Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Borç hasta ediyor

05.04.2021
10

Borcu olanların yalnızca psikolojisi değil kalbi, beyni ve sindirim sistemi de riskte! Fazla borça giren Amerika Birleşik Devletleri ’lilerde strese bağlı hastalıklar başgösterdi. Stres hormonu beyne “savaş ya da …

kriz
Borcu olanların yalnızca psikolojisi değil kalbi, beyni ve sindirim sistemi de riskte!

Fazla borça giren Amerika Birleşik Devletleri ’lilerde strese bağlı hastalıklar başgösterdi. Stres hormonu beyne “savaş ya da kaç” komutu veriyor, bedenin uzun zaman “yüksek viteste” olması kan tazyikini, kalp atışını, belleği ve sindirim sistemini hırpalıyor.

Associated Press ile AOL Health ’ın yaptığı araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri ’liler dağ gibi borçla çaba ettikleri yarıyılda daha fazla sağlık meselelerinden mustarip oluyor.

Massachusetts eyaletinin Braintree bölgesinden Edward Driscoll, 10 bin dolar olan borcunun ülserinin çoğalmasına ve eşinin panik hücumlarına yol açtığını söylüyor. Driscoll içinde bulunduğu ruh halini, “Evham, evham, evham…” laflarıyla dile getiriyor.

Araştırma neticelerini değerlendiren psikolog Paul J. Lavrakas ise, bir hayli şahsın borçlarını yönet ettiğini, ancak muhtemelen 10 ile 16 milyon insanın, “borçları sebebiyle vahim ıstırap sürüklediğini ve sağlıklarının negatif etkilendiğini” söyledi. Lavrakas, borç stresi içindeki şahısların, stresle iletişimli en az üç hastalıkla boğuştuklarını da ifade etti.

Araştırma, şu anda ekonominin zorlu bir yarıyıldan geçmesi ve artan yaşam maliyetlerinin borç stresini artırdığını, borç stresinin 2004 senesine göre yüzde 14 yükseldiğini ortaya koydu.

ARAŞTIRMANIN SONUÇLARI
Kamuoyu araştırmasına katılanlardan yüzde 27 ’sinde ülser ve sindirim sistemi meseleyi bulunurken, bunların yüzde 8 ’i düşük seviyede borç stresi sürüklüyor.

Migren ve öbür baş sızısı kasveti bulunan yüzde 44 ’deri yüzde 15 ’inin, ciddi evham kasveti sürükleyen yüzde 29 ’dan yüzde 4 ’şanın ve ciddi bunalım meseleyi bulunan yüzde 23 ’deri yüzde 4 ’şanın düşük seviyede borç stresi bulunuyor.

Kalp krizi geçiren yüzde 6 ’nın yüzde 3 ’ü, sırt sızısı dahil adale sızısından mustarip yüzde 51 ’den yüzde 31 ’i düşük seviyede borç stresi sürüklüyor.

Lavrakas, stresin sağlık meselelerine yol açıp açmadığının kesin olarak öğrenilmediğini söylerken, Ohio Eyalet Üniversitesi 1990 senesinin sonunda mali borç stresi içindeki insanlarla alakalı bir ölçüm endeksi geliştirilmesine takviyeci oldu.

BORÇ NASIL HASTA EDİYOR ?
Tıbbi araştırmalar, bu araştırmadaki bulguların bir haylisinin gerçekten tipik kronik stres olduğuna işaret ediyor. Beden, adrenalin ya da stres hormonu kortizolu salarak “savaş ya da kaç” biçiminde tepki veriyor. Bu bedenin acil gidişatta süratli tepki vermesine takviye ediyor, ancak beden uzun zaman “bu yüksek viteste” kalmayı sürdürürse, bu kimyeviler, kan tazyiki, kalp atışı, hafıza, ruh hali, sindirim sistemi ve hatta bağışıklık sisteminde fiziksel hasara yol açabiliyor. Her ne kadar stres mide ülserinin sebebi olmasa dahi sızıyı artırabiliyor.

Amerikalıların, sağlık üzerindeki tesirlerini dikkate almaksızın, ekonomik faaliyetlerin yavaşlaması, istihdamın eksilmesi, enerji ve yiyecek maliyetlerinin çoğalması, evlerin bedelinin düşmesi ve ev hacizlerinin yükselmesi gibi ekonominin güç süreçten geçtiği yarıyıllarda daha fazla borçlanması bir hayli şahsın bütçesini zorluyor.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası ’na FED göre, tamamı kredi kartıyla iletişimli harcayıcı borçları 2004 senesinde 800 milyar dolar iken, bu sayı şimdi 957 milyar dolara çıkmış bulunuyor. Vasati araba kredisi de 2004 senesinde 24,888 dolar iken bu bugün 27,397 dolara çıktı. Ayrıca 2004 ’de 7,8 trilyon dolar olan ev kredileri de şu anda 10,5 trilyon dolara erişti.

Orta sınıf ailelerin en fazla borç stresi sürükleyenlerin arasında olduğunu gösteren araştırmaya göre, öbür borç stresi kasveti içindekiler bayanlar, ufak çocuklu çiftler, düşük kazançlı çalışan aileler, Demokratlar ve lise mezunu olup üniversite eğitimi alamayanlar olarak sıralanıyor.

En az borç stresi sürükleyenler ise erkekler, emekliler, yalnız yaşayan insanlar, üniversite mezunları ve Cumhuriyetçilerden oluşuyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=79534&cat=220&dt=2008/06/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.