Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda beslenmeye dikkat!

28.04.2021
24

Bu mevzuda anne ve babalara ehemmiyetli roller düşüyor… Araştırmalara göre çocuklara nasıl beslenmeleri gerektiğini öğretme oranı çok düşük. Genelde menetme veya cezalandırma/mükâfat sistemi ile yiyecekleri tanıyor …

yemek
Bu mevzuda anne ve babalara ehemmiyetli roller düşüyor…

Araştırmalara göre çocuklara nasıl beslenmeleri gerektiğini öğretme oranı çok düşük. Genelde menetme veya cezalandırma/mükâfat sistemi ile yiyecekleri tanıyor çocuklarımız. Amerika Obezite Birliği 6 – 11 yaş grubu çocukların yüzde 15.5’i için obeziteden kaynaklanan kalp hastalıklarını en büyük öldürücü neden olarak açıkladı. Bundan korunmak için en büyük efor ise anne babaların elinde bulunuyor. Anne babalar çocuk beslenme tutumu için rol model oluyorlar. Çocukluk ve ergenlik yarıyılında çoğalan yağ hücreleri kanser, kalp ve obezite yolunda çocuklara fazla baht vazgeçmiyor. Çocuklara ne kadar erken yaşta beslenme ve egzersiz anlatılır ve uygulanırsa o kadar iyi ve bunu yapmak tamamen anne – babanın hakimiyetinde. Bu nedenle alttaki bilgileri kesinlikle önem verin.

Çocuklar çok;
* Hareketsiz kalıyor,
* Yoğun ders programları olabiliyor,
* Besleyici olmayan ama yüksek kalorili gıda harcıyor,
* Şekerli meşrubat ve gıda harcıyor

Çocuklar az;
* Fiziksel etkinlik yapıyor,
* Posa, C vitamini, kalsiyum ve demir alıyor,
* Süt mahsulleri harcıyor,
* Enerji tüketiyor.

Aromaterapi yağları ne işe verim ?
Amerika’da yakın zamanda yapılan bir çalışmaya göre aromaterapi yağları fizyolojik tesir ve fayda göstermiyor. Ancak bazı insanların sevincini iyileştitriyor. Araştırmada en popüler iki aromaterapi yağının, limon ve lavantanın yara iyileşmesi, bağışıklık vaziyeti, kan tazyiki, stres hormonları veya sızı hakimiyetinde düzelme sağlayıp sağlamadığına bakıldı ve bu yağların galibiyetsiz olduğu görüldü.

Limon yağı duygu vaziyet üzerinde ufak bir tesir gösterdi ancak fizyolojik tesirleri analizin yanı gizeme üç psikolojik test uygulayan analistlerin dediğine göre lavanta yağı sudan dahi daha az aktifti. Tahlilciler bu iki yağın sevinci artırmanın ötesinde fizyolojik bir tesir gösterip göstermediğine baktıklarında bu mevzuda çok fazla araştırma yapılmadığını da gördüler. Analistlerin bu çalışma için seçtiği limon ve lavanta aromaterapide en çok kullanılan iki yağ. Tahlilciler 56 bayan ve erkeği davet ederek koku duyularının ne kadar iyi olduğuna dair bir taramadan geçirdiler. Bazı katılımcılar aromaterapinin faalliğine inanırken değişiklerinin rastgele bir güzergahta bir görüşü yoktu. Katılımcılar limon yağı, lavanta yağı veya suya daldırılmış pamuk topları burunlarının altına yapıştırılmış biçimde üç buçuk günlük etkinliklere katıldılar. Bu arada muhtelif fizyolojik ve psikolojik testlere tabi yakalandılar. Seanslar sırasında kan tazyikleri ve kalp atış süratleri ölçüldü, ayrıca kan misali verdiler. Gönüllüler her seans sırasında üç kere duygu vaziyet ve stres ölçen psikolojik testleri yanıtladılar. Tecrübeyle alakalı pozitif ve negatif ifadeleri değerlendirildi.

Neticeler limon yağı duygu vaziyeti düzenlerken lavanta yağının böyle bir tesiri olmadığını gösterdi. Ve her iki koku da stres, sızı hakimiyeti ve yara iyileşmesine tesir etmedi. Aromaterapi yağları sizi mutlu ediyorsa sevincini çıkarın ama daha aşırısını beklemeyin.

Bahar bitkinliği için enerji dayanağı
İnsan bedeni tüm hücreleriyle çalışmak için enerjiye lüzum dinler. NADH Nikotinamid Adenin Dinükleotid, yemeklerden aldığımız glikoz ve soluduğumuz oksijenle birleşerek tüm hücrelerimiz için ATP enerjisi sarihe çıkarır. ATP, ömür boyu usumuzun içindeki en derin düşüncelerden kalp atışına kadar her şeyi çalıştırır.

Tıpkı hava ve yiyecek gibi, NADH olmaksızın beden hücreleri can verir. Kümes hayvanları, et ve balık açısından eksik beslenme veya ihtiyarlama ile birlikte bedendeki NADH seviyeleri düştükçe, beden bitkin ve dejeneratif hastalıklara sarih hale kazanç.
NADH yardımının kronik bitkinliği eksiltmeye, jet lag tesirini gevşetmeye, fiziksel ve zekasal dayanıklı-lıkla bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye destekçi olduğu düşünülüyor. Bahar bitkinliğine karşı dayanak olarak da kullanılabilir.

Milliyet

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=61251&cat=220&dt=2008/03/14

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.