Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayak bileklerinde şişme olanlar dikkat

01.04.2021
13

Bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olanlar, kalp meseleyi yaşıyor olabilirler Sağlık Bakanlığı, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan yurttaşların, kalp meseleyi yaşıyor olabileceklerine işaret …

Bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olanlar, kalp meseleyi yaşıyor olabilirler

Sağlık Bakanlığı, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan yurttaşların, kalp meseleyi yaşıyor olabileceklerine işaret ederek, sağlık kuruluşuna müracaat etmelerini önerdi.
Sağlık Bakanlığı, “24 Eylül Dünya Kalp Günüö dolayısıyla Türkiye ’de erken vefatlara yol açan ve bireylerin yaşam niteliğini negatif etkileyen kronik hastalıklardan korunmanın, alınacak gözetici tedbirlerle olası olabileceğini belirtti.
Dünyada her sene 17 milyon bireyin yaşamını kaybetmesine yol açan kalp damar hastalıklarının, Türkiye ’de en ehemmiyetli millet sıhhati meseleyi olarak varlığını sürdürdüğünü ifade eden Bakanlık, Türkiye ’de reelleşen tüm vefatların ilk sırasında kalp-damar hastalıklarının yer aldığını bildirdi. Bakanlık, koroner kalp hastalıkları için ana tehlike etmenlerinin, sigara ve içki kullanımı, yüksek tansiyon, şuursuz beslenme ve hareketsiz yaşam stili olduğunu açıkladı.

“TÜRKİYE ’DE 2 MİLYON KRONER KALP HASTASI VAR
Türkiye ’de takribî 2 milyon koroner kalp hastası bulunduğunu ve bu hastaların senede 130 bininin yaşamını kaybettiğini kaydolan Bakanlık, “Hayvansal kaynaklı besinlerin yoğun olarak tüketimi, yemeklerin fazla yağlı pişirilmesi, meyve ve sebze tüketiminin yeterli seviyede olmaması, fiziksel etkinliklerin beceriksizliği, yüksek tansiyon, sigara ve içki kullanımı, kiloluluk ve diyabet, kalp-damar hastalıklarına tutulma tehlikesini artıran etmenlerin başında yer alıyorö dedi.
Bakanlık, Türkiye ’de kroner kalp hastalıklarından vefat oranının tüm vefatlar içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer aldığını vurgularken, bu vefatların ehemmiyetli bir kısmının 41-58 yaş grubu“nda asıllaştığını bildirildi.

ÇARPINTIYA DİKKAT

Kalp-damar hastalıklarının yol açtığı vefatların ehemmiyetli bir kısmının, sigaraya bağlı sebeplerden reelleştiğine dikkat toplayan Bakanlık, besinler yoluyla alınan kolesterole de dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi. Bakanlık, bacaklarında özellikle de ayak bileklerinde şişme olan, az ölçüde hareketle soluk darlığı sürükleyen, seri yorulan, soğuk terleme ve çarpıntı şikayetleri olan bireylerin sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerektiğini kaydoldu.
“Posa kapsayan gıdalar ile meyve-sebze tüketiminin artırılması, şeker ve tuzun alt seviyede harcanması gerekiyor. Koroner kalp hastalıklarından korunmak için, beden ağırlığı hakimiyet altında yakalanmalı, doğru gıdalarla beslenmeye özen gösterilmeli, stres eksiltilmeli, içki, sigara ve oksijensiz civarlardan uzak durulmalı, spor yapılmalı ve haftada üç dört defa yarım saat yürüyüş yapılmalıö diyen Bakanlık, kalp-damar hastalıklarının en ehemmiyetli bulgularının göğüste sıkışma ve baskı, kola, boyuna veya çeneye doğru dağılan ağrı olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=933&cat=220&dt=2006/09/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.