Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ani bebek vefatlarının sebebi bakteri mi ?

13.04.2021
36

İngiltere’de yapılan araştırma her sene sebebi meçhul suratlarca bebek vefatına ışık tutuyor. İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, bebeklerde görülen ve sebebi meçhul ani vefat olaylarının, hasarlı …

bebek
İngiltere’de yapılan araştırma her sene sebebi meçhul suratlarca bebek vefatına ışık tutuyor.

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, bebeklerde görülen ve sebebi meçhul ani vefat olaylarının, hasarlı olma potansiyeli taşıyan bir cins bakteriye bağlı olabileceğini ortaya koydu.

Londra’daki Great Ormond Street Çocuk Sağlık Kurumu’ndeki bilim adamları, ani vefat hadiselerine tesadüfülen suratlarca bebekte, yüksek ölçülerde ve aynı cinste olan bir mikroorganizmaya rastladı.

İngiltere’de her sene 250 bebek ansızın ve beklenmedik bir biçimde can veriyor. Ancak bunların pek azının sebebi anlaşılabiliyor.

Tıp mecmuası Lancet’ta yayımlanan yeni bir araştırma ise bebeklerin ani vefatlarının bakteriyel bir hastalıkla irtibatı olabileceğini ortaya koydu.

Araştırma kapsamında aniden can veren 500’ü aşkın bebeğin otopsi neticeleri gözden geçirilmiş.

Bu olayların çoğunda, kayıtlara göre, vefat sebebi meçhulmüş. Ve tahlilciler, açıklanamayan vefat olaylarının yarısında, yüksek seviyelerde ve riskli olma potansiyeli taşıyan bakterilere tesadüfmüşler.

Özellikle de “stafilokok oreus” ve “ekoli” isimli bakteriler bunlar. Bir kurama göre bu bakteriler enfeksiyona yol açmamakla birlikte, bedende zehirli madde üreterek bebeğin vefatını tetikliyor olabilir.

Ancak İngiltere’deki Krallık Pediyatri ve Çocuk Sıhhati Yüksekokulu’nin Başkanı Profesör Alan Craft, bu kuram doğru olsa dahi vefatları durdurmak için hiçbirşey yapılamayacağını ve bulunan bu bakterilerin hepimizin bedeninde çoğu zaman bulunabilen cinsler olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=77542&cat=220&dt=2008/05/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.