Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Beni bu havalar mahvetti

19.04.2021
6

Uzmanlar tehlike grubundaki hastaların hava sıcaklarının düşüp yükseldiği yarıyıllarda dikkatli olmalarını öneriyor Birkaç gün içinde hava sıcaklarının birden düşüp yükselmesi insan bedeninde geçimsizliklere neden oluyor. Uzmanlar, …

Uzmanlar tehlike grubundaki hastaların hava sıcaklarının düşüp yükseldiği yarıyıllarda dikkatli olmalarını öneriyor

Birkaç gün içinde hava sıcaklarının birden düşüp yükselmesi insan bedeninde geçimsizliklere neden oluyor. Uzmanlar, özellikle kalp, şeker, illet hastalık, kronik solununum hastalıkları gibi tehlike grubundaki hastaların bu yarıyılda dikkatli olmalarını öneriyor.

Türkiye, bu sene ani hava başkalaşımlarının yaşandığı bir kış mevsimi geçiriyor. Bir gün kar yağıyor, ertesi gün ‘bahardan kalma bir gün ’ yaşanıyor. Bu nedenle sağlık kurumular solunum yolu enfeksiyonu geçiren hastalarla dolu. Uzmanlar, toplu yaşam mekanlarından uzak durulması, vitamin alınması ve terletecek kıyafetler giyilmemesi mevzusunda uyarıyor.

TEM HOSPITAL KBB Uzmanı Op. Dr. Levent Çoban, “Bu mevsimde kalp, şeker,illet hastalık ve solunum yolu hastalarının ciddi tehlike altında olduğuna dikkat sürüklüyor. Bedenin sıcaktan soğuğa, soğuktan sıcağa geçişte bir geçim süreci olduğunu, bu süreçte de direniş gücünün eksildiğini vurguluyor.Solunum yolu hastalıklarında afaki antibiybitkiik kullanımının çok fazla olduğuna dikkat toplayan Dr. Çoban, doktora danışmadan kullanılan ilaçların kalp, tansiyon ve öteki kronik solunum hastalıkları olan hastalarda ölümcül neticelere neden olabileceğini dikkat topluyor. Meteoroloji uzmanlarına göre ise bu seneki hava başkalaşımlarında anormal vaziyet yok.

Dikkat edilmesi gerekenler:
-Vitaminli gıdalar, yeşil sebze ve bol akışkan harcanmalı.
-Günlük en az 1 saat yürüyüş.
-Konut havalandırılarak civarın ıslatılması
-Çok yorucu işlerden uzak durulmalı. Sigara ve içki eksiltilmeli.
-Klimalardan uzak durulmalı. Hava sıcak diye bitkiomobilde giderken sırça açılmamalı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=5747&cat=220&dt=2006/11/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.