Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çay molası zaferi çoğaldırıyor

08.05.2021
21
Çay molası zaferi çoğaldırıyor

Yapılan araştırmalar çay molası veren personellerin daha istekli ve galibiyetli olduğunu ortaya koydu. Hollanda’da bilim insanlarının 150 çalışanın katılımıyla yaptığı araştırma, çay molası zaman kaybı değil. …

Yapılan araştırmalar çay molası veren personellerin daha istekli ve galibiyetli olduğunu ortaya koydu.

Hollanda’da bilim insanlarının 150 çalışanın katılımıyla yaptığı araştırma, çay molası zaman kaybı değil. Araştırmada, çay molası sırasında ilk gruptakilerden bir fincan çay alması, ikinci gruptakilerden tatlı besinler harcaması ve üçüncü gruptakilerden su içmesi istendi.

ÇAY İÇEN DAHA GALİBİYETLİ
Katılımcıların ruh hali, yaratıcılığı ve motivasyonu bazı çizim ve oyunlarla test edildi.

Çay molası veren ve molada çay içen gruptakilerin testlerde öteki gruptakilerden daha istekli ve galibiyetli olduğu, güç vaziyetlerle karşılaştığında daha tez çözüm bulduğu ortaya çıktı.

Bilim insanları, bu pozitif tesirlerin çaydaki kafein ve tein maddelerden kaynaklanıyor olabileceğini belirtti.

Araştırma, dünyanın en büyük süratli tüketim mahsulleri firmalarından biri olan Unilever ismine yapıldı. Ancak bağımsız bilim mecmuası “Food Quality and Preference” araştırmanın neticelerini yayımlamaya değer buldu.

Eskiki araştırmalar günde 4 fincan çay içenlerde stres hormonu kortizol seviyesinin daha düşük olduğunu, ayrıca çayın kalp krizi ve diyabet tehlikesini eksilttiğini göstermişti.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.