasaklanıyor.

Şeker hücrelerinin bir başka özelliği de virüsün yüzeyinde karbonhidrat yapısına karşılık antikor oluşturması. Aşı AIDS üzerine yapılan iki ayrı çalışmayı temel alıyor. Çalışmalardan biri HIV ’in öteki hücreleri etkileme yönemiyle alakalı. Öteki çalışmada, ise HIV taşıyıcısı insanlarda virüsle savaşan bir antikor bulunmasına katlanıyor.

2G12 ismi verilen bu antikor yalnızca çok az insanın vücüdunda bulunuyor. Analistler öteki şeker hücrelerini kullanarak 2G12′den aşı elde etmeyi muvaffak oldular.

AS Genom Araştımaları Merkezi çalışanı Liang Pi-hui, AIDS ’li hastalarda keşfedilen 2G12′nin aşı haline getirildikten sonra fareler üzerinde sınandığını söyledi.

Fareleriin bedenlerinde aşıdan sonra antikor yapımının başladığını belirten Liang, aşının HIV evveli koruma emelli enjekte edilebileceği gibi, hastalarda da rehabilitasyon emelli olarak kullanılabileceğini aktardı.

Aşı ’nın insanlar üzerinde ne zaman kullanılabileceği ise henüz bütün olarak öğrenilemiyor.

Cihan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=58982&cat=220&dt=2008/03/03

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.