Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bu ilaçlar piyasadan kalkıyor

27.03.2021
37

Daha çok çocuklar için kullanılan ‘Actifed şurup’ ve ‘Kanfleks serum’ piyasadan çekilecek.. Sıhhat Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, fazla ölçüde etmen madde kapsayan bir serum …

Daha çok çocuklar için kullanılan ‘Actifed şurup’ ve ‘Kanfleks serum’ piyasadan çekilecek..

Sıhhat Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü, fazla ölçüde etmen madde kapsayan bir serum ile içerisinde yabancı madde bulunduğu tespit edilen ve daha çok çocuklar için kullanılan bir şurubun piyasadan geri çekilmesini istedi.
Sıhhat Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Eczacılar Birliği, şehir sıhhat müdürlükleri ve alakalı ilaç şirketlerine sevk edilen yazıda, “Kanfleks yüzde 5 dekstroz sudaki solüsyonu 1000 ml.” isimli serumun, yapılan tahlilde neticeyi içerisindeki etmen madde ölçüsünün yüzde 10.2-10.8 oranından fazla olduğunun tanımlandığı ifade edildi.
Bu sebeple serumun eczanelerden, ilaç ambarlarından ve sağlık kurumulardan geri çekilmesi istendi. Ayrıca çocukların alerjik rahatsızlıklarında kullanılan “actifed şurup”un da içerisinde yoğun ölçüde yabancı madde kapsaması sebebiyle geri çekilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=45813&cat=220&dt=2007/11/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.