Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Çocuklarda ‘pnömokok ’ riski

19.07.2021
25

Solunum yoluyla bulaşan bu hastalık bebekleri ve çocukları tehdit ediyor… Dünya genelinde çok sayıda 5 yaş altındaki bebek ve çocuğun pnömokok bakterisine bağlı büyüyen zatürre, menenjit …

Solunum yoluyla bulaşan bu hastalık bebekleri ve çocukları tehdit ediyor…
hasta,pnömokok,hasta çocuk
Dünya genelinde çok sayıda 5 yaş altındaki bebek ve çocuğun pnömokok bakterisine bağlı büyüyen zatürre, menenjit gibi hastalıklar sebebiyle hayatını yitirdiği belirtildi.

Türkiye ’de senede bin 500 çocukluk çağı menenjit hadisesi bulunduğu hipbitkiez edilirken, bunların takribî 500′şöhrete pnömokok bakterisinin neden olduğu ve bu çocukların bir kısmının hayatını yitirdiği kaydedildi.

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pnömokokun, solunum yoluyla bulaşan, bebeklerin ve çocuklukların burun, geniz ve boğazında yaygın olarak bulunan bir bakteri olduğunu söyledi.

Mektep evveli çocukların takribî yarısında, mektep çocuklarının takribî yüzde 20-30′unda, çocuklu ailelerdeki erişkinlerin yüzde 20′sinde ve çocuksuz ailedeki erişkinlerin yüzde 6′sında bu bakterinin mevcut olduğunu belirten Ceyhan, bağışıklık sistemi büyümediği için mikrobun çocuklarda daha yaygın olarak tutunduğunu vurguladı.

Ceyhan, bağışıklık sisteminin zayıfladığı vaziyetlerde pnömokokların, menenjit, zatürre ve orta kulak irini gibi ağır izleyen, kalıcı zarar vazgeçebilen, hatta vefatlara neden olan hastalıklara yol açabilen riskli bir bakteri olduğunu kaydetti.

-”ZATÜRRELERİN YARISINA NEDEN OLUYOR”-
Ceyhan, Dünya Sağlık Teşkilatı bilgilerine göre dünya genelinde her sene 5 yaş altı çok sayıda bebek ve çocuğun pnömokoka bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını yitirdiğini söyledi.

Türkiye ’de de bebek ve çocuklarda görülen zatürrelerin yarısına pnömokokun neden olduğuna işaret eden Ceyhan, ”Senede takribî bin 500 çocukluk çağı menenjit hadisesi olduğu hipbitkiez ediliyor. Bunların takribî 500′şöhrete pnömokok bakterisi neden oluyor ve bu çocukların bir kısmı kurtarılamıyor. Ayrıca bakteri faktörlü orta kulak cerahatlerinin de yüzde 25′ine pnömokoklar yol açıyor” diye konuştu.

-”KIŞ AYLARINDA ÇOĞALIŞ GÖSTERİYOR”-
Ceyhan, pnömokok bakterisine bağlı hastalıkların özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış aylarında çoğalış gösterdiğine dikkati çekti.

Burun içinde ve boğaz bölgesinde pnömokok bulunan bebek ve çocukların, mikrobu öbür fertlere öksürme veya aksırma ya da yakın temas yoluyla bulaştırabildiğini ifade eden Ceyhan, pnömokokların özellikle çocukların toplu halde bulunduğu anaokulu ve anaokulu gibi yerlerde daha süratli yayıldığına işaret etti.

Ceyhan, hastalığın rehabilitasyonunda genel olarak antibiybitkiiklerin kullanıldığını ancak pnömokokların zaman içinde antibiybitkiiklere karşı direnç kazandığını kaydetti.

-”EN AKTİF AŞI İLE KORUNULABİLİR”-
Pnömokokun neden olduğu hastalıklardan korunmada en tesirli yolun pnömokok aşısı olduğunu anlatan Ceyhan, ”Ülkemizde yeni uygulamaya giren konjuge pnömokok aşısı, ilk 5 yaş içerisindeki çocuklarda özellikle menenjit, zatürre ve orta kulak cerahatine karşı gözeticidir. Pnömokokun 90 ortamında tipi var ve mevcut aşının içindeki 7 tip, menenjitlerin yüzde 70-85′inde, zatürrelerin yüzde 20′sinde ve orta kulak irinlerinin yüzde 6′sında tesirlidir” dedi.

