Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bitter mucizesi

16.08.2021
19

Bitter çikolatanın mucizesi ispatlandı. Her gün bir ölçü sade çikolata, kalbe iyi geliyor. Amerikan Tıp Derneği Mecmuası’nde yayınlanan araştırmada Köln Üniversitesi Sağlık Kurumu hekimlerinden Dirk Taubert ve …

Bitter çikolatanın mucizesi ispatlandı. Her gün bir ölçü sade çikolata, kalbe iyi geliyor.

Amerikan Tıp Derneği Mecmuası ’nde yayınlanan araştırmada Köln Üniversitesi Sağlık Kurumu hekimlerinden Dirk Taubert ve takımı yüksek tansiyon hastası 44 bireye çikolata rejimi uyguladı.
Araştırmaya göre, sade çikolata hastalarda büyük kan tazyikini 2,9 birim, diastolik başka bir deyişle minik tansiyonunu ise 1,9 birim düşürüyor. Beyaz çikolatanın ise kan tazyikine hiçbir tesiri olmuyor.

Başka araştırmalar sütlü ve beyaz çikolatanın ya da sütle beraber harcanan sade çikolatanın aynı bereketi sağlamadığını gösteriyor. Sade çikolata polifenol isimli kimyevi bir madde kapsıyor. Dr. Taubert bu kimyevi maddenin bedendeki nitrik oksid imalini çoğaldırdığını ve artan nitrik oksidin damarların genişlemesine neden olarak kan dolaşımını süratlendirdiğini belirtiyor. Artan kan dolaşımı da tansiyonun düşmesini sağlıyor.

Dr. Taubert “Araştırmalarımız her gün bir ölçü sade çikolata harcamanın faydalı olduğunu ispatlıyor. Bu, yüksek tansiyon meseleyi olanlar için iyi haber. Ancak bazı şahıslar sade çikolatanın tadını beğenmeyebilir. Araştırmaya katılan hastaların hiçbirinde kilo çoğalışı görülmemiş. Günde 7 gram sade çikolata yemek tansiyonu düşürmek için yeterli” biçiminde konuştu.

Amerikan Tıp Derneği Mecmuası

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32017&cat=220&dt=2007/08/12

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.