Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Başbakanlıktan ‘cinsel eforu artırıcı ilaç ’ ihtarı

13.08.2021
18
Başbakanlıktan ‘cinsel eforu artırıcı ilaç ’ ihtarı

“Netlikle kullanmayın” Başbakanlığ ’a müracaat eten bir vatandaş, cinsel eforu artıran ilaçlar hakkında bilgi istedi. Başbakanlık ’tan vatandaşa verilen cevapta, bu cins ilaçların yapım ve ithalatına izin verilmediği belirtilerek, …

“Netlikle kullanmayın”

Başbakanlığ ’a müracaat eten bir vatandaş, cinsel eforu artıran ilaçlar hakkında bilgi istedi. Başbakanlık ’tan vatandaşa verilen cevapta, bu cins ilaçların yapım ve ithalatına izin verilmediği belirtilerek, “Bu ilaçları esinlikle kullanmayın” denildi.

Başbakanlık, piyasada ya da internette satılan cinsel içerikli ilaç ve ürünler hakkında bilgi isteyen vatandaşın arzını resmi yazı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ’na iletti. Yiyecek Hakimiyet Hizmetleri Daire Başkanlığı ’ndan Başbakanlığa gelen cevap ise tekerrür müracaat sahibi vatandaşa sevk edildi.

Başbakanlık ’tan, vatandaşa verilen cevapta Tarım Bakanlığı ’nın ‘dayanak edici yiyecek ’ ismi altında kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı artırıcı, sigara vazgeçtirici ve hastalıkları iyileştirici gibi kalitelerde hiçbir ürüne yapım yada ithal izni vermediği belirtildi. Başbakanlığın cevabında şu bilgilere yer verildi:

“Bu tesirlere sahip olduğu iddia edilen ürünlerin, ithalat ya da yapım izni olmadığı halde palavra beyanla Tarım Bakanlığı ’ndan izinli oldukları bülten edilmektedir. Bu ürüleri pazarlayanlar başka şirketlere ait ithalat ya da yapım izni tarih ve rakamlarını kendi ürünlerine aitmiş gibi göstermektedir. Bu ürünlere ait Tarım Bakanlığı ’ndan insanların günlük harcadıkları yiyeceklere ek olarak dayanak edici yiyecek kalitesinde verilen ithal ve yapım izinlerini beyan ve vaat ettiklerinin dışında yafta, ambalaj ve reklamlarla satışa sunarak harcayıcıyı yanıltılmaktadır.”

Reklamı da yasak

Cevapta yapılan reklam ve tanıtımların mevzuata ters olduğunun da altı çizilerek Tarım Bakanlığı tarafından yapım ve ithal izni verilen ürünlerin www.kkgm.gov.tr internet sitesinde yayımlandığı belirtildi. Vatandaşa verilen cevapta şöyle dendi:

“Bu bilgilerin tümü ürünşan yaftayı üzerinde doğru ve beceriksizsiz olarak yer almalıdır. Marka, ad, üretici-ithalatçı işletme gibi bilgilerin bir ya da birkaçının Bakanlığımızca yayımlanan bilgilerden değişik olması gidişatında, dayanak edici yiyeceğin kilo verdirici, kilo aldırıcı, boy uzatıcı, cinsel performansı çoğaldırıcı, sigara vazgeçtirici ve hastalıkları iyileştirici bir özelliği olduğu iddia edilmesi gidişatında ürünleri netlikle kullanmayınız.

Mevzubahisi gidişatlarda yapılan reklam ve tanıtım radyo, televizyon ya da yazılı medyada yer alıyor ise Bakanlığımızın yanı gizeme Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ’ na ve radyo televizyon reklamları için Radyo ve Televizyon Üst Heyeti ’na RTÜK müracaat etmeniz gidişatında mevzuat kapsamında bu müesseselerin de yaptırım uygulaması sağlanmış olacaktır. Bakanlığımız tarafından yukarıyadaki hususların düzenlenmesi, mesuller hakkında legal harekât uygulanması için halihazırda yürütülen teftişlerimize ek olarak kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır. Bakanlığımıza yaptığınız müracaatınızda bilgileri verilen ürün yada satış yerine ait bilgiler bu kapsamda değerlendirmeye alınmıştır.”

Radikal

http://www.haberturk.com/saglik/haber/547216-basbakanliktan-cinsel-gucu-artirici-ilac-uyarisi

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.