Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bayanların Yüzde 15′i İdrar Kaçırıyor

30.04.2021
158

Bayanların çoğunun meseleyi hekimleriyle paylaşmak istememesi rehabilitasyonu eforlaştırıyor. Ege Üniversitesi EÜ Tıp Fakültesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. İsmail Mete İtil, …

Bayanların çoğunun meseleyi hekimleriyle paylaşmak istememesi rehabilitasyonu eforlaştırıyor.

Ege Üniversitesi EÜ Tıp Fakültesi Bayan Hastalıkları ve Doğum Anabilim dalı Öğretim Abonesi Prof. Dr. İsmail Mete İtil, Türkiye’de bayanların yüzde 15-17′sinde idrar kaçırma meseleyi bulunduğunu söyledi.

İtil, ”bayanların, özellikle de genç bayanların bu meselelerini hekimden dahi saklaması, rehabilitasyonu istemeden eforlaştırmaktadır” dedi.

Bayanlarda idrar kaçırmanın ciddi bir sıhhat meseleyi olduğunu ifade eden İtil, idrar kaçırma meselesinin, özellikle ileri yaşlarda, menopoz sonrasında ya da çok doğum yapmış bayanlarda ortaya çıktığını vurguladı.

Hayatı tehdit eden bir mesele değil
İdrar kaçırmanın hayatı tehdit eden bir sıhhat meseleyi olmadığını, ancak rehabilitasyon edilmeyip kendi haline vazgeçildiğinde hayat niteliğini ileri derecede bozan, sosyal ve seksüel hayatı çekilmez hale getiren ve bunalıma çeken kronik bir hastalık olduğunu ifade eden İtil, millet arasında ”bu gidişat rehabilitasyon edilemez” ya da ”sadece operasyonla rehabilitasyon edilebilir” gibi yanlış inanışlar olduğunu söyledi.

İtil, ”bayanların, özellikle de genç bayanların bu meselelerini hekimden dahi saklaması, rehabilitasyonu istemeden eforlaştırmaktadır” dedi.

Rehabilitasyon yolları
Öksürme, aksırma, koşma ve yürüme gibi eylemler sırasında ortaya çıkan idrar kaçırmanın rehabilitasyonunun cerrahi usullerle muhtemel olabildiğini belirten İtil, günümüzde bu işlemlerin artık 20 dakika gibi kısa bir müddette sonuçlandığını belirtti.

Dünyada yaygın olarak uygulanan ve mesane boynuna sentetik bir yama yerleştirmekten ibaret olan bu ameliyatların Türkiye’de de zaferle asıllaştırıldığını anlatan İtil, ”bu harekâttan sonra hasta yüzde 90′lara varan oranlarda kuru kalmakta ve aralıksız ped taşımaktan kurtulmaktadır” diye konuştu.

Sık tuvalete gitme ve gece sık idrara kalkma gibi şikayetlere yol açan idrar yakalayamama meselesinin ise fizik rehabilitasyonun yanı gizeme son senelerde geliştirilen ilaçlarla çözülebildiğini belirten İtil, ”bu ilaçlar kısa ya da orta vadede kullanıldığında bayanların hafiflemesine ve sosyal yaşantılarında niteliği tekerrür tutmalarına imkân sağlıyor” dedi.

İtil, ”şunu iyi öğrenmeliyiz ki, idrar kaçırma, ihtiyarlama ya da bayan olmanın natürel bir parçası değildir. Hastanın gidişatı araştırıldıktan sonra en uygun rehabilitasyon usulünün uygulanması halinde son derece gülümseyici neticeler elde edilebilir. Bu cins meseleleri olan bayanlar vaziyetlerini çekinmeden hekimiyle paylaşmalı ve lüzumlu muayeneleri yaptırarak bir an evvel rehabilitasyonlarına başlamalıdırlar” ifadesini kullandı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1814&cat=220&dt=2006/10/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.