Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Başınız çok mu ağrıyor ?

21.07.2021
34

Huzur kaçırabilir, sosyal hayatınızı etkileyebilir… Can Verebilirsiniz… Sıkça şikayet edilen rahatsızlıklar arasında yer alan baş ağrısının, vefatla sonuçlanabilecek rahatsızlıkların habercisi olabileceği bildirildi. Muayenehane Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. …

kadın
Huzur kaçırabilir, sosyal hayatınızı etkileyebilir… Can Verebilirsiniz…
Sıkça şikayet edilen rahatsızlıklar arasında yer alan baş ağrısının, vefatla sonuçlanabilecek rahatsızlıkların habercisi olabileceği bildirildi.

Muayenehane Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, araştırmaya göre, Türkiye ’de her 100 şahıstan 94′şanın yaşamları süresince en az bir defa baş ağrısı kasveti sürüklediğini söyledi.

Sıkça tesadüfülen ve zaman zaman günlük hayatı dahi çekilmez hale getiren baş ağrısının yeterince önem verilmediğini ifade eden Tulunay, en sık yaşanan ağrılar arasında yer alan baş ağrısının vefatla sonuçlanan rahatsızlıkların habercisi olabileceğini kaydoldu.

Tulunay, ”Baş ağrısı Türk insanının en çok şikayet ettiği ağrıların başında yer alıyor. Ama sıkça tesadüfüldüğü için genelde önem verilmiyor ve çekilmez ağrılar yaşanana kadar hekime müracaat etilmiyor” dedi.
Ağrı olduğunda zaman kaybedilmeden hekime müracaat etilmesi gerektiğini söyleyen Tulunay, şöyle konuştu:
”Baş ağrısı, erken teşhis için bir lütuftur. Zira ağrı, gelecek hastalıkların habercisidir. Ama ağrıyla yanlış gayret edildiği zaman daha büyük meseleler çıkabilir. Bu sebeple hastalar ve uzmanlar çok dikkatli olmalı. Ağrının kaynağı doğru tespit edilirse ilerde çıkabilecek başka hastalıkların önününe geçilebilir. Yurttaşlarımız, prospektüsünü okumadan ve yan tesirlerini öğrenmeden ilaç kullanmak yerine, hekime görünüp önerilerine uymalı.”

Prof. Dr. Tulunay, ağrıların şahsın huzurunu kaçırdığını, sosyal hayatını ve bütçesini negatif etkilediğini belirterek, şunları kaydoldu:
”Baş ağrıları, hem ekonomik hem de sosyal açıdan ciddi kasvetlere neden oluyor. Daha evvel yaptığımız araştırmada Türkiye ’de baş ağrısı sebebiyle 300 milyon dolar tüketme yapıldığını tespit etmiştik. Bunun yanı gizeme baş ağrısı, sosyal yaşamda ve iş bereketinde kayıplara, eşler arasında ihtilaflara ve dikkatini derleyememe gibi kasvetlere neden oluyor. Bu sebeple, baş ağrısı şikayeti olanlar kesinlikle uzmana görünmeli.”

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=86837&cat=220&dt=2008/07/20

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.