Ceyhan, aşının 2 yaşın altındaki çocuklara 2 aylıktan itibaren ve belirli bir şemada yapıldığında tekerrürünün gerekmediğini belirterek, aşının ilk 6 ay içindeki bebeklere muhakkak aralıklarla 3 doz ve 12. ayda da 4′şancı dozunun yaptırılması gerektiğini söyledi.

Aşının, şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve İngiltere gibi 18 ülkede milli aşı şeması içerisinde bulunduğunu ifade eden Ceyhan, aşının giderek artan sayıda ülkede milli aşı şeması içerisine girdiğini kaydetti.

-”65 YAŞ ÜSTÜ TEHLİKE ALTINDA”-
Bakterinin, bağışıklık sistemi zayıf, kronik hastalıkları olan 65 yaş üstündeki şahıslarda da riskli olduğuna dikkati sürükleyen Ceyhan, pnömokokun özellikle bu yaşlarda zatürreye neden olduğunda vefatlara yol açabildiğini vurguladı. Ceyhan, ”Astım, böbrek, şeker ve bağışıklığı baskılayan hastalıklarda dalak yokluğu ya da illet hastalık hastalarında vefata neden olabiliyor” diye konuştu.

Pnömokok aşısının Amerika Birleşik Devletleri ’de rutin uygulamaya girmesiyle beraber çocuklarda buna bağlı büyüyen hastalıklarda ciddi oranda eksilme olduğunun tespit edildiğini belirten Ceyhan, ”Bu bakterinin neden olduğu hastalıkların görülme sıklığı, çocuklarda yüzde 80-90, erişkinlerde ise yüzde 40-60 oranında eksildi” dedi.

-”TÜRKİYE ’DE GENEL AŞILAMA ORANLARI YÜZDE 93”-
Prof. Dr. Ceyhan, Türkiye ’nin özellikle son 2 sene içinde yapılan çalışmaların ardından gelişmiş ülkelerdekine eş çağdaş bir aşı takvimine kavuştuğunu belirterek, ”Ülkemizde 2 sene içinde aşıya ayrılan bütçe takribî 10 kat arkasıydı ve genel aşılama oranları yüzde 80′den yüzde 93′e çıktı” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığının aşı mevzusunda çok duyarlı olduğunu ifade eden Ceyhan, Türkiye ’de uygulanan aşı takvimindeki zaferin önümüzdeki 5 sene içerisinde çok daha iyi anlaşılacağını korundu. Ceyhan, ”Türkiye ’nin aşılama mevzusundaki zaferine 1998′den beri çocuk felcinin görülmemesi ve senelik kızamık olay sayısının 50 binden 3′e düşmesi çok ehemmiyetli bir misaldir” dedi.

Yakın gelecekte başta pnömokok olmak üzere başka aşıların da milli aşı şemasına ilave edilebileceğini belirten Ceyhan, ailelere öncelikli olarak milli aşı şemasında yer alan ve Sağlık Bakanlığı tarafından fiyatsız uygulanan aşıları, bu şema dışında yer alan aşıları ise parasal vaziyetleri uygunsa yaptırmalarını önerdi.

-”AŞININ MALİYETİ ÇOK YÜKSEK”-
Sağlık Bakanlığı yetkilileri de aşının maliyetinin çok yüksek olduğunu ve şu anda aşı takvimi içinde bulunmadığını belirttiler.

Bir birey için aşı maliyetinin çok yüksek sayılar olduğunu ifade eden yetkililer, aşının programa alınabilmesi için maliyetin uygun sayılara düşmesi ve bu mevzuda Maliye Bakanlığının aşı için ayırdığı bütçeyi artırması gerektiğini kaydettiler.

Yetkililer, şu anda bu aşıyla alakalı çalışmalar yapıldığını ancak aşının takvime alınmasının şu an için mevzubahisi olmadığını bildirdiler.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=57667&cat=220&dt=2008/02/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.