Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Balık hamilelikte hasarlı

12.08.2021
16
Balık hamilelikte hasarlı

Yapılan araştırmalar anne adaylarının hamilelik vaktince balık harcamaktan sakınması gerektiğini ortaya koydu. Hamilelikte balık tüketiminin hasarlı olabileceği tanımlandı. Kanadalı bilim adamlarının araştırması, bebeklerin kalıcı organik pisleyici …

Yapılan araştırmalar anne adaylarının hamilelik vaktince balık harcamaktan sakınması gerektiğini ortaya koydu.

Hamilelikte balık tüketiminin hasarlı olabileceği tanımlandı.

Kanadalı bilim adamlarının araştırması, bebeklerin kalıcı organik pisleyici maddelerden hasar görme tehlikesini eksiltmek için anne adaylarının balıktan sakınması gerektiğini ortaya koydu.

Toronto Üniversitesi ’nden bilim adamları, hamilelikten hemen evvel ya da hamileliğin başında balık harcamayı vazgeçen bayanların çocuklarının bu maddeleri alma tehlikesinin yüzde 10-15 eksildiği saptandı.

Bu maddelerden korunmak için hamilelikte balık tüketiminin eksiltilmesinin yeterli olmayabileceğini belirten bilim adamları, bayanlara hamileliğin başından itibaren balık yememelerini öneri etti.

Araştırmanın neticeleri ”Environmental Health Perpectives” mecmuasında yayımlandı.

Fbitkiolitik, kimyevi ve biyolojik bozulmaya karşı direnç göstermeleri sebebiyle tabiatta ayrışmadan uzun vakit kalan, natürel veya insan kaynaklı organik bileşikler olan kalıcı organik pisleyici maddeler KOKlar, POPs, yiyecek zincirinde birikiyor, hava, su, toprakla dağılabiliyor.

Yağda yüksek çözünürlüğe, suda düşük çözünürlüğe sahip KOKlar, etraftan ve yiyecekler yoluyla özellikle balık insan bedenine alınıyor, yağ dokusunda birikiyor, hormonal, bağışıklık sistemi, faize bozuklukları ve illet hastalık gibi pek çok sağlık meselesine yol açabiliyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2014/saglik/balik-hamilelikte-zararli-494578/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.