Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bunalım tehlikesinin azami olduğu yaş

15.07.2021
36

Bilim adamları 80 ülkede 2 milyon birey üzerini inceledi.. “Hayat 40’ında başlar” denilir ancak bilim adamları bunalım tehlikesinin azami olduğu yarıyılın 40’lı yaşlar olduğuna tespit etti. Bilim …

Bilim adamları 80 ülkede 2 milyon birey üzerini inceledi..

“Hayat 40′ında başlar” denilir ancak bilim adamları bunalım tehlikesinin azami olduğu yarıyılın 40′lı yaşlar olduğuna tespit etti.

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon birey üzerinde yaptığı bilgi incelemesine göre, insanların bunalıma en sarih oldukları yaş 44.

Amerika Birleşik Devletleri ’deki Warwick Üniversitesi ile Dartmouth Yüksek Mektebi tarafından yapılan araştırmaya göre, bunalım tehlikeyi gençken ve yaşlıyken en düşük seviyede bulunuyor.

Eskiki araştırmalarda ise mutsuzluk ve bunalım tehlikesinin yaşam süresince görece sabit olduğu öne sürülüyordu. Tehlikenin 40′lı yaşlarda doruğa eriştiği yolundaki bu son araştırma ise tüm dünyada, her çeşit insan için gidişatın aynı olduğunu gösteriyor.

Profesör Andrew Oswald, “Bu gidişat erkekler ve bayanlar, bekarlar ve konutlular, zenginler ve fukaralar, çocuklular ve çocuksuzlar arasında aynı” dedi, ancak orta yaşın evrensel olarak neden en tehlikeli yaş olduğunun bütün olarak öğrenilmediğini söyledi.

Oswald, bunun nedenleri arasında, insanların bu yaşta kendi cılızlık ve eforluluklarını özümsemeyi ve hayata geçirilemeyecek hayallerini bastırmayı bilmelerinin bulunabileceğini belirtti.

Olasılığın da insanların yaşıtlarının can verdiğini gördükleri bu yaş diliminde bir karşılaştırma yapma sürecinin devreye girmesi ve kalan seneleri mevzusunda değerlendirme yapmaya başlamaları olduğu kaydolundu.

Prof. Oswald, vasati bir insanda bunalımın öyle bir sene içinde aniden gelmediğini yavaş yavaş ortaya çıktığını söyledi.

İnsanların çoğunun 50′lerine geldiklerinde bu depresif yarıyıldan çıktıkları, 70 yaşına gelindiğinde ise 20 yaşındaki bir genç kadar mutlu ve sıhhatli olunabildiği kaydolundu.

Bu cins hislerin orta yaşta olağan olduğunu öğrenmenin belki de insanların bu yarıyılı daha kolay atlatmalarına takviyeci olabileceği bildirildi.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53304&cat=220&dt=2008/01/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.