Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Baharla gelen göz alerjisine dikkat

08.05.2021
58

Saman nezlesi de sınan bu rahatsızlıktan korunmak için nelere dikkat edilmeli ? Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, göz …

Saman nezlesi de sınan bu rahatsızlıktan korunmak için nelere dikkat edilmeli ?

Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Özlem Evren, göz alerjisinin en sık tesadüfülen biçiminin, bahar aylarında ortaya çıkan, birliktesi burun akıntısının da görüldüğü alerjik konjonktivit olduğunu belirterek, ”Polenlerin yoğun olduğu süreçte iç mekanlarda kalmak
seçim edilebilir. Konutta pencerelerin kapalı yakalanması, dışarıda ise gözetici gözlük kullanılması gözetici tedbirlerdendir” dedi.

Evren, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bedenin belirli bir uyarana karşı fazla tepki göstermesinin ”alerji” olarak adlandırıldığını, gözde alerjinin ise birkaç biçimde ortaya çıktığını söyledi.

Daha çok mevsimsel alerjilerle karşılaşıldığını anlatan Evren, ”Göz alerjisinin en sık tesadüfülen biçimi, bahar aylarında ortaya çıkan,birliktesi burun akıntısının da görüldüğü alerjik konjonktivittir” biçiminde konuştu.

”Saman nezlesi” diye de adlandırılan bu vaziyetten genellikle çimen ve polen gibi dış etrafta bulunan ve bahar mevsiminde yoğunluğu daha da artan faktörlerin mesul olduğuna işaret eden Evren, bu rahatsızlıkta en aşikar bulguların gözlerde kızarıklık, kaşıntı ve sulanma olduğunu bildirdi.

Genellikle konut içindeki tozlar ve hayvan tüylerinin neden olduğu başka bir alerji cinsinde ise bu bulguların sene boyu devamlı sürdüğünü kaydolan Evren, ”Her iki tipteki alerjik konjonktivit de gözde zarar vazgeçmez. Alerjen ortadan kalkarsa göz rahatlar” dedi.

-ASTIM VE TENDE BELİRTİLER VARSA DİKKAT-
Daha az görülen bazı alerji tiplerinde mevzubahisi bulgulara astım ve ten belirtilerinin eşlik ettiğini belirten Evren, ”Böyle bir gidişatta bağışıklık sisteminde daha ciddi bir problem vardır ve şayet rehabilitasyon edilmezse gözde görmeyi eksilten bazı meseleler ortaya çıkabilir. Bu çeşit alerjisi bulunan hastaların genellikle alerjisi olan yakınları vardır” ihtarını dile getirdi.

Göz alerjisi belirtilerinin hafif olması halinde rehabilitasyon gerekmeyebileceğini ya da kolay bazı temkinlerin hastayı hafifletebileceğini ifade eden Evren, şunlara dikkati çekti:

”Şayet hastalık bahar aylarında tutuşuyorsa, polenlerin yoğun olduğu süreçte iç mekanlarda kalmak seçim edilebilir. Konutta pencerelerin kapalı yakalanması, dışarıda ise gözlük kullanılması gözetici tedbirlerdendir.Hastaların toz, toprak ve sigara dumanının yoğun olduğu civarlardan uzak durmaları da gerekir. Kaşıntının fazla olduğu gidişatlarda gözleri kapatıp, üzerine soğuk suya daldırılmış bir bez ya da havlu uygulamak kaşıntıyı bir müddet eksiltir, hastayı hafifletir.”

Kaşıntı ve sulanmanın sene boyu devam etmesi halinde, bunun iç etraflardaki uyaranlara bağlı olduğu düşünülerek, konut içinde bazı kolay ihtiyatlar alınabileceğini kaydolan Evren, toz yakalayan yün halılardan
sakınılarak daha az toz yakalayan sentetik halıların seçim edilmesi, hatta muhtemelse hiç halı kullanılmamasının yerinde olacağını bildirdi.

Evren, alerjisi olan bir şahsın odasının son derece sade bir biçimde döşenmesi, toz yakalayan kitaplıklar ve tüylü oyuncakların yatak odası dışında vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, ”Şikayetler kolay tedbirlerle geçmiyorsa, bir göz hekimi tarafından damla ya da ağızdan alınan hap biçiminde ilaç rehabilitasyonu önerilebilir” diye konuştu.

Alerjisi olan hastalarda sıklıkla kullanılan, kortizon ismi verilen ilaç grubunun kesinlikle hekim hakimiyetinde uygulanması gerektiğini bildiren Evren, ”Bir kere iyi geldi diye hastaların bu ilacı hekime danışmadan kendilerinin alıp kullanması gözlere geri dönüşümsüz zararlar verebilir.Kortizonlu damlalar hekim hakimiyetinde kullanılmadığı zaman veya çok uzun müddet kullanıldıklarında gözde katarakt gelişimine yol açar ve göz içi tazyikini artırır” diye uyardı.

Gözdeki kızarıklığın başka pek çok göz hastalığına da işaret edebileceğinin altını çizen Evren, ”Şayet kızarıklıkla birlikte ışığa fazla hassasiyet, ağrı ya da görmede eksilme gibi başka şikayetler de varsa en kısa zamanda bir göz hekimine müracaat etmek gerekir. Altta uyuyan problem ciddi bir başka göz hastalığı olabilir” ihtarında bulundu.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76773&cat=220&dt=2008/05/27

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.