Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Bütün formunda bir beyin

28.04.2021
27
Bütün formunda bir beyin

Vasati hayat müddetimizle beraber Alzheimer hastalığına ya­kalanma tehlikeyi büyür böylece ihtiyarlıkla alakalı bunama çoğalır. Alz­heimer, günümüzde 800 bin Fransız’da görülen bir hastalıktır. Her sene 110 …

Vasati hayat müddetimizle beraber Alzheimer hastalığına ya­kalanma tehlikeyi büyür böylece ihtiyarlıkla alakalı bunama çoğalır. Alz­heimer, günümüzde 800 bin Fransız’da görülen bir hastalıktır. Her sene 110 000 yeni hadise onlara katılır. Hastaların % 50 si bizim ülkelerimizde ve bunların sadece % 30 rehabilitasyon görmektedir. Yal­nızca hastaların % 15 i patolojilerine geçim sağlayabilmektedir. İhtiyarlıkla alakalı bunamadan bahsetmeksizin daha çok makûs bes­lenmeye bağlı olarak gelişmiş bir problem özellikle vitamin ve protein yoksunluğu ilaçlarla rehabilitasyon etmeye çalışılıyor hastala­rın beslenmelerinde farklılık yapmaksızın.

Demans Bunama: nedenleri ve neticeleri
Alzheimer hastalığı bunamanın yarıdan fazla olduğu olaylarda ortaya çıkar; takribî % 75′i ihtiyarlıkla alakalı bunamadır. Bunalım, makûs dolaşım, beyin seviyesi, içki ve muhtelif ilaçlar beyin­su baskın bozukluklara neden olur. Ya da daha fazla olguda, beslenme, hayat alışkanlıkları, fiziksel faallik pratiği ve fazla stres, bunalım, kalp ve damar hastalıkları, beyin rahatsızlıkları neticeyi böylece pek çok ilaç alınması gerekir. İyi bir hayat ve sıhhat için herşeyin artta şehir hayatı uyur, ihtiyarlıkla alakalı bunamaya karşı ondan korunmak gerekir.

Beyinsel ihtiyarlamayı ortaya çıkaran 10 bulgu
Yaşlı insanlarda gözlemlenebilir:
* Konsantrasyon kapasitesinde düşüş
* Hafıza yetisinde düşüş
* Evham tasa kasvet depresyon, hiddetlilik, kişilikte dalgalan­ma, geçimsizlik ya da stres, bunalım
* İştahsızlık
* Uyku bozuklukları
* Erken bunama
* Beyin damarlarında oluşan aksaklıklar. Bu kanda oluşan bir pıhtılaşmanın damarlarda yarattığı tıkanıklığın beyin damarlarında alana getirdiği fazla kan tazyiki neticeyi ortaya çıkar.
* Alzheimer hastalığı

Ve Okinavva’da
Surat yaşını yıkmış bir Okinavva’lının yüzyıllığın yaşamı boyun­ca suratında bulunan hayret verici güzellik, sevimlilik bu mevzuda en öğretici nokta olabilir. O yaşta dahi işlerine devam ederler. Bu bize kaçınılmaz bir biçimde şu tümceyi kurdurur: “Uçsuz bucak­sız bir ruh, uçsuz bucaksız bir beden”. Daha fazla düşünmeye gerek yok, bu iyi anekdot, kalori olarak düşük, sebze olarak zengin bir beslenmeye dayalı olan bir sıhhate bağlıdır. Gerçeğinde bunama­nın çok rakamda biçimi vardır; kimileri ani, kimileri safhalı olarak büyür, ama büyük bir kısmı beynin sulanması neticeyi ortaya çı­kar. Başka bir deyişle, bir sıhhat bilgisine geçim sağlayarak, kar-diyolojik olarak sıhhatli ve kumpaslı bir kan dolaşımına sahip ola­rak bu ruhsal hastalıktan sakınabilir ya da en azından gelişimini yavaşlatabiliriz.

Bunama tehlikesini çoğaldıranlar
* Makûs bir beslenme noksan besinlerle
* Makûs bir kalp sıhhati özellikle yüksek tansiyon ya da fazla kolesterol
* Antioksidan yoksunluğu
* Sosyal hayatla kayıtsızlık kendi kendisini yine ispat et­ma meyli
* Sigara
* İçki
* Fazla kilo
* Alüminyum: musluk suyuna dikkat, mideyle alakalı gastrit et­ki yapar veya alüminyum tencere vs.
* Demir ve değişik ağır elementler, kadmiyum, cıva, mermi kırmızı ete dikkat
* Eğitimsizlik özellikle çocukluk esnasında
* Günlük beyinsel ve zekâsal pasiflik

Beynin gözeticileri
* Kalori açısından düşük bir beslenme, balanslı ve sebze ola­rak zengin iyi bir kan dolaşımı için
* Fiziksel, sosyal, zekâsal faallik
* Günde 2 kadeh kırmızı şarap
* İyi yağlar haftada 2-3 defa balık yağı, kanola yağı, hayvan­sal yağları şiddetle eksiltmek, darı veya ayçiçeği gibi nebat­su baskın yağ çeşitleri harcamak
* Alakalı ve haz sahibi olmak

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.