Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuğunuzun uzuvlarını bağışlar mısınız ?

03.04.2021
36

“Kadavra kamunun mülküdür.” Uzuv nakli üzerine ölümcül bir münazara başlatıldı… Türkiye’nin en çok uzuv nakli yapan merkezlerinden Akdeniz Üniversitesi Uzuv Nakli Kısmı öğretim azası Doç. Dr. …

“Kadavra kamunun mülküdür.” Uzuv nakli üzerine ölümcül bir münazara başlatıldı…

Türkiye’nin en çok uzuv nakli yapan merkezlerinden Akdeniz Üniversitesi Uzuv Nakli Kısmı öğretim azası Doç. Dr. Alihan Gürkan, “ölümcül” bir münazara başlattı.

Uzuv naklinde bu sene ülke genelinde bir seferberlik yapılmış olsada, henüz işin çok başındayız. “Kadavra kamunun mülküdür, paylaşılan yer ise can pazarıdır. Çocuğunuz can verdi demek ne kadar güçse, çocuğunuzun uzuvlarını bağışlar mısınız? demek ondan da güçtür” diyerek içten bir itirafta bulunan Akdeniz Üniversitesi Uzuv Nakli ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Azası Doç.Dr. Alihan Gürkan, uzuv naklinin 15-20 sene evvel bir fantazi olduğunu söyledi. Gürkan, üniversite olarak 2007 senesinin ilk 10 ayında 265 böbrek nakli reelleştirdiklerini bu senenin sonuna kadar gayelerinin böbrek naklinde 300-320’nin üzerine çıkarak Avrupa’da ilk kez senede 300 böbrek naklini geçen merkez olacaklarını belirtti. Doç.Dr.Alihan Gürkan, uzuv naklinde gelinen noktayı, amaçlarını ve yaptıklarını anlattı:

Uzuv naklinde nereden neredeye geldik?
“15-20 sene evvel uzuv nakli yalnızca bir fanteziydi. 1950’li senelerde ilk böbrek nakli yapıldı. Karaciğer nakli 15 sene evvel rutin bir rehabilitasyondu. Geliştiremediğimiz tek şey bağış. 15 sene evvel böbrek nakli yapmak çok büyük bir şeydi. Ama hayat süresi çok düşüktü. Böbreği taktıktan sonra hasta bir sene yaşıyordu. Şimdi bir senelik hayat süresi yüzde 90’ın üzerinde.Hastayı yaşatma süresi neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde 1-2 puan üzerinde.”

Karaciğeri ikiye parçalayıp nakil yaptık
“Üniversite olarak nitelik içinde çok iddialıyız. Haftada vasati 5-7 arasında böbrek nakli yapıyoruz. Bu volümle çalışıp bu niteliği yakalatmak çok ehemmiyetli. Avrupa’da butik programlar var. Başka Bir Deyişle seçici program. Uzuv naklinin Versacesi’ni yapıyorlar. Hastayı seçiyorlar. Bizim ise seri yapıma lüzumumuz var. Tehlikeli hadiseleri almazlar. Misalin 77 yaşındaki bir hastaya böbrek nakli yapmazlar. Türkiye’nin en yaşlı müşterisi ile en yaşlı vericisi bizim merkezimizde takıldı. Bir karaciğeri ikiye dağılarak ilk kez biz nakil yaptık. İlk kan geçimsiz, ilik doku geçimsiz böbreği biz taktık.”

Kadavra kamunun mülküdür, paylaşılmalı
“Uzuv naklinde canlı ve kadavradan nakil yapılıyor. Kadavra kamunun mülküdür. Dolayısıyla ciddi paylaşım kaideleri vardır. Kitabi başka bir deyişle medikal tıp kitaplarına göre, hayat temennisi 5-10 senenin altında olanlarda uzuv nakli yapılmaz. Paylaşıldığı yer bir can pazarıdır. Gençlerin ve çocukların öncelikleri olmalıdır. Yaşı, bekleme süresi, doku geçimi için hastaya puan verilir. En çok geçimli olan hastaya da takılır.”

Uzuv verenin çocuğuna iş verilsin
“Böbrek Antalya’da çıktı. Alıcı Erzurum’da o zaman ne yapacaksınız. Bir böbreğin bekleme süresi 15-20 saattir. Karaciğerin ise 16 saattir. İnsanları karşınıza alıp, sonra da ’sana uydu, ötekileri evine gitsin’demek dünyanın en güç işidir. Devlet bağış yapana destekledirse çözülür. Aileye dayanak yapsınlar, teşfik etsinler. İşsiz çocuğu varsa, işe yerleştirsinler, para dayanağı, kaynak dayanağı yapılırsa, uzuv bağışı daha da çok çoğalır.”

Ayla Özcan- Vatan

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42860&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.