Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Baharda egzersiz yapın

24.07.2021
30
Baharda egzersiz yapın

Yapmazsanız psikolojik hastalıklara tutulabilirsiniz. Siirt Devlet Sağlık Kurumu’nde misyonlu Psikiyatri Uzmanı Dr. Akfer Kahiloğulları bahar aylarında psikolojik rahatsızlıkların çoğaldığını belirterek, ilaçların aksatılmamasını ve bol bol egzersiz yapılmasını …

Yapmazsanız psikolojik hastalıklara tutulabilirsiniz.

Siirt Devlet Sağlık Kurumu ’nde misyonlu Psikiyatri Uzmanı Dr. Akfer Kahiloğulları bahar aylarında psikolojik rahatsızlıkların çoğaldığını belirterek, ilaçların aksatılmamasını ve bol bol egzersiz yapılmasını söyledi.

Hasta yakınlarının bu mevsimde daha çok dikkatli davranmalarını isteyen Dr.Kahiloğulları, “Duyu bozuklukları dediğimiz grup, o gruptaki hastaların özellikle yakınları çok dikkatli olmak zorundalar. Zira uyku siklusi yaşanıyor. Bu yarıyılda uyku kumpasın bozulmasında, mevsimlik özelliğinde bahar aylarında panik depresif hastalıklar var. Özellikle maniye çok yakın onların yakınları özelikle bazen fark edemeyebilirler. Onlardaki en minik bir tavır farklılığında, uyku farklılığına karşı duyarlı olmalı genel anlamda fiziksel bitkinlin insanlar üzerinde bir stres yükü oluşturabilir. Havaların ısınmasıyla birlikte egzersiz yapılmalı. Haftada 40 ile 45 dakika arasında 2 veya 3 seanslık yada daha kısa yapılabiliyorsa mesela yürüyüş veya eş egzersizlerle yapılması iyi olur. Bölgesel olarak hastalıklarda bir değişiklik görünmüyor ama baharda mevsim farklılığı olduğu için her yerde mevsimsu baskın örtüsü değişik yaşanıyor. Biz burada kış ile alakalı çok fazla güçlükler yaşamıyoruz ama mevsimsu baskın olan depresif bozukluklar çok fazladır. Burada da sıcaklara müteveccih kasvetler çoğalabiliyor. Burada bahar daha uzun yaşandığı için tabi ki daha fazla kasvet yaşanabiliyor. Bu da daha çok fiziksel olan bir açı ama psikiyatri gruplar için Marmara ile burası arasında çok büyük bir fark görünmüyor. Uyku mevzusunda uyku müddetine çok iyi dikkat edilmeli, bunun dışında o insanların psikomuteraktif bedelinde çoğalış gösterirlerse konuşmasında çoğalış kendine fazla güvenmede çoğalış zati eskiki hamlelerinde bu hastalar bunları yaşamış oluyorlar. Bu hastaların ilaçlarını bu yarıyılda lütfen aksatmasınlar onlar konutta devamlı ilaç kullanan bir grup zira tekerrürler bizi çok güç vaziyette vazgeçiyor” dedi.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=62221&cat=220&dt=2008/03/19

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.