Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu 10 besin kuralını uygulayın

21.07.2021
29
Bu 10 besin kuralını uygulayın

Dünya Sağlık Teşkilatı nasihat etti! Dünya Sağlık Teşkilatı’nün tehlikesiz besin tüketimi için nasihat ettiği “10 Altın Kural” arasında, pişirilmiş yiyeceklerin sıcakken harcanması, besinler hazırlanırken yeterince ısıtılması …

Dünya Sağlık Teşkilatı nasihat etti!

Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün tehlikesiz besin tüketimi için nasihat ettiği “10 Altın Kural” arasında, pişirilmiş yiyeceklerin sıcakken harcanması, besinler hazırlanırken yeterince ısıtılması gibi bilgiler yer alıyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün tehlikesiz besin tüketimi için nasihat ettiği “10 Altın Kural” arasında, pişirilmiş yiyeceklerin sıcakken harcanması, besinler hazırlanırken yeterince ısıtılması gibi bilgiler yer alıyor.

Zirai Kalkınma Vakfı ’ndan edinilen bilgiye göre, Dünya Sağlık Teşkilatı, sağlıklı besin tüketimini yaygınlaştırmak için bazı pratik bilgileri dikkat çekici biçimde ulusun bilgisine sunuyor.

Teşkilatın, “Sağlıklı Besin Tüketimi İçin 10 Altın Kural” başlığı altında hazırladığı bilgiler içinde, yurttaşlara sağlıklı besin tüketimiyle alakalı ehemmiyetli önerilerde bulunuluyor.

Tehlikesiz olması için işlenmiş yiyeceklerin öncelikli olarak seçim edilmesi istenen kurallar arasında, yiyeceklerin iyi pişirilmesi gerektiği de nasihat ediliyor. Pişirilen yiyeceklerin her tarafının en az 70 dereceye erişmesi gerektiği belirtiliyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün önerileri arasında şu bilgiler yer alıyor:
“Pişirilmiş besinler oda sıcaklığına kadar soğudukları zaman üzerlerindeki mikropların rakamı süratle çoğalmaya başlar. Pişirilen yiyeceklerin uzun vakit bekletilmesi mikropların artma tehlikesini artırır. Bu sebeple tehlikesiz olması açısından, pişirilmiş besinler henüz sıcakken harcanmalıdır. Ayrıca pişirilmiş besinler, 10 derecenin altında dikkatlice saklanmalıdır. Pişmiş ile ham besinler arasına temastan sakınılmalıdır. Yiyecekleri hazırlamaya başlamadan evvel ve her aradan sonra eller hoşça yıkanmalıdır. Tam mutfak yüzeyleri pak yakalanmalıdır. Besinler, böceklerden, kemirgenlerden ve değişik hayvanlardan korunmalıdır.”

Su güvenliği
Tehlikesiz besin tüketiminde dikkat edilmesi gereken maddelerin arasında “tehlikesiz su kullanımı” da yer alıyor.

Yiyecekleri hazırlamak için pak su kullanmanın “içmek kadar ehemmiyetli” olduğu vurgulanan yazıda, “Şayet su kaynağıyla alakalı bir kuşkunuz varsa yiyeceklere ilave etmeden evvel kaynatmalısınız ya da meşrubatsanız buz haline getirmelisiniz. Özellikle bebekler için hazırlayacağınız besinlerde kullandığınız suya dikkat etmelisiniz” ihtarında bulunuluyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=99051&cat=220&dt=2008/09/22

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.