Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Astım saldırılarında tetiği sürükleyen tek etken allerjenler değil

02.04.2021
38
Astım saldırılarında tetiği sürükleyen tek etken allerjenler değil

Astıma neden olan şartların düzenlenmesinin ilaç rehabilitasyonu kadar ehemmiyetli! İşte günlük hayatta karşımıza çıkan tehditler… Günümüzde astım düzeyleri metamorfoz gösteriyor. Evvelleri hafif, orta ve ağır astım …

Astıma neden olan şartların düzenlenmesinin ilaç rehabilitasyonu kadar ehemmiyetli! İşte günlük hayatta karşımıza çıkan tehditler…

Günümüzde astım düzeyleri metamorfoz gösteriyor. Evvelleri hafif, orta ve ağır astım biçiminde belirlenen safhalar, bugün hakimiyet altında olan ve hakimiyet altına alınamayan astım olarak belirleniyor. Günümüzde fenbitkiip kavramının ön tasarıya çıktığını ve astımın her hastada aynı stilde ve şiddette olmadığını belirten Göğüs Hastalıkları Kısmı ’nden Doç. Dr. Cem Gündoğdu, her hastaya uygun rehabilitasyonun hekimi tarafından seçilmesi gerektiğinin ve astıma neden olan şartların düzenlenmesinin ilaç rehabilitasyonu kadar ehemmiyetli olduğunun altını çizdi.

Astım; soluk darlığı, üç haftadan uzun süren öksürük, soluk verirken dinlenen hırıltı veya ıslık sesi ve göğüste tıkanıklık hissi ile bulgu gösterir. Soluk darlığı saldırılar halinde kazanç, özellikle geceleri hastayı uykudan kaldırması tipiktir. Hastanın, saldırılar arasında soluk darlığı yakınması genellikle yoktur, fakat bu vaziyet hastaların bir kısmında aralıksız bir hal alabilir. Soluk darlığı olmadan, yalnızca kuru öksürük nöbetlerinin varlığı veya soluk verirken dinlenen ıslık sesi ve hırıltı da tek başına astımın bulgusu olabilir. Reflünün olması da, mide asidinin bronşlara geçmesine ve yakmasına neden olacağından kuru öksürük nöbetleri yaratabilir. Bu sebeple akla getirilmeli ve rehabilitasyonu kesinlikle yapılmalıdır.

Astım hücumunda genelde tetiği sürükleyen bir etken vardır. Allerjiye bağlı olabileceği gibi, en sık görülen biçimi, bronşu duyarlı şahıslarda üst solunum yolları enfeksiyonları sonrası ve geniz akıntısı ile astım saldırısının başlamasıdır. Bunlardan başka muhtelif etmenler astım saldırısına neden olabilir. Konut tozu akarları, çimen, ağaç, yabani bitki ve tahıl polenleri, küfler, hamam böcekleri, kedi, köpek, kuş gibi konut içerisinde beslenen hayvanlar, nezle, grip gibi enfeksiyonlar, sigara dumanı, odun, kömür dumanı, tezek yakma, parfüm, saç spreyleri, yemek ve boya kokuları gibi ağır kokular, sis ve hava lekeliliği, stres ve psikolojik etkenler, egzersiz, fazla nem % 85 ’in üzeri, hava ve mevsim koşullarındaki metamorfoz, gülme, ağlama gibi ani sık soluk alış verişini gerektiren manevralar, mesleksel etkenler.

Konut tozu akarları gözle göremediğimiz, ancak iç etraflarda milyarlarca bulunan mikroskop altında keneye benzeyen canlılardır. En çok, yün ve pamuklu yorgan, yastık, yorgan, yatak, battaniye, halı, perde gibi yerlerde barınırlar. Yüksek yükseltili yerlerde akarların hayata ihtimali çok azken, özellikle rutubetli abuhavalarda hayata ihtimali çok fazladır. Örneğin, Erzurum ’da konut içi havadaki akar konsantrasyonu çok düşükken, Alanya ’da akar konsantrasyonu çok fazladır.

Akarlara allerjisi olanlar, yatak örtülerini, nevresimlerini ve çarşaflarını haftada en az 2 kere değiştirmeli ve bunları 60 derece üzerinde bir sıcaklıkta yıkamalıdırlar.Konutta sık sık paklik yapılması, tercihen pakliğin başkası tarafından yapması, birey kendi yapıyorsa maske kullanılması, evin sık sık havalandırılması, yatak odasında halı varsa kaldırılması, kumaş döşeli eşyalar yerine ten, yapay ten, ahşap ve plastikten yapılmış olanlarının seçim edilmelidir. Konutta peluş oyuncak barındırılmamalı, yatak ve yastıklar akarları geçirmeyen özel bir kılıf ile kaplanmalı, akarları öldüren özel kimyevi solüsyonlarla paklik yapılmalıdır. Özellikle HEPA High Efficiency Particulate Arresting – Yüksek Faallikte Partikül Tutucu filtre kapsayan hava arınma aygıtlarının kullanılması gibi tedbirler almaları, uzun vadede allerjik şikayetlerinin hakimiyeti ve savunumu açısından bereketli olabilir.

Polenlerden korunmak için; polen sezonu olan Nisan, Mayıs, Haziran aylarında lüzumlu olmadıkça dışarıda gezilmemeli ve pikniğe gidilmemelidir. Konut ve bitkiomobillerde polenleri yakalayan hava filtreleri ve hava arınma aygıtları kullanılmalıdır. Polenin yoğun olduğu günlerde dış etrafta maske ve gözlük takılmalı, polenlerin yoğun olduğu yarıyıllarda kapı ve pencereler kapalı yakalanmalı, konuttaki pencereler ince örgülü telle kapatılmalı, polen sezonu süresince allerjiye karşı gözetici antiallerjik ilaçlar alınmalıdır.
Küf mantarlarından korunmak içinse konutta nemli, rutubetli duvarlar varsa tamiri yaptırılmalı, evin havalanması çoğaldırılmalı, küflü malzemeler atılmalı ve küflü yerler çamaşır suyu ile silinmelidir.

Konut hayvanlarına karşı alınabilecek tedbirler ise, allerjik bireyin yaşadığı konuta konut hayvanı alınmamalı şayet konutta hayvan besleniyorsa, bu hayvan alerjik bireyden olasıysa uzaklaştırılmalıdır. Konuttaki hayvan uzaklaştırılamıyorsa, HEPA filtreli bir hava arınma aygıtı kullanılmalı, hayvanla yakın temas halinde maske takılmalı ve hayvanın tüyleri allerjenlerin ölçüsünü eksiltebilecek özel bir şampuanla haftada bir yıkanmalıdır.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/710969-astim-ataklarinda-tetigi-ceken-tek-faktor-allerjenler-degil

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.