Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ayak sıhhatine dikkat!

03.04.2021
35
Ayak sıhhatine dikkat!

Kışın botlara, çizmelere hapsolacak. Neler yapmanız gerekli? Hepsi bu haberde… HABERTURK.COM SIHHAT SERVİSİ Kış mevsiminde gün süresince kalın pabuçların, su geçirmez botların ve çizmelerin içinde kapalı kalan …

Kışın botlara, çizmelere hapsolacak. Neler yapmanız gerekli? Hepsi bu haberde…

HABERTURK.COM SIHHAT SERVİSİ

Kış mevsiminde gün süresince kalın pabuçların, su geçirmez botların ve çizmelerin içinde kapalı kalan ayaklarımızda; şişme, cilt kuruluğu ve makûs koku gibi negatif gidişatlar görülebilir. Bu sebeple özellikle kış aylarında ayak bakımına daha fazla itina göstermek gerekir. Ayağımızdaki bir nasır, tırnak batığı, topuk çatlakları veya ayak parmak aralarındaki mantar enfeksiyonları ayak sıhhatimizi negatif tesirler. Yaz aylarında estetik endişeler sebebi ile daha çok itina gösterdiğimiz ayak sıhhatine kışın da dikkat etmemiz lüzumludur.

Doç. Dr. Ahu Birol, “Kış aylarında ayak sıhhati için yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

Sıhhatlı ve hoş ayaklar İçin…
Ayaklarımızda bulunan ter bezi ölçüyü bedenimizin öbür bölgelerinden daha fazladır. Bazen terleme çok şiddetli olabilir. Terleme ve ayakta bulunan bakterilerin isovalerik asit üretmesi ayakta makûs koku yaradılışına neden olmaktadır. Ayakta hijyenin sağlanması ile makûs koku yaradılışının önüne geçilebilir. İlk yapılması gereken ayaktaki bakteri ölçüsünü eksiltmektir.

Ayaklarınızı her gün yıkayın ve çok iyi kurulayın
Günlük olarak antiseptik ilaçlar ile yapılacak ayak banyosu makûs koku ve enfeksiyonu yasaklamak için bereketlidir. Antibakteriyal sabun kullanımı seçim edilebilir. Özellikle parmak aralarının kuru olması ehemmiyetlidir. Islak kalması mantar enfeksiyonu yaradılışını basitleştirmektedir.

Her gün aynı pabucu giymeyin
Aynı pabucu üst üste giyinmek ayak sıhhatini negatif tesirler. Kundura seçerken sentetik ve vinlex materyallerden sakının. Nemi emebilecek kumaş veya ten kunduraları seçim edin.

Konuta gider gitmez çoraplarınızı çıkarıp ayağınızı havalandırın
Kış mevsiminde, uzun müddet botların içinde ve havasız kalan, terleyen ayaklarda mantar enfeksiyonu gelişimini basitleştirecektir. Dolayısıyla yaz mevsiminde sarih pabuçlar seçim etmek; kış mevsiminde de konuta girer girmez çorapları çıkarıp ayakların hava almasını sağlamak doğru olacaktır. Çorap seçerken de naylon, sentetik çoraplardan sakının, teri emen pamuklu çorapları seçim edin. Ayakta bakteri üremesini yasaklayan spreyler çorap giymeden evvel kullanılabilir.

Kuaförlerde kullanılan manikür-pedikür aletlerinin pakliğine dikkat edin
Tırnak bakımı pakliğin ehemmiyetli bir parçasıdır. Sıhhatlı ve hoş tırnaklara kavuşmak doğru şartlarda yapılan manikür ve pedikür ile muhtemeldir. Ancak manikür pedikür aletlerinin ortak kullanımı, sıhhat için uygun değildir. Diş fırçası ne kadar bireye özel bir bakım vasıtayı ise manikür pedikür setleri de bireye özel olmalıdır. Ayrıca manikür ve pedikürün sterilize etraflarda ve bu mevzunun uzmanı olan bireylerce yapılması gerekir. Ortak kullanılan manikür ve pedikür aletleri; Hepatit B başta olmak üzere kan dolaşımı ile geçen pek çok hastalığa neden olabilir. Steril edilmemiş manikür pedikür aletlerinden en sık bulaşan hastalık tırnak mantarıdır. Tırnak mantarı, rehabilitasyonu hem çok uzun süren hem de şahsın hayat niteliğini ciddi oranda etkileyebilecek bir meseledir.

