Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Biberon çürüğüne dikkat

29.04.2021
5

Yatmalarını kolaylaştırmak için bebeklere biberonla bal, pekmez vermek dişlerinin çürümesine yol açıyor.. Bebeklerin dişlerinin ilk çıktıklarında anne tarafından bir bez desteğiyle bebeğin dişlerini arınması ve …

Yatmalarını kolaylaştırmak için bebeklere biberonla bal, pekmez vermek dişlerinin çürümesine yol açıyor..

Bebeklerin dişlerinin ilk çıktıklarında anne tarafından bir bez desteğiyle bebeğin dişlerini arınması ve o biçimde yattırması gerektiğini belirten uzmanlar, bebek yatarken biberona veya palavracı emziğe bal pekmez koyup vermenin yanlış olduğunu, bunun ‘biberon çürüğü ’ denilen çürüklere neden olduğunu kaydoldu.

Bursa Şehir Sağlık Müdürlüğü Ağız ve Diş Sıhhati Şube Müdürü Diş Tabibi Nagihan Bedir, özellikle annelerin bebekleri yattırmak için biberon veya palavracı emziğe bal, pekmez gibi yiyecek maddesini bebeğe verdiklerini, sabaha kadar tükürük akışının az olmasıyla o gıdaların bebeğin dişlerinde çürüğe neden olduğunu söyledi. Diş Tabibi Bedir, “Annelerin yaptıkları bala, pekmeze daldırıp bebeğe verdikleri besinlerden sonra netlikle bir bez veya gazlı bez ile bebeğin dişleri arınılmalı. Aksi taktirde sabaha kadar bebeğin dişlerinde çürüğe neden olmaktadır” dedi.

Çocuğun fırçayı yakalayacak yaşa geldiğinde ebeveyn hakimiyetinde dişlerini fırçalamaya alıştırılması gerektiğini anlatan Bedir, 2,5- 3 yaşlarından evvel yutma tehlikesinden dolayı macun kullanılmamasını önerdi. Daha sonraları nohut büyüklüğünde flor kapsayan macun kullanılarak, dişlerin yumuşak dairesel hareketler ve dişetinden dişe doğru süpürme hareketiyle günde en az iki kere kumpaslı olarak fırçalanmasını isteyen Bedir şöyle devam etti: “Fırçalamaktaki emel uygun teknik ve zamanla gıda artıklarının ağız etrafından mekanik olarak uzaklaştırılmasıdır, macunun tesiri ise fırçalamayı kolaylaştırması, ağza rahatlık hissi vermesi ve içersindeki flor gibi maddelerden dişlerin yararlanmasıdır. Süt dişleri çürüdüğünde nasılsa düşecek görüşüyle rehabilitasyon yaptırılmaması yanlış bir düşüncedir, zira erken süt dişi çekimlerinde oradaki boşluğa doğru yanındaki dişler kayacak ve alttan gelecek olan aralıksız dişe yer kalmayacak ve çapraşıklık oluşacaktır. Bu sebeple erken süt dişi çekimlerinde yerine gelecek daimi dişin yerini gözetmek emeliyle yer yakalayıcı dediğimiz apareyler yapılmalıdır. Çürükler daha çok azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan fissür dediğimiz girinti ve çıkıntılara gıda artıklarının yapışıması ile oluşur. Fissür örtücü sınan malzemelerle azı dişlerinin üstündeki çukurcuklar kaplanarak yiyeceklerin yapışması önlenir ve dişler çürüğe karşı korunmuş olur. Fissür örtücü uygulaması kolay ve sızısıdır. Mine yüzeyi pürüzlendirilir, yıkanır ve akıcı madde dişin üzerine sürülerek ışık verilir. Fisür örtücü zamanla eskiyebilir ve düşebilir, düştüğü takdirde tekerrür yapılabilmektedir.”

DİŞ GICIRDATAN ANNE BABALARIN ÇOCUKLARI DA DİŞ GICIRDATIR
Bebeklerde parmak emmenin natürel bir refleks olduğunu, biberon kullanma, palavracı emzik ve parmak emme alışkanlığına 4 yaşlarından sonra da devam ettiği takdirde dişlerde ve çenede ortodontik meselelerle karşılaşılmasının mümkün olduğunu dile getiren Bedir, bu meselelerin oluşmasında parmak emme süresi ve konumunun tesirli olduğunu vurguladı.
Bu yaşlarda hala parmak emme alışkanlığı olan çocuğun bir hekimine götürülüp, profesyonel takviye almasını nasihat eden Bedir, “Bebekler dişleri çıkana kadar yutkunma sırasında dillerini alt ve üst çene arasında konumlandırırlar. Ancak dişleri çıkmaya başladıktan sonra bu yutkunma biçimi banal yutkunma biçimine dönüşmeli, yutkunma sırasında dil dişlerin iç kısımlarına dokunmalıdır. Şayet yutkunma sırasında dil dişler arasında konumlanıyorsa alt ve üst dişler arasında sarihlik oluşacaktır. Çocuk 5 yaşına geldiği halde anormal yutkunma refleksi var ise belirli ortodontiste danışılmalıdır. Ortodontist tarafından dil egzersizleri verilerek çocuğa banal yutkunma biçimi öğretilir bunda zaferli olunamazsa alışkanlık kırıcı apareyler yapılır. Stresli, saplantılı veya anne-babası diş gıcırdatan çocuklar diş gıcırdatma meylindedirler. Diş gıcırdatma neticeyi; dişlerde yıpranma, yatarken ses çıkarma, dişlerde hassasiyet olabilmektedir. Diş gıcırdatmanın psikolojik sebepleri denetlenmeli, dişhekimi tarafından gece plağı yapılarak dişlerin ve eklemlerin hasar görmesi önlenmelidir. Bebeğin ilk dişleri çıkmasıyla beraber kumpaslı diş doktoru ziyaretleri; oluşması mümkün meselelerin önlenmesi ve sağlıklı ağız-diş yapısına sahip olunması için çok ehemmiyetlidir. Ağız ve diş sıhhatimiz mevzusunda en iyi yol göstericilerimizin diş doktorları olduğunu asla unutmamalıyız.” diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/gny/haber,738F761AEBB241789B64AEABCCDE1BB3.html

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.