Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuğunuzun iştah problemi mi var?

20.04.2021
7

“International Hospital Sihrime ve İştah Bozuklukları Merkezi” Etiler’de hizmet vermeye başladı… Sihrime ve iştahsız çocuk merkezi yaklaşımı, muayenehane ve teknik imkânları geliştirilerek “Sihrime ve İştah Bozuklukları …

“International Hospital Sihrime ve İştah Bozuklukları Merkezi” Etiler ’de hizmet vermeye başladı…

Sihrime ve iştahsız çocuk merkezi yaklaşımı, muayenehane ve teknik imkânları geliştirilerek “Sihrime ve İştah Bozuklukları Merkezi” olarak International Hospital Etiler Tıp Merkezi ’ nde yapılandırıldı. Merkezin kurucu doktoru Prof.Dr. Benal Büyükgebiz ’ in sihrime ve iştah bozuklukları ile alakalı görüşlerini aldık.

Çocukluk yarıyılının en ehemmiyetli özelliği “sihrime”dir. Sihrime, beden ağırlığının ve boy uzunluğunun ölçülmesiyle izlenir. İlk senelerde ve ergenlikte sihrime süratli olmakla beraber tüm çocukluk yaş grubunda sihrime devam eder. Şayet çocuk kendi yaş grubuna uygun basmakalıp hudutlarda gelişiyor ise, bu vaziyet onun sıhhatli olduğunu düşündürür. Gelişmenin yavaşlaması veya durması ise, çocuğun sıhhatsiz olduğunun göstergesidir. Kesinlikle incelenmeli ve mesele tanımlanarak rehabilitasyon edilmelidir.

Yaşamın ilk beş seneyi içinde gelişmeyi etkileyen en ehemmiyetli etken beslenmedir. Daha sonra hormonlar da tesirli olmaya başlar. Genetik pbitkiansiyel ve geçirilen hastalıklar da sihrime üzerinde tesirli olduğunu bildiğimiz öteki etkenlerdir. Beslenme- sihrime arasındaki bu asıl ve ehemmiyetli ilişki sebebiyle eksik beslenme vaziyetinde sihrime geriliği beslenme eksikliği ortaya çıkar. Daha anlaşılır olmak için çocuk cılız ve/veya kısa boylu olur demek daha doğrudur.

Bazı vaziyetlerde, çocuğun hem boy uzunluğu hem de beden ağırlığı geri kalır. Başka bazı vaziyetlerde ise, çocuğun boyu geri kalsa da boya göre beden ağırlığı basmakalıp hudutlarda gelişmeye devam edebilir. Kısaca farklı sebeplerle hem boy uzaması hem de kilo çoğalışında meseleler yaşanabilir. Ehemmiyetli olan sualin sebebinin kısa zamanda tanımlanması ve lüzumlu ihtiyatların alınması, gerekiyorsa rehabilitasyonunun yapılmasıdır.

Sihrime, beslenme ve iştah arasındaki güçlü ilişki sebebiyle, iştahsızlık gelişmeyi çok ehemmiyetli derecede tehlike altına sokan bir gidişattır. Bu sebeple sihrime ve iştah bozukluğu olan çocuklar bir tam olarak değerlendirilmeli ve her hastaya bu bilimsel hakikatler yönünde yaklaşım yapılmalıdır” diyen Prof.Dr. Benal Büyükgebiz laflarına şöyle devam ediyor: “Her hasta tektir ve kendisine özgü çok ehemmiyetli özellikler kapsar. Sabırla, zaman ayırarak sualin tüm ayrıntılarını bilinip uygun muayenelerle doğru tanı koymak gerekir.”