Ayaklarınız devamlı terliyorsa…
Ayaklarınızın yoğun biçimde terlediğini düşünüyorsanız alüminyum kapsayan kremler terlemeyi yasaklamak için kullanılabilir.

Tırnaklarınızın kesim biçimi dahi ehemmiyetli
Ayak tırnakları, el tırnakları kadar iyi bakılmalıdır. Tırnak kesimi yuvarlak ve içe kıvrık değil düz olmalıdır. Bu, tırnak batığı yaradılışını maniler. Şayet tırnaklarda batık varsa; bu batan kısımlar zorlanarak çıkarılmamalıdır. Tırnak batığı rehabilitasyonu kuaförler tarafından değil, bu mevzuda tecrübeli cilt hastalıkları uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Tırnaklarınız kırılıyorsa, rengi değişiyorsa, mat görünüyorsa, anormal derecede kalınlaşmış ise veya gevşek ve ufalanan bir yapıdaysa, bu gidişat tırnak mantarı ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu sebeple; mesele ilerlemeden bir cilt hekimine danışılmasında fayda vardır.

Topuk çatlaklarının çözümü: Kumpaslı ayak bakımı
Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar, topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalınayak dolaşmak, ufak kundura giymek gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar.

Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü teni arının. Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremleyin. Çatlaklarınız kaybolana dek, devamlı çorap ve kapalı kundura giyin.

Ayak peelingi de ayaklarınızdaki tüm ölü tenleri pakler ve kalınlaşan topuklarınızı yumuşatır. Aynı zamanda da ayaklarınızdaki kan dolaşımını çoğaldırır.
Ayak parmak aralarında sulantı, ceddilme, tabanda pul pul dökülme varsa; tabanda ve parmak altlarında ufak çukurcuklar oluşmuş ise kesinlikle cildiye doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Ağızdan ya da krem biçiminde antifungal ya da antibakteriyal rehabilitasyon kullanılması gerekebilir.
Tırnaklarınızı uzun müddet ojeli vazgeçmeyin

Aseton ve ojeler tırnağı kurutur, çatlamasına ve basit kırılmasına neden olur. Elbette bakımlı el ve ayaklar için tırnakların pak görünümü ve ojeli olması ehemmiyetlidir. Ancak oje uzun müddet tırnakta yakalanmamalı, tırnakların soluk alması sağlanmalıdır.

Oje sürmeden evvel tırnaklara tırnak besleyici vitaminli solüsyonlar sürmek tırnakları bir ölçü gözetecektir. Tırnaklar için özel besleyici kremlerin akşamları uyumadan evvel sürülmesi de tırnakların korunmasında basit çizgilenip çatlayıp kırılmalarını önleyecektir.

Demir B12 ve Folik asit bakımından zengin beslenmek tırnak sıhhatimiz için ehemmiyetlidir. Yeşil yapraklı sebzeler, tohumlar, baklagiller bu vitaminlerce zengindir.

Nasırlarınızdan kurtulun
Ayaktaki nasırlar, dar ve sivri uçlu pabuçların tenimize yaptığı baskı neticeyi oluşur. Nasır rehabilitasyonunda da hala ilk müracaatlar kuaförlere yapılmalıdır ya da çoğumuz konutta kesici aletlerle nasırları kesmeye ya da koparmaya çalışırız. Takviye için elbette cilt hastalıkları uzmanına müracaat etmek gerekir.

Ayak parmak aralarında sulantı, ceddilme, tabanda pul pul dökülme varsa; tabanda ve parmak altlarında ufak çukurcuklar oluşmuş ise kesinlikle cildiye doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Ağızdan ya da krem biçiminde antifungal ya da antibakteriyal rehabilitasyon kullanılması gerekebilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/575895-ayak-sagligina-dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.