Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Canlı canlı beyin operasyonu

05.08.2021
19

İşte hastanın şuuru sarihken yapılan beyin operasyonunun detayları… Tıp dünyası hemen her gün yeni bir ilke sahne oluyor. Geçtiğimiz hafta Avustralya ’da bir beyin operasyonu hastanın şuuru …

İşte hastanın şuuru sarihken yapılan beyin operasyonunun detayları…

Tıp dünyası hemen her gün yeni bir ilke sahne oluyor. Geçtiğimiz hafta Avustralya ’da bir beyin operasyonu hastanın şuuru sarihken, hatta hasta konuşurken yapıldı.

En son teknolojiyle reelleştirilen harekât sonrası duygularını anlatan John James, operasyon masasında kafasındaki 1,5 santimlik bir sarihle uzanırken hekim ve hemşirelerin kendi aralarındaki konuşmaları duymanın çok eksantrik bir deneyim olduğunu dile getirdi.

Emekli bir bitkiobüs sürücüyü olan 78 yaşındaki James, beynindeki ölümcül anevrizmanın kan birikimi alındığı operasyon zamanınca birtakım testlerden geçirildi. Operasyon sırasında James ’e gösterdikleri yazılı kartları okumasını isteyen hekimler, böylece operasyon süresince hastanın görme vaziyetini de test etmiş oldu.

Operasyonun reelleştirildiği Canberra Sağlık Kurumu ’nde misyonlu Beyin Cerrahı Vini Khurana, dünyada ilk kere uygulanan “şuur sarihken beyin operasyonu”nın zaferli geçmesi dolayısıyla oldukça mutluydu.

Kullanılan teknolojiyi “inanılmaz” olarak nitelendiren Khurana, “şayet operasyonda kullandığımız teknolojiyi vasıtalarda kullanılan navigasyon sistemlerine benzetecek olursak, navigasyon sisteminin güneş gözlüğüne adapte edilmiş haliyle taşıt kullanmak gibi” diyerek operasyonun nasıl bir etrafta asıllaştığını tasvir etti.

OPERASYONUN DETAYLARI:
Operasyon takımı, James ’in beyninin üç ebatlı bir görüntüsünü alan sanal bir program sayesinde harekât evvelinde hayli pratik yapmış.

Cerrah Khurana ’nın operasyon sırasında kullandığı merceğin bir tarafında James ’in beyninin üç ebatlı görüntüsü, değişiğinde ise mercekle yakınlaştırılan beynin kendisi vardı.

Anevrizma etrafında hiç kan kalmadığını tespit etmek için bir ultrason birimi kullanıldı.

Aksiyon

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52482&cat=220&dt=2008/01/23

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.