Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Antibiyotiğin gribe bereketi yok

11.04.2021
66

Bol bol C vitamini kapsayan meyveleri yemek gribi ihtiyata mevzusunda daha zaferli.. Avrupa Grip Gözlem Komisyonu ve Avrupa Hastalıktan Korunma ve Hakimiyet Merkezi’nin “A-H1” isimli yeni …

Bol bol C vitamini kapsayan meyveleri yemek gribi ihtiyata mevzusunda daha zaferli..

Avrupa Grip Gözlem Komisyonu ve Avrupa Hastalıktan Korunma ve Hakimiyet Merkezi’nin “A-H1″ isimli yeni bir cins grip virüsünün salgın haline geldiğini açıklamasıyla beraber, grip virüsü tekerrür mercek altına alındı.

Gribin, influenza virüsünün yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olduğunun aşinayı gibi antibiyotiklerin bu mevzuda rastgele bir bereketi olmadığını belirten Vehbi Koç Vakfı VKV Amerikan Sağlık Kurumu Check – up uzmanı Dr. Hayri Aydın, tam üst solunum yolu şikayetlerinin de grip olmadığını söyledi.

Genel olarak gripte ateş, burun akıntısı, boğaz sızısı, adale ve eklem sızıları, öksürük, halsizlik gibi şikayetlerin görüldüğünü ifade eden Dr. Aydın,

“Bunların değişik solunum yolu virüslerinin de ürettiği şikayetler olduğu düşünülecek olunursa ayırım yapmak çok basit değil. Ancak gripte genellikle bu bulgular azıcık daha ağır izler. İnfluenza virüsüne karşı yeni antiviraller geliştirilmiştir. Bunlar özellikle ilk 24-48 saat içinde alındığı zaman faallikleri olan, hastalığın daha hafif ve daha kısa sürmesini sağlayan ilaçlardır. Grip olduğunu düşünen insanların bir an evvel bir hekim ile görüşmesi ve bu mevzuda tekliflerini alması uygun olacaktır” dedi.

Aydın, bol bol C vitamini kapsayan meyveleri seçim faktörün grip ihtiyata mevzusunda yapabilecekler arasında yer aldığını belirterek,

“Grip virüsü, hastalıklı insanların virüsü olduğu beden salgılarına dokunmuş olan elleri ile başka yerlere değmeleri ve daha sonra burayla temas eden sıhhatli insanların ellerini ağız ve burunlarına götürmeleri ile bedene girer. Gripten korunmak için özellikle elleri sık sık yıkamalı. Şayet yıkamak olası olmuyor ise içki bazlı dezenfektan, arınıcı maddeler ile arınmalı. Hastalığı olanların topluluklara karışmaması, özellikle çocukların mektebe sevk edilmemesi ehemmiyetli olacaktır” diye konuştu.

Grip aşısının bir evvelki yılın ilkbahar aylarında etkin olan grip cinslerinden hazırlandığını ve bir sonraki yıl piyasaya sürüldüğünü anımsatan Aydın,

“Dünya Sağlık Teşkilatı WHO aşı hazırlama sürecinin her evresinde oldukça etkindir. Her sene 250 milyon aşı hazırlatılır. Tabi ki grip virüsü çok muhtelif yapılarda olabileceği için her zaman yüzde 100 yakalaması beklenemez. Ancak genelde grip aşısı olanlar gribi daha hafif geçirmektedirler” açıklamasında bulundu.

Dr. Aydın, cemiyetin grip ve karmaşıklıklarına en sarih olan kesiminin aşı olmasının korunma açısından ehemmiyetli olduğunu dile getirerek, özellikle 65 yaş üstü hastaların hepsinin, 18-65 arası hastalarda ise kalp ve akciğer hastalıkları, diyabet, kanser, veya başka bir kronik hastalığı olanlarla diyalizdeki hastaların, uzun süreli kortizon ve bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullanmak zorunda olanların kesinlikle grip aşısı olma mevzusunda hekimlerine danışması gerektiğinin altını çizdi.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53523&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.