Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çapkın erkekler dikkat

24.07.2021
26

Muayenehane deneyler çapkın erkekleri panik hücum hastalığının en güçlü adayı kabul ediyor. Panik hücum son yarıyılın en yaygın hatta moda hastalıklarından biri. Giderek artan panik hücum …

Muayenehane deneyler çapkın erkekleri panik hücum hastalığının en güçlü adayı kabul ediyor.

Panik hücum son yarıyılın en yaygın hatta moda hastalıklarından biri. Giderek artan panik hücum hastalığı mevzusunda tıp dünyası bir kara koliyi daha açtı: Bir zamanların çapkın adamları, bugünün panik hücum hadiseleri..

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çağın moda hastalıklarından panik hamleyle alakalı suallerimize cevap verdi:

Kandırma panik hamleyi tetikleyen bir vaziyet mudur? Muayenehane tecrübelerimiz bu neticeyi doğruladı. Çapkın erkek panik hücum hastalığının en güçlü adayı. Aldatmayla alakalı kendini yargılasa da yeniden de bu eylemi yapmaktan bırakamayan erkeklerde de panik hücum çok süratli büyüyebiliyor. Bu vaziyette beynin hipbitkialamus bölgesi yanlış alarm veriyor. Onun fazla duyarlılığı genetik yatkınlığı olan bireylerde panik hücum hastalığını oluşmasını süratlendiriyor. Ailesinin parçalamasından korktuğu halde eşini kandıran erkeklerde, hayatlarının olmadık bir yarıyılında panik hücum kollanıyor. Aldatmayı kültür olarak onaylayan cemiyetlerde ise panik hücuma daha az tesadüfülüyor. Öte yandan, aldatılmayı düşünmek dahi bazen bilinçaltında panik hücuma yol açabiliyor. Bireyin düşünde kandırıldığını görmesi dahi, panik hücum geçirmesine neden olabiliyor.

KADINLAR DİKKAT!
* Kandıran kadınlarda da panik hücum kollanıyor mu? Bu mevzuda kadın erkek ayrımı yapmak istemiyorum. Ancak hastalığın kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla kollandığını söyleyebilirim. Kadınların kendilerini yargılama meyilleri daha fazla olduğundan, kandıran kadınlarda bunalıma çok fazla tesadüfüyoruz. Hastalıkta kadınlarında kişilik ve şahsiyet yapısı yeniden çok ehemmiyetli. Erkeklerde vücutsal algıyı tertip eden alan daha duyarlı iken, kadınlarda duygusal yosunu alanı daha alıngan olduğundan, hastalıktan etkilenme dereceleri aynı oranda fazla oluyor.

* Panik saldırının ‘geliyorum ’ diyen sinyalleri var mı? Sık sık soluk darlığı sezme, çarpıntı, el titremesi ilk bulgular arasındadır. Kaygıyı vücutsal yaşayan bireylerde coşku, üşüme, titreme ve mide meseleleri de hastalıkla alakalı ilk sinyaller olabilir. Sigarayı aniden vazgeçen şahısların vücutsal anlamda fazla tepkiler vermeleri de panik hücum göstergesi olabilir. Suratlarında sivilce çıktığında “Eyvah illet hastalık mi oldum?” diyenler ya da bedenleri anlaştığında hemen felç olduklarını düşünenlerde panik hücuma tesadüfülme tehlikeyi fazladır. Hakimiyet edilemeyen stres sonrası şahıs panik hücum için aday haline kazanç. Coşkulu bireylerde de aynı tehlike vardır. Bu bulgular sık görülüyorsa bir vakit sonra panik hücuma dönüşür.

YÜKSEK KAYGI TETİKLİYOR
* Panik hücum megakent veya seçkin kesim hastalığı mıdır? Çağdaş yaşamda yaşam standartları yüksek, hayatı seven, hasta olursa kaybedecek şeyleri çok olan bireylerde bu hastalığa daha sık tesadüfülür. Vücutlarını çok seven bireyler ve sağlık kaygısı yüksek olanlar da tehlike grubundadır. Vefattan korkan bireylerde de çok görülür. Hastalık bireyin hayattan temennisi derecesinde bireyi tesirler. Megakentte yaşayanların ya da seçkin şahısların, hayatta kaybetmek istemedikleri parasal-manevi bir hayli şey vardır. Bunları kaybetmekten korkan bireylerde kaygı daha yüksek olur. Fiziksel en minik bir bulgu başladığında ise, bu bireyler hemen hücum yaşadıklarını varsayırlar.

* Panik hücum insanların birbirlerine söylemeleriyle yayılan moda bir hastalık mıdır? Bireyler “Depresyondayım” demek yerine “Panik hücum oldum” demeyi seçim ediyor. Daha çok entellektüel seviyeyi yüksek grupta kollandığından, bireyler kendilerini bu biçimde ifade etmeyi seçiyor. Bu, fazla hareketli çocukların ebeveynlerinin çocuklarını hiperaktif diye belirlemelerine benziyor. Hastalık sosyal yaşamı da çok fazla etkilemediğinden değişik şahıslarca pozitif idrak edilebiliyor. Çağdaş hayatın süratli yaşamı bu hastalığı daha kabul edilebilir görüyor. Bu sayede de insanlar, panik hücum olduklarını etraflarıyla çok rahat bir şekilde paylaşabiliyor.

Tek Başlarına Adım Dahi Atamıyorlar!
Panik hücum hastası olanların kendilerini yapmaktan alıkoyamadıkları tutumlar ve başlıca kaygıları şöyle sıralanıyor:

* Kriz yaşama evhamıyla cinsel ilişkiden kaçmak ve atletik etkinlikleri vazgeçmek.

* Gece yaşamından, içki kullanmaktan ve çapkınlıktan bırakmak. Şayet yasak ilişki yaşıyorlarsa seksüel etkinliklerini eksiltmek. bitkiellerden ziyade daha tehlikesiz olduğu için kendi konutlarını seçim etmek.

* Yanında su taşımak. Devamlı kalbini ve nabzını dinlemek. Tansiyon aletiyle gezerek devamlı tansiyon ölçmek.

* Yakınlarının adreslerini ve telefonlarını özel bir biçimde yanında taşımak. Cep telefonunun belleğinin ilk sıralara acil dayanak alınacak şahısların adlarını kaydetmek.

* Devamlı yanında birilerinin bulunmasını istemek. Yalnız kalamamak. Caddeye çıkamamak, kalabalık ve kapalı yerlere girememek. Düşüp bayılma ya da hakimiyetini yitirerek başkalarına rezil olma fobisi.

* Toplu taşıma taşıtlarına binememek. Ticari taksiyi istediği yerde durdurabileceği için gideceği yerlere taksiyle gitmek.

* Bulunduğu muhitten uzağa gidememek. Tatile çıkamamak. Bazen tatil yolundan geri dönmek.

* Berbere, diş doktoruna gidememek.

* Boğazını sıkan bir şey giyememek. Sutyen takmaktan kasvet dinlemek.

* Panik saldırılar sıklaştığında sanal etraftaki panik hücum sitelerine aza olmak ve devamlı değişik panik hücum hastalarıyla iletileşme lüzumu dinlemek.

Panik hücum suratından seksi vazgeçmek kusur olur

* Panik hamlem meblağ fobisiyle seksi ya da sporu vazgeçmek doğru mudur? Panik hücum yaşayan bir hayli şahıs, zamanla sporu ve seksi vazgeçer. Her iki etkinlikte de fazla enerjiye lüzum vardır. Bunun için kalp daha çok çalışmaya başlar. Panik hücumda ise kalp durup dururken fazla atmaya başlar. Şahıs kalbinin yerine çıkacağını sezer. Bazen göğüste ağrı veya baskı oluşur. En büyük kaygı, kalp krizi geçirip can verme fobisidir. Bireyin bir yakını kalp krizine can vermişse, fobisi daha fazladır.

ÇARPINTI ÇOK KLASİK
Panik saldırılılar kalbi süratlendirecek her eylemden kaçmaya başlar. Oysa seks ve sporda kalbin daha fazla atması fizyolojik ve olması gereken bir gidişattır. Kalp fazla çalışıp, kan pompalamazsa mesele ortaya çıkar. Hücrelerin enerjiye olan lüzumu kanla sağlanmaktadır. Burada fizyolojik bir gidişatın saptırılarak idrak edilmesi mevzubahisidir. Rastgele bir sebeple çarpıntı ortaya çıktığında, panik hücum bulgusu olarak değerlendirilmektedir. Rehabilitasyon olunmadığında seks ve spor terk edilebilir. Oysa seks ve spor esnasında salgılanan hormonlar bedeni hafifletip hafifletir. Natürel endorfinler salınınca, mutluluk ortaya çıkar. Panik saldırılılar gergin ve kaygılıdır. Seks ve spor bu gerginliği gidererek, kaygıyı eksiltir. Dolayısıyla seks ve sporu netlikle vazgeçmemek gerekir. Bunlara bağlı çarpıntının çok klasik olduğu ustan çıkartılmamalıdır. Panik saldırılıların yasak ilişkilerini şipşak vazgeçmeleri ve spor ve tek eşliliğe dönmeleri onlar için en doğru seçim olacaktır.

Hekime gitmeden 6 hafta bekleyin
*Panik hücum kendiliğinden geçer mi yoksa rehabilitasyon görmek koşul mu? Hafif saldırılar, şahıs doğru bilgilendirildiğinde kendiliğinden geçebiliyor. Bunun için en az 6 hafta beklenmeli. Hala geçmeyen bulgular varsa evvel iç hastalıkları uzmanlarına gidilmeli. Sonrasında ise psikiyatrik dayanak almalı. Her ne kadar hastalıkla alakalı şahısların kendi kendilerini hasta ettikleri kanısı yaygın olsa da, panik hücum hastaları kendi kendilerinin hekimi olamazlar. Ancak kendi kendilerine dayanak edebilirler. Bu hastaların psikolojik destek almaları da koşuldur. Bu yarıyıl en az 6 ay sürer. Bundan evvel rehabilitasyonun kesilmesi hastalığın yüzde 50 olasılıkla tekerrürüne yol açar. Ayrıca, hasta en az 2 sene koruma programında yakalanmalıdır. Psikbitkierapilerde de, stres yönetimi mevzusunda şahıslara dayanakçı oluyoruz.

Günaydın / Esra Tüzün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42256&cat=220&dt=2007/10/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.