İştahsızlığın Sebepleri Nelerdir?
İştahsızlığın içinde çok değişik açılımlar vardır. Bazen kardeşini çekememek tek neden olabildiği gibi bazen yeme maharetlerinin büyümemiş olması tek mesul olabilir. Kimi zaman da mide-bağırsak sisteminin bir hastalığı iştahsızlığa neden olur. Çocuk haklı bir sebeple yiyemez ancak anne öğrenmediği için baskı yapar. Çocuk natürel olarak buna tepki olarak ağzını açmama, başını çevirme gibi bir tutum geliştirir. Ve ön tasarıda biz bu tepkiyi görürüz. Bu sebeple de altta uyuyan neden önemsememe edilebilir, gözden kaçabilir. Böylece birden fazla rakamda faktör, neden-netice ilişkisi içinde iştahsızlık sorununu çoğaldırabilir. İştahsızlığın sebebi ve neticeyi olan muayenehane gidişatlar bir arada düşünülmelidir. Meseleyi çok güzergahlı değerlendirmek gerekir. Ayrıca mevzu kapsadığı tüm disipliner özellikleriyle teknolojinin ve bilimin desteklediği bir takım yaklaşımı da gerektirir. Bu sebeple çok özel bir mevzudur.”

İştahızlık Boy Kısalığına Neden Olur Mu?
Boy kısalığının ehemmiyetli bir sebebi de uzun süreli eksik beslenmedir. Bir çocuk eksik besleniyorsa evvel beden ağırlığının çoğalış sürati eksilir. Daha uzun sürerse kilo alışı durur. Hatta çocuk kilo verebilir. Eksik beslenme gidişatı daha da uzun sürecek olursa boy uzunluğu da etkilenir. Zira evvel uzama sürati eksilir, daha sonra eksik beslenmenin ağırlığı ile alakalı olarak boy uzaması durur. İşte bu vaziyette bir zaman sonra boy kısalığı ortaya çıkar. Eksik beslenme özellikle çocuğun günlük enerji lüzumunu karşılayamaması biçiminde ortaya çıkar.

Boy kısalığı ile karşılaşıldığında öncelikle kronik hastalıkların olmadığı vaziyette çocuğun yeterli beslenip beslenmediği dikkatlice denetlenmelidir. Bu emelle emin perhiz incelemeyi yapılmalıdır. Çocuğun günlük enerji-prbitkiein gibi yiyecek öğelerin lüzumları tanımlanmalı, harcadığı gıdalarla bunu karşılayıp karşılamadığı dikkatle incelenmelidir. Daha sonra da lüzumlu beslenme destekleri yapılarak bu şartta bir zaman boy uzunluğundaki çoğalış yakından izlenmelidir. Şayet çocuk yeterli beslendiği halde boy uzamasında süratlenme temin edilemez ise, bu gidişatta da bazı hormon hastalıklarının varlığı incelenmelidir.

Eksik beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan boy kısalığının en ehemmiyetli sebebi çocuklarda sıklıkla ve yoğun olarak yaşanan iştahsızlıktır. Bu sebeple iştahsız çocuk, çok yakından izlenmeli, sihrime süratinin geri kalıp kalmadığı dikkatlice incelenmelidir. Gelişmenin basmakalıp hudutlarda devam etmesi vaziyetinde, iştahsızlık çocuk için ehemmiyetli bir mesele oluşturmaz. Ama sihrime geri kalıyorsa mevzu kesinlikle uzmana danışılmalıdır.

İştahsızlığın sebebi ne olursa olsun, iştahsız çocuğun tehlike altında oluşudur. Bu sebeple her iştahsız çocuk, evvel beden ağırlığı ve boy uzunluğu dikkate alınarak değerlendirilmeli; beslenme eksikliği/sihrime geriliği incelenmelidir. Merkezimizde çocuğa özel bir bilgisayar programı ile sihrime incelemeyi yapılır. Çocuğun kas kitlesi ve yağ dokusu da dahil olmak üzere beslenmesi ayrıntılı araştırılır. Yeniden bilgisayarlı perhiz incelemeyi ile beslenmesi denetlenir. Yeterli olup olmadığı incelenir. Neticelere göre rehabilitasyonu tasarlanır.

Kız ve erkeklerde sihrime sürati
İlk 1 yaşta; senede 25 cm
1 – 2 yaş arası; senede 10 – 12 cm
2 – 4 yaş arası; senede 10 – 12 cm
4 – 12 yaş arası senede 5 cm gelişirler

Daha fazla bilgi için : Alo International 444 0 663

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=17638&cat=220&dt=2007/03/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.