Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanların fobili düşü ‘Sistit ’

12.07.2021
14

Uzmanlar, bayanların yüzde 20’sinin hayatları süresince bir defa sistite tutulduğunu bildiriyor İdrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve faize sisteminde en sık görülen hastalıklardan olan sistit’in, rehabilitasyonunda geç …

Uzmanlar, bayanların yüzde 20′sinin hayatları süresince bir defa sistite tutulduğunu bildiriyor

İdrar yollarının iltihaplanmasıyla oluşan ve faize sisteminde en sık görülen hastalıklardan olan sistit ’in, rehabilitasyonunda geç kalınması halinde, böbrekleri de etkileyecek şekilde dağılabilen ciddi bir hastalık haline geldiği, idrar kesesi mesane ve böbreklerde kalıcı zararlar vazgeçebildiği ifade edildi.

Medical Park Bursa Sağlık Kurumu Bevliye Uzmanı Op. Dr. Yılmaz Salatan, sistiti harekete geçiren tehlike etmenleri arasında çok eşlilik, idrar sondası kullanımı, gebelik, şeker hastalığı, genital hijyene dikkat edilmemesi, evvelden geçirilmiş felç gibi mesane boşalmasını yasaklayabilecek vaziyetler, yaşlılık ve idrar yolunda muhtelif sebeplerle oluşan daralma veya tıkanmalar gibi bir hayli etmenin bulunduğunu dile getirdi.

Hastalığın yaradılışındaki sebepleri sıralayan Dr. Yılmaz Salatan, “Sıradanda bakteriler; faize uzuvlarının girişinde ve makat bölgesinde yaşar. Bazen bu bakteriler alt idrar yollarını aşarak mesaneye idrar kesesi erişir. Mesaneye erişen bakteriler idrar yoluyla dışarı atılır. Ancak mesaneye gelen bakteri rakamı atılandan fazlaysa, mesanede ve daha sonraki düzeyde böbreklerde iltihaplanmaya yol açar” dedi. “Hastalığın bulaşması cinsel birleşme esnasında veya genital pakliğin az olduğu gidişatlarda oluşabileceği gibi uzun vakit idrar yakalanması, idrar yollarını daraltıcı hastalıklar, menopozda düşük östrojen seviyesi sebebiyle de oluşabilir” diyen Salatan sistit ’in en sık tesadüfülen nedeni olarak E. Coli kutu basili isimli bir mikroorganizmayı işaret etti.

Salatan, sistit hastalığının bulguları arasında idrar yaparken yanma ve sancı, idrar yaptıktan sonra da sürebilir sık idrara çıkma, bazen idrardan kan gelme, beliren sızının kasıklara ve makat kısmına dağılması, ateş, terleme, bitkinlik, kusma ve bulantı, idrarın makûs kokulu olması, cinsel ilişki esnasında sezilen sızıların en ehemmiyetli bulgular olduğuna dikkat çekti. “Teşhis için idrar incelemeyi, idrar kültürü,üriner sistem ultrasonografisi, sistoskopi özel bir aletle üretra ve mesanenin kollanması ve damar içi pylogram denilen özel bir röntgen çekimini içeren muayenelerle enfeksiyona zemin hazırlayan etmenler tanımlanabiliyor diyen Salatan, “Sistit süratli ve uygun şekilde rehabilitasyon edilirse ehemmiyetli bir hastalık değildir. Ancak rehabilitasyon edilmediğinde kronik ve insan bünyesini cılız düşüren bir hastalığa dönüşebilir” biçiminde konuştu.

Hastalığın uygun antibiybitkiik rehabilitasyonu ile ortadan kaldırılacağına değinen Salatan, kronik enfeksiyonlarda rehabilitasyon zamanının uzadığını ancak uygun rehabilitasyon ile sistitin bulgularının 24 saat içinde kaybolacağını ifade etti. “Sistit hastalığının durumu mikrobun türü ve tehlike etmenlerinin giderilmesine bağlıdır” diyen Salatan, “Hastalıktan korunma yollarının öncelikle bayanların vajinal ve rektal bölgedeki bakterilerin, idrar yollarına girmesinin yasaklanması gerekiyor” diyen Salatan, sistitten korunmanın yollarını anlattı. Salatan, şunları söyledi: “İdrarın uzun vakit yakalanmaması, böylece mesanedeki bakterilerin dışarı atılması; cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarın yapılmaya çalışılması, bol su içilmesi günde 8 kadeh gibi, kahve, çay, içki gibi meşrubatların muhtemel olduğu kadar az harcanması, genital bölgenin uzun vakit nemli kalmasına izin verilmemesi, naylonlu, sıkı iç çamaşırlarının giyilmemesi, her gün kesinlikle iç çamaşırının değiştirilmesi ve pamuklu iç çamaşırlarının seçim edilmesi de alınabilecek öteki ihtiyatlar olabilir.”

Salatan; “Gebelik sırasında, özellikle erken yarıyılda idrarda ehemmiyetli derecede bakteri çıkışı bakteriüri tespit etilir. Bayanlar gebelik sırasında ve hemen ertesinde idrar yolları enfeksiyonu açısından tehlike altındadırlar ve tespit etilen rastgele bir enfeksiyon hemen rehabilitasyon edilmelidir” diyerek anne adaylarını uyardı.

ERKEKLER DE YAKALANIYOR
Çok sık görülmese de sistit erkeklerde kendini, sık veya acil idrar yapma gereksinimi, idrar yaparken yanma ve sancı, flu, makûs kokulu, bazen kanlı idrar bazen de hafif ateş gibi şikâyetlerle kendini muhakkak ediyor.

Yeni doğan yarıyılı hariç idrar yolu enfeksiyonlarının kız çocuklarında daha fazla görüldüğünü belirten Salatan; “Yeni doğan yarıyılını hariç meblağsak, 11 yaş altı kız çocuklarda yüzde 3 -5, aynı yaş grubundaki oğullarda yüzde 1 enfeksiyon tehlikeyi vardır” dedi. Salatan, yaş ilerledikçe enfeksiyon oranları daha da düşerken, kız çocuklarında oğullarına göre daha yüksek oranda enfeksiyon tehlikeyi bulunduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53625&cat=220&dt=2008/01/31

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.