Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Amerika Birleşik Devletleri ’de Obeziteyle Gayret Çabası

24.07.2021
21

Amerika Birleşik Devletlerinin New York kenti idareyicileri, restoran ve barlarda sigara ve öbür tütün mamüllerini içmeyi yasaklamanın ardından, fazla kilolulukla gayret emeliyle restoranlarda ‘suni trans yağ asitlerinin’ …

Amerika Birleşik Devletleri ’nin New York kenti idareyicileri, restoran ve barlarda sigara ve öbür tütün mamüllerini içmeyi yasaklamanın ardından, fazla kilolulukla gayret emeliyle restoranlarda ‘suni trans yağ asitlerinin ’ kullanımını da yasaklamayı tasarlıyor.

New York kenti sağlık müdürlüğü yetkilileri, kentteki 24 bin 600 bar ve restoranda, kalp ve damar rahatsızlıklarına yol açtığı ileri sürülen yağların kullanımının yasaklanmasını öngören bir teklifi görüşmeye başladı.

Bazı cins yağlar, margarinler ve kızartma yağlarında bulunan suni trans yağların yasaklanmasından en çok fast-food cinsi yemek satan restoranların olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Doktorlar, trans yağların sağlıksız olduğu konusunda görüş birliği içinde bulunurken, kentteki restoran firmacıları, New York idareyicilerinin milyonlarca Amerika Birleşik Devletleri ’linin mutfaklarında kullandıkları yasal bir besin maddesini yasaklamaya kalkışmalarından büyük afallamışlık dinlediklerini söyledi.

Eş bir tasarı Amerika Birleşik Devletleri ’nin bir başka büyük kenti Chicago ’da da kent idareyicilerinin gündeminde bulunurken, bazı büyük besin firmaları kısa süre evvel bu tip yağ asitlerini mahsullerinde kullanmayacaklarını açıklamışlardı.

Fast-food zinciri Wendy ’s geçtiğimiz ağustos ayından itibaren pişirme yağlarının içinde trans yağ asidi bulunmayacağını açıklamış, Crisco mahsullerinde artık sıfır trans yağı bulunduğunu, Frito-Lay, Doritos ve Cheetos ’tan trans yağları çıkardığını, Kraft da Oreo marka bisküvilerde artık bu cinsten yağ bulunmayacağını bildirmişti. Fast-food devi McDonald ’s da, Danimarka ’nın yasaklamasının ardından trans yağ asidi kapsayan pişirme yağlarını kaldırdığını açıklamıştı.

Suni trans yağ asidi nasıl elde edilir?
Bitkisel sıvı yağların yapısında bulunan çift bağların açılıp yerine hidrojenlerin bağlanmasıyla margarinler elde edilir. Bu operasyon sırasında yağın yapısı değişir ve trans yağ asitleri oluşur. İnsan bedeni, trans yağ asitlerini doymuş yağ asidi olarak idrak ediyor.

Doktorların önerisine göre, erişkin beslenmesinde doymuş yağ asidi alımı kalp-damar sağlığı açısından asgari seviyede olmalı. Margarin tüketimi ya tamamen kesilmeli ya da en aza indirilmeli.

CNN

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1682&cat=220&dt=2006/10/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.