Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beden saatine bak hasta olma

28.04.2021
25

Kanser ve bunalım artık evvelden teşhis edilebilecek. Bu araştırma tıpta bir ilk! Analistler, insanların beden saatini tertip eden genetik mekanizmayı hakimiyet eden kimyevi düğmeyi bulduklarını bildirdi. California Üniversitesinin …

Kanser ve bunalım artık evvelden teşhis edilebilecek. Bu araştırma tıpta bir ilk!

Analistler, insanların beden saatini tertip eden genetik mekanizmayı hakimiyet eden kimyevi düğmeyi bulduklarını bildirdi.

California Üniversitesinin “Nature” mecmuasında yayımlanan araştırmasında, bu sürecin karışık genler kapsamasına karşın, tüm mekanizmanın tek bir aminoacid tarafından hakimiyet edildiği de belirtildi.

Araştırmanın neticelerine göre, “Saat” geni ve ortağı “Bmali” bedenin saatini sorguluyor. “Bmali” tarafından üretilen bir proteindeki tek aminoacid, bedenin ritmiyle alakalı genetik vakalar zincirini tetikleyen bir farklılığa gidiyor.

Bu farklılık, rastgele bir biçimde bozulduğu takdirde, tüm sistemi mahvederek hakimiyet mekanizmasından kurtulabiliyor.

Analistler şimdi bu aminoacidin faaliyetini etkileyecek antikorlar üzerinde çalışırken, mevzubahisi bulgunun uyku kumpassızlığı ve eş hastalıkların rehabilitasyonunda daha tesirli ilaçların üretilmesine destekçi olması bekleniyor.

Etraftaki farklılıkları sezinleyebilen ve çok hassas bir mekanizma olan beden saati, uykudan metabolizma ve tavra kadar bir hayli işlevi tertip ediyor.

Bu mekanizmanın, tüm insan genlerinin yüzde 15′ini tertip ettiği hipotez ediliyor. Ritmin bozulmasıyla insan sıhhati negatif etkileniyor, uykusuzluk, bunalım, kalp hastalığı, kanser ve asap bozuklukları ortaya çıkabiliyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=47617&cat=220&dt=2007/12/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.