Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bakanlık, aileleri aşı mevzusunda uyardı

23.04.2021
6
Bakanlık, aileleri aşı mevzusunda uyardı

Sağlık Bakanlığı, aşılanmamış çocuklarda hastalık, sakatlık ve vefat oranlarının çok sık görüldüğünü belirterek, aileleri çocuklarına lüzumlu aşıların yapılması mevzusunda daha duyarlı olmaları doğrultusunda uyardı.Bakanlıktan …

Sağlık Bakanlığı, aşılanmamış çocuklarda hastalık, sakatlık ve vefat oranlarının çok sık görüldüğünü belirterek, aileleri çocuklarına lüzumlu aşıların yapılması mevzusunda daha duyarlı olmaları doğrultusunda uyardı.Bakanlıktan yapılan açıklamada, dünyada her sene aşı ile korunabilir hastalıklardan 1 milyon 700 bin çocuğun hayatını kaybettiğine dikkat çekildi.

Bakanlıkça yürütülen ‘Genişletilmiş Bağışıklama Programı ’ kapsamında, bebek ve çocuklarda görülen, difteri, boğmaca, tetanoz, tüberküloz, kızamık, çocuk felci, hemofilus influenza tip b hib, kızamıkçık, kabakulak ve hepatit B hastalıklarına bağlı sakatlık ve vefatların ortadan kaldırılmasının amaçlandığı ifade edildi.

Açıklamada, çocuklarda boğmaca, tetanoz ve kızamık hastalıklarının yol açtığı vefatların ehemmiyetli bvefatının hayatın ilk senelerinde asıllaştığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, ”aşılar, bedende korunma mekanizmasını uyararak, hastalık faktörünü tanıyan ve bu faktörle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden gözetici antikorların oluşmasını sağlar. Aşılanan birey, hastalıklara karşı bağışık başka bir deyişle mukavemetli olur. Aşı hayat kurtarır. Bakanlık olarak yürüttüğümüz ‘Genişletilmiş Bağışıklama Programı ’ kapsamında, aşı ile önlenebilir hastalıkların hasarlarını en aza indirmeyi amaçlıyoruz denildi.

Yeni aşılar fiyatsız

Bakanlık, BCG tüberküloz, çocuk felci, difteri-boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b hib ve hepatit B aşılarının tamamının sağlık ocakları ile ana çocuk sıhhati merkezlerinde fiyatsız yapıldığını belirtti.

Açıklamada, ”Bakanlık olarak, bebek ve çocuklar için uyguladığımız aşılama takvimine göre, aileler bebekleri doğar doğmaz hepatit B, iki ay dolunca BCG tüberküloz, difteri- boğmaca-tetanoz karma aşısı, hemofilus influenza tip b hib, ağızdan çocuk felci aşısı, hepatit B, üç ve dört ay dolunca, hemofilus influenza tip b hib, difteri-boğmaca-tetanoz karma ile ağızdan çocuk felci aşısı, dokuz ay dolunca hepatit B, 12′nci ayda, kızamık-kızamıkçık-kabakulak kombine aşısı, 16-18 ay dolunca yeniden difteri-boğmaca-tetanoz karma aşısı ile ağızdan çocuk felci pekiştirme dozunu fiyatsız yaptırabilmektedir denildi.

Mektep yarıyılı çocuklar için de ilköğretim bcerahatçi sınıfta ‘yetişkin tipi difteri dozu ’ kapsayan tetanoz-difteri aşısı, ağızdan çocuk felci, kızamık-kızamıkçık-kabakulak kombine aşısı, ilköğretim sekizinci sınıfta öğrenim gören çocuklar için yeniden yetişkin tipi difteri dozu kapsayan tetanoz difteri aşısı ile kızamıkçık ve hepatit B aşıları uygulanıyor.

CNN

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1681&cat=220&dt=2006/10/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.