Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanlar gebelikte ne sezer ?

05.04.2021
49

160 kadın üzerini incelendi. Haifa Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, çocukluk yarıyılında ebeveyniyle balanslı bir ilişki içinde olan bayanlarda, analığa geçiş yarıyılının, anne ve babasıyla meseleler yaşayan …

hamile
160 kadın üzerini incelendi.
Haifa Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada, çocukluk yarıyılında ebeveyniyle balanslı bir ilişki içinde olan bayanlarda, analığa geçiş yarıyılının, anne ve babasıyla meseleler yaşayan bayanlara göre daha az zahmetli geçtiği belirtiliyor. Yapılan çalışmada, ayrıca çocukluk yarıyılında çevresindeki bireylerle olumsuz ilişkilere sahip olan annelerin, çocuklarına karşı daha soğuk davrandıkları açıklanıyor.

Dr. Miri Scharf’ın başkanlığında yürütülen çalışmada, eşiyle birlikte yaşayan 160 bayana yer verildi. Katılımcılara analık ve bebeğiyle alakalı temennileri, düşünceleri ve duyguları soruldu, ve bu mevzudaki yaklaşımlar iki esas yapıda değerlendirildi. Öncelikle anne adaylarına ebeveynleriyle çocukluk yarıyılındaki ilişkileri , ve bunun şimdiki düşüncelerini ve tavırlarını ne güzergahta etkilediği araştırıldı. İkinci olarak ise, katılımcılarda temennileri istikametinde oluşan motivasyon değişiklikleri inceleme edildi.

Netice olarak, çocukluğunda ebeveyni tarafından dışlanan ve analiz etilmemiş meseleler yaşayan bayanların, ayrılık anksiyetesi seviyelerinin yüksek olduğu, ve bebeğinin isteklerinin çok fazla olacağı fikrinin onları rahatsız ettiği, ve bu annelerin çocuklarıyla arasına hudutlar koyduğu tanımlandı.

Çocukluğunda ebeveyniyle pozitif ilişikiler içinde olan bayanların ise, analıkla alakalı en pozitif temennilere sahip oldukları açıklandı. Realage’nin haberine göre bu annelerde bebeğinden dağılma endişesinin düşük seviyede olduğu, ve çocuk bakımının basit olduğu fikrinin yaygın olduğu, ve bebeğine karşı daha sıcak ve yakın davrandığı belirtildi.

Tahlilciler, birinci gruptaki annelerin genellikle bebeğini koruma ve analığın getirdiği mesullükle alakalı endişeler taşıdıklarını belirtiyor ve ilave ediyorlar: “Öbür gruptaki anneler ise bebeklerine daha pozitif bakıyor ve onlarla daha iyi bir irtibat kuruyor.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=59268&cat=220&dt=2008/03/04

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.