Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayağınızı sağlam basın

01.05.2021
23

TEM Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Samet Mengüç, ‘buz’da yürümenin inceliklerini anlattı. Karlı ve soğuk havalarda don alana kazançken, yollardaki buzlanma sebebi ile düşenlerin rakamı …

TEM Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Samet Mengüç, ‘buz’da yürümenin inceliklerini anlattı.

Karlı ve soğuk havalarda don alana kazançken, yollardaki buzlanma sebebi ile düşenlerin rakamı çoğalınca sağlık kurumuların acil servislerinine müracaat etenlerin rakamı da arkasıydı.

”Kırık, çıkık vakalarının en ehemmiyetli sebeplerinden biri balansı sağlamak için özgür olması gereken kollar, eller cebe sokulduğu için kullanılamıyor.Bozulan natürel beden balansı ve bu vaziyetten kaynaklanan genellikle baş kısmının ellerle korunamaması neticeyi sert tabana çarpmadan kaynaklanan ağır travmalarla karşılaşıyoruz. Adım geliştikçe beden balansını sağlamak güçleştiği için adımların küçülmesi, yere yakın, hatta çekerek atılması gerekiyor. Ayaklar ıslanacak evhamıyla birey daha kuru olan yeri seçim ederken buza basarak düşüyor. Yaşlılar ise genellikle kalça üzerine düşüyorlar. Alana gelen kalça kırığının rehabilitasyonu uzun zaman alıyor. Ciddi beyin travmaları ile de karşılaştıklarını belirten Dr. Mengüç “Pabuçlar kesinlikle lastik, kauçuk tabanlı ve tırtıklı olmalı diye belirtiyor.

Teklifler
:
-Elleriniz cepte yürümeyin
-Ayak bileğini saran pabuçlar seçim edin bot gibi
-Kundura tabanları ve topukları lastik olmalı
-El bileğini saran eldivenler kullanın
-Hareketi kısıtlamayan paltolar giyin
-Bere ve atkılarınız görüş alanınızı sınırlamasın
-Minik ve sağlam adımlar atın
-Buz yerine karda yürüyün

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5075&cat=220&dt=2006/11/07

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.