Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bebeğiniz için şekerden uzak durun

08.05.2021
56
Bebeğiniz için şekerden uzak durun

Prof. Dr. Canan Karatay gebelere yapılan şeker yüklemesinin anne ve bebeğe olan hasarlarından bahsetti. Prof. Dr. Canan Karatay gebelere özel olarak hazırlanan perhizlere savaş açtı. Karatay …

Prof. Dr. Canan Karatay gebelere yapılan şeker yüklemesinin anne ve bebeğe olan hasarlarından bahsetti.

Prof. Dr. Canan Karatay gebelere özel olarak hazırlanan perhizlere savaş açtı. Karatay “Gebelerin şeker harcaması riskli ve hasarlıdır” dedi.

Neden gebelere şeker yüklenmesini doğru bulmuyorsunuz?
Gebelerde banalde hamilelik hormonları olduğu için plasenta dediğimiz çocuk eşiğinden de hormonlar salgılanır. Beden hamileliğe ve beden gelişimine hazırlanır. Bu hormonlar genelde insülin mukavemeti yapar. İnsülin hamilelerde ay ilerledikçe yükselir. Bu surattan gebelerin 24 haftadan sonra yükselen kan kıymetleri insülini kesinlikle olur. Bu bedendeki hormonal farklılığın neticeyidir. Gebelerde insülin beceriksizliği yoktur. Aksine insülin aşırılığı vardır.

Hamile olanlara şekerli besinler vermenin ne gibi hasarı olur ki?
Gebelere şeker yüklemesi yapmak riskli ve hasarlıdır. Anne karnında 2,5 kilo bir bebeğin pankreası ve kalbi daha büyümektedir. Gidişat böyleyken 2,5 kilo bir bebeğe şeker veremezsiniz. Şeker yüklemesi yapılanların yüzde 80′ini fenalaşıyor.

Neden yağlı gıdaları önerdiğiniz için tenkit etiliyorsunuz?
Yapılan araştırmalardan haberdar olmadıkları için. Perhiz programları ilk başta protein öneriyor. Yalnız protein yediğin zaman beden birden bire çöküyor. Kilo veriyorsunuz ama bedenin metabolizması alt üst oluyor. Fındık, fıstık hiç verilmiyor. Onlar kalp hastalığını, şeker hastalığını, damar sertliğini önlüyor. öğrenmiyorlar da ondan konuşuyorlar.

Hastalıkların çoğalmasıyla harcanan yiyecekler arasında bir irtibat var mı?
Evet var. Hastalıkların nedeni Omega 6 dediğimiz acele bozulan nebatsal yağların aşırılığıdır. Sağlıklı yağlar, natürel köy tereyağı, sızma zeytinyağı ve natürel balık yağıdır. Bunlara dikkat edilirse elbette ki hastalıklar da irtibatlı olarak eksilir.

Yağlı besinlere neden negatif yanaşılıyor?
Bakın bunlar hep “Yağ yersen yağlanırsın” görüşünden çıktı. Böyle bir görüş yanlış. Artık görüldü ki trans yağ dediğimiz bozuk yağlar riskli. Geçen yıl İsveç Sağlık Bakanlığı artık az yağlı perhiz uygulaması teklifini yalanladı. Zira hastalıkların nedeni yağlar değil, şekerlerdir. İnsülin şekeri yağ olarak ambar edilir. Yağ, yağ olarak ambar edilmez. Bu çalışmalardan haberleri yoksa beni ilgilendirmez.

Kolesterol mevzusunda söylediklerinizi sarihler mısınız? İyi mi makûs mu?
Kolesterol yağ değildir, riskli de değildir. İyi ve makûs kolesterol diye bir şey yoktur. Her zaman iyidir ve hayatidir. Düşük kolesterol vefat nedeni. Kolesterol ve hayvansal yağ kalp hastalıklarını önler.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/956114-bebeginiz-icin-sekerden-uzak-durun

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.