Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Detoks sağlayan yiyecekler nedir? Detoks nedir? Hakkında bilgi

25.03.2021
11
Detoks sağlayan yiyecekler nedir? Detoks nedir? Hakkında bilgi

Hava kirliliği, kent koşulları, yoğun iş temposunu bırakın detoks sağlayan yiyecekler tüketerek yenilenin! Çağdaş yaşamın getirdiği etraf kirliliği, hem topraklarımızı hem havamızı hem de gıdalarımızı zehirli …

Hava kirliliği, kent koşulları, yoğun iş temposunu bırakın detoks sağlayan yiyecekler tüketerek yenilenin!

Çağdaş yaşamın getirdiği etraf kirliliği, hem topraklarımızı hem havamızı hem de gıdalarımızı zehirli maddelerle hasarlı hale getiriyor. Natürel yaşamdan uzaklaştıkça vücudumuz bu zehirli maddelerle baş edemez hale geliyor. Birçok hastalıklara ve illet hastalıke yatkın hale geliyoruz. Reelinde karaciğer ve böbreklerimiz durmaksızın bu maddeleri ağır metalleri zehirsizleştirmekle uğraşıyor, dışkı, idrar ve terle atmaya çalışıyor.

Misalin kurşun, kemiklerimizdeki kalsiyumla yer değiştirerek kemik erimesine yol açıyor ve kemik iliğinde kımızı kan hücrelerinin yaradılışını bozuyor.

Aluminyum ise özellikle beyin ve asap sisteminde çok ehemmiyetli işlevi olan magnezyumun yerine geçerek Alzheimer Hastalığı ’na yatkınlığa neden oluyor.

Kadmiyum, çinkonun yerine geçerken böbreklerde birikmeye başlıyor ayrıca asap liflerinde mesaj bozukluğu yaratıyor.

Nikel de manganazın yerini alarak illet hastalıke yatkınlığa neden oluyor.

Zehirsizleştirme anlamına gelen detoks ile alakalı bilimsel olarak delil edilmiş kesin bir yöntem olmasa da bazı yiyeceklerin bu anlamda yararlı olabileceği öne sürülüyor.

detoks-hayat-icİşte detoks sağlayan mucize yiyecekler :

Brokoli
Brokoli, karnabahar, lahana, kıvırcık salata ailesi, yoğun sülforafan içeriği sayesinde genlerimizin yüksek miktarda antioksidan ve zehirsizleştirici maddeler üretmesini sağlar, illet hastalıke karşı ehemmiyetli derecede koruyucudur.

Yaban mersini
Yüksek miktarda antosiyanin kapsaması sebebiyle antioksidan özelliği, hücreleri zehirli maddelerden koruma ve temizletmede çok yararlıdır.

Kurt üzümü
Çin tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ülkemizde de yetiştirilmektedir.

Tadı yaban mersini ile kiraz arası olan tatlı ve sulu bir meyvedir, meyvesi ve yaprakları kullanılmaktadır.

Portakaldan çok daha fazla C vitamini kapsar.

Urlara karşı deney farelerinde yararlı bulunmuştur, Deoksirübo Nükleik Asit ’yı korur.

Çinko, kalsiyum, germanyum, selenyum, fosfor gibi yararlı birçok elementi kapsar.

Havuçtan daha iyi bir A vitamini öncülü olan beta karbitkien kaynağıdır.
Karaciğeri korur.

Gözde sarı nokta hastalığına karşı koruyucudur.

Soğan sarımsak
Sülfür içeriği sebebiyle karaciğerin arınılmasına takviyeci olur ve antiboitik eşi etkisiyle mikroplara karşı natürel direnç sağlar. Birçok yararlı mineral kapsar, illet hastalıke karşı koruyucudur. Böbreklerin süzmesine takviyeci olur.

Susam
Karaciğeri koruyucu etkisi vardır. Zengin lif içeriği sayesinde barsak fonksiyonlarına takviyeci ve barsak illet hastalıkine karşı koruyucudur. Romatizmal hastalıkları yasaklayıcı ve iyileştirici etkisi bilinmektedir.

Fesleğen
Fesleğen, nane ve reyhan illet hastalıke karşı koruyucu, bedende su yakalanmasını yasaklayıcı özellikleri olan yiyeceklerdir.
Romatizma, kolit gibi iltihabi hastalıklara ve illet hastalıke karşı koruyucudur.

Pancar
Magnezyum, demir, çinko ve kalsiyumdan zengin olması sebebiyle bedenden zehirlerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. illet hastalıkle gayrette çok etkili olan betasiyanin açısından oldukça zengindir.

Ananas
Hazmı khadiseleştiren ve barsak pakliği sağlayan bromelain içeriği sebebiyle bedenden hasarlı maddelerin uzaklaştırılmasına takviyeci olur.

Elma
Zengin yiyecek içeriği yanında yiyecek katkılarının ve metallerin bedenden uzaklaştırılmasına takviyeci olan suda eriyen pektin adlı bir cins lif kapsar.

Maydanoz
Karaciğerin metabolizmasını hızlandırarak zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını çoğaldırıcı etkisi vardır. A, C ve K vitaminlerinden çok zengindir.

Enginar
Karaciğerin hasarlı maddeleri zehirsizleştirmesini sağlayan silimarin, ve yağların khadise dağılmasını sağlayan maddelerle koruyucu özellik göstermektedir.

Rezene
Yoğun lif içeriği sayesinde barsaklardan hasarlı maddelerin atılımını süratlendirir sindirimi kolaylaştırır.

Tarçın
Demir, kalsiyum ve manganazdan zengindir, yağ asitlerinin dağılınmasını kolaylaştırır, şeker metabolizmasını düzenleyerek karaciğerin iş yükünü eksiltir.

Zencefil
Barsak hareketini artