Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çapkınlar dikkat

11.04.2021
1

Tıp dünyası kandırmayı alışkanlık haline getirenler için bir kara kutu daha açtı. Kandıranlar dikkat! Giderek artan panik hücum hastalığı mevzusunda tıp dünyası bir kara paketi daha …

Tıp dünyası kandırmayı alışkanlık haline getirenler için bir kara kutu daha açtı.

Kandıranlar dikkat! Giderek artan panik hücum hastalığı mevzusunda tıp dünyası bir kara paketi daha açtı!

Kandırma panik saldırıyı tetikleyen bir vaziyet mudur ?
Muayenehane tecrübelerimiz bu neticeyi doğruladı. Çapkın erkek panik hücum hastalığının en güçlü adayı. Kandırmayla alakalı kendini yargılasa da yeniden de bu eylemi yapmaktan bırakamayan erkeklerde de panik hücum çok süratli büyüyebiliyor. Bu vaziyette beynin hipbitkialamus bölgesi yanlış alarm veriyor. Onun fazla duyarlılığı genetik yatkınlığı olan bireylerde panik hücum hastalığını oluşmasını süratlendiriyor. Ailesinin parçalamasından korktuğu halde eşini kandıran erkeklerde, yaşamlarının olmadık bir yarıyılında panik hücum kollanıyor. Kandırmayı kültür olarak onaylayan cemiyetlerde ise panik hamleye daha az tesadüfülüyor. Öte yandan, kandırılmayı düşünmek dahi bazen bilinçaltında panik hamleye yol açabiliyor. Bireyin düşünde kandırıldığını görmesi dahi, panik hücum geçirmesine neden olabiliyor.

Kadınlar dikkat!

Kandıran kadınlarda da panik hücum kollanıyor mu ?
Bu mevzuda kadın erkek ayrımı yapmak istemiyorum. Ancak hastalığın kadınlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla kollandığını söyleyebilirim. Kadınların kendilerini yargılama meyilleri daha fazla olduğundan, kandıran kadınlarda bunalıma çok fazla tesadüfüyoruz. Hastalıkta kadınlarında karakter ve kişilik yapısı yeniden çok ehemmiyetli. Erkeklerde vücutsal algıyı tertip eden alan daha duyarlı iken, kadınlarda duygusal yosunu alanı daha duyarlı olduğundan, hastalıktan etkilenme dereceleri aynı oranda fazla oluyor.

Panik saldırının ‘geliyorum ’ diyen sinyalleri var mı ?
Sık sık soluk darlığı sezme, çarpıntı, el titremesi ilk bulgular arasındadır. Endişeyi vücutsal yaşayan bireylerde coşku, üşüme, titreme ve mide meseleleri de hastalıkla alakalı ilk sinyaller olabilir. Sigarayı aniden vazgeçen bireylerin vücutsal anlamda fazla tepkiler vermeleri de panik hücum göstergesi olabilir. Suratlarında sivilce çıktığında “Eyvah illet hastalık mi oldum?” diyenler ya da bedenleri anlaştığında hemen felç olduklarını düşünenlerde panik hamleye tesadüfülme tehlikeyi fazladır. Hakimiyet edilemeyen stres sonrası birey panik hücum için aday haline kazanç. Coşkulu şahıslarda da aynı tehlike vardır. Bu bulgular sık görülüyorsa bir süre sonra panik hamleye dönüşür.

Yüksek endişe tetikliyor

Panik hücum Megakent veya seçkin kesim hastalığı mıdır ?
Çağdaş yaşamda yaşam standartları yüksek, yaşamı seven, hasta olursa kaybedecek şeyleri çok olan bireylerde bu hastalığa daha sık tesadüfülür. Vücutlarını çok seven bireyler ve sağlık endişesi yüksek olanlar da tehlike grubundadır. Vefattan korkan şahıslarda da çok görülür. Hastalık bireyin yaşamdan temennisi derecesinde şahsı tesirler. Megakent ’de yaşayanların ya da seçkin bireylerin, yaşamda kaybetmek istemedikleri parasal-manevi bir hayli şey vardır. Bunları kaybetmekten korkan bireylerde endişe daha yüksek olur. Fiziksel en minik bir bulgu başladığında ise, bu bireyler hemen hücum yaşadıklarını varsayırlar.

Panik hücum insanların birbirlerine söylemeleriyle dağılan moda bir hastalık mıdır ?
Bireyler “Bunalımdayım” demek yerine “Panik hücum oldum” demeyi seçim ediyor. Daha çok entelektüel seviyeyi yüksek grupta kollandığından, bireyler kendilerini bu biçimde ifade etmeyi seçiyor. Bu, fazla hareketli çocukların ebeveynlerinin çocuklarını hiperaktif diye belirlemelerine benziyor. Hastalık sosyal yaşamı da çok fazla etkilemediğinden öteki şahıslarca pozitif idrak edilebiliyor. Çağdaş yaşamın süratli yaşamı bu hastalığı daha kabul edilebilir görüyor. Bu sayede de insanlar, panik hücum olduklarını etraflarıyla çok rahat bir şekilde paylaşabiliyor.

Vatan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46022&cat=220&dt=2007/11/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.