Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayak bileklerinde şişme olanlar dikkat

01.04.2021
32

Bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olanlar, kalp meseleyi yaşıyor olabilirler Sıhhat Bakanlığı, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan yurttaşların, kalp meseleyi yaşıyor olabileceklerine işaret …

Bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olanlar, kalp meseleyi yaşıyor olabilirler

Sıhhat Bakanlığı, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan yurttaşların, kalp meseleyi yaşıyor olabileceklerine işaret ederek, sıhhat kuruluşuna müracaat etmelerini önerdi.
Sıhhat Bakanlığı, “24 Eylül Dünya Kalp Günüö dolayısıyla Türkiye’de erken vefatlara yol açan ve bireylerin hayat niteliğini negatif etkileyen kronik hastalıklardan korunmanın, alınacak gözetici temkinlerle olası olabileceğini belirtti.
Dünyada her sene 17 milyon bireyin yaşamını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıklarının, Türkiye’de en ehemmiyetli ulus sıhhati meseleyi olarak varlığını sürdürdüğünü ifade eden Bakanlık, Türkiye’de asıllaşan tüm vefatların ilk sırasında kalp-damar hastalıklarının yer aldığını bildirdi. Bakanlık, koroner kalp hastalıkları için ana tehlike etmenlerinin, sigara ve içki kullanımı, yüksek tansiyon, şuursuz beslenme ve hareketsiz hayat stili olduğunu açıkladı.

“TÜRKİYE’DE 2 MİLYON KRONER KALP HASTASI VAR
Türkiye’de takribî 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğunu ve bu hastaların senede 130 bininin yaşamını kaybettiğini kaydolan Bakanlık, “Hayvansal kaynaklı yiyeceklerin yoğun olarak tüketimi, yemeklerin fazla yağlı pişirilmesi, meyve ve sebze tüketiminin yeterli seviyede olmaması, fiziksel etkinliklerin eksikliği, yüksek tansiyon, sigara ve içki kullanımı, kiloluluk ve diyabet, kalp-damar hastalıklarına tutulma tehlikesini artıran etkenlerin başında yer alıyorö dedi.
Bakanlık, Türkiye’de kroner kalp hastalıklarından vefat oranının tüm vefatlar içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer aldığını vurgularken, bu vefatların ehemmiyetli bir kısmının 41-58 yaş grubu“nda reelleştiğini bildirildi.

ÇARPINTIYA DİKKAT

Kalp-damar hastalıklarının yol açtığı vefatların ehemmiyetli bir kısmının, sigaraya bağlı sebeplerden hakikatleştiğine dikkat toplayan Bakanlık, besinler yoluyla alınan kolesterole de dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Bakanlık, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan, az ölçüde hareketle soluk darlığı sürükleyen, seri yorulan, soğuk terleme ve çarpıntı şikayetleri olan bireylerin sıhhat kuruluşuna müracaat etmeleri gerektiğini kaydoldu.
“Posa kapsayan gıdalar ile meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun alt seviyede harcanması gerekiyor. Koroner kalp hastalıklarından korunmak için, beden ağırlığı hakimiyet altında yakalanmalı, doğru yiyeceklerle beslenmeye itina gösterilmeli, stres eksiltilmeli, içki, sigara ve oksijensiz civarlardan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada üç dört kere yarım saat yürüyüş yapılmalıö diyen Bakanlık, kalp-damar hastalıklarının en ehemmiyetli bulgularının göğüste sıkışma ve baskı, kola, boyuna veya çeneye doğru dağılan sızı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=933&cat=220&dt=2006/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.