Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çapkınlar dikkat

11.04.2021
38

Tıp dünyası kandırmayı alışkanlık haline getirenler için bir kara kutu daha açtı. Kandıranlar dikkat! Giderek çoğalan panik saldırı hastalığı mevzusunda tıp dünyası bir kara paketi daha …

Tıp dünyası kandırmayı alışkanlık haline getirenler için bir kara kutu daha açtı.

Kandıranlar dikkat! Giderek çoğalan panik saldırı hastalığı mevzusunda tıp dünyası bir kara paketi daha açtı!

Kandırma panik saldırıyı tetikleyen bir vaziyet mudur ?
Muayenehane tecrübelerimiz bu neticeyi doğruladı. Çapkın erkek panik saldırı hastalığının en eforlu adayı. Kandırmayla alakalı kendini yargılasa da yeniden de bu eylemi yapmaktan bırakamayan erkeklerde de panik saldırı çok süratli büyüyebiliyor. Bu vaziyette beynin hipotalamus bölgesi yanlış alarm veriyor. Onun fazla duyarlılığı genetik yatkınlığı olan şahıslarda panik saldırı hastalığını oluşmasını süratlendiriyor. Ailesinin bölmesinden korktuğu halde eşini kandıran erkeklerde, yaşamlarının olmadık bir yarıyılında panik saldırı kollanıyor. Kandırmayı kültür olarak onaylayan cemiyetlerde ise panik saldırıya daha az tesadüfülüyor. Öte yandan, kandırılmayı düşünmek dahi bazen bilinçaltında panik saldırıya yol açabiliyor. Bireyin düşünde kandırıldığını görmesi dahi, panik saldırı geçirmesine neden olabiliyor.

Bayanlar dikkat!

Kandıran bayanlarda da panik saldırı kollanıyor mu ?
Bu mevzuda bayan erkek ayrımı yapmak istemiyorum. Ancak hastalığın bayanlarda erkeklerden 2-3 kat daha fazla kollandığını söyleyebilirim. Bayanların kendilerini yargılama meyilleri daha fazla olduğundan, kandıran bayanlarda bunalıma çok fazla tesadüfüyoruz. Hastalıkta bayanlarında karakter ve kişilik yapısı yeniden çok ehemmiyetli. Erkeklerde vücutsal algıyı tertip eden alan daha duyarlı iken, bayanlarda duygusal likeni alanı daha alıngan olduğundan, hastalıktan etkilenme dereceleri aynı oranda fazla oluyor.

Panik saldırının ‘geliyorum’ diyen sinyalleri var mı ?
Sık sık soluk darlığı sezme, çarpıntı, el titremesi ilk bulgular arasındadır. Endişeyi vücutsal yaşayan şahıslarda coşku, üşüme, titreme ve mide meseleleri de hastalıkla alakalı ilk sinyaller olabilir. Sigarayı aniden vazgeçen bireylerin vücutsal anlamda fazla tepkiler vermeleri de panik saldırı göstergesi olabilir. Suratlarında sivilce çıktığında “Eyvah kanser mi oldum?” diyenler ya da bedenleri anlaştığında hemen felç olduklarını düşünenlerde panik saldırıya tesadüfülme tehlikeyi fazladır. Hakimiyet edilemeyen stres sonrası şahıs panik saldırı için aday haline kazanç. Coşkulu şahıslarda da aynı tehlike vardır. Bu bulgular sık görülüyorsa bir zaman sonra panik saldırıya dönüşür.

Yüksek evham tetikliyor

Panik saldırı Megakent veya seçkin kesim hastalığı mıdır ?
Çağdaş hayatta hayat standartları yüksek, yaşamı hoşlanan, hasta olursa kaybedecek şeyleri çok olan şahıslarda bu hastalığa daha sık tesadüfülür. Vücutlarını çok hoşlanan şahıslar ve sıhhat evhamı yüksek olanlar da tehlike grubundadır. Vefattan korkan şahıslarda da çok görülür. Hastalık bireyin yaşamdan temennisi derecesinde bireyi tesirler. Megakent’de yaşayanların ya da seçkin bireylerin, yaşamda kaybetmek istemedikleri parasal-manevi bir hayli şey vardır. Bunları kaybetmekten korkan şahıslarda evham daha yüksek olur. Fiziksel en minik bir bulgu başladığında ise, bu şahıslar hemen saldırı yaşadıklarını varsayırlar.

Panik saldırı insanların birbirlerine söylemeleriyle dağılan moda bir hastalık mıdır ?
Şahıslar “Bunalımdayım” demek yerine “Panik saldırı oldum” demeyi seçim ediyor. Daha çok entelektüel seviyeyi yüksek grupta kollandığından, şahıslar kendilerini bu biçimde ifade etmeyi seçiyor. Bu, fazla hareketli çocukların ebeveynlerinin çocuklarını hiperaktif diye belirlemelerine benziyor. Hastalık sosyal hayatı da çok fazla etkilemediğinden öbür şahıslarca pozitif idrak edilebiliyor. Çağdaş yaşamın süratli hayatı bu hastalığı daha kabul edilebilir görüyor. Bu sayede de insanlar, panik saldırı olduklarını etraflarıyla çok rahat bir şekilde paylaşabiliyor.

Vatan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46022&cat=220&dt=2007/11/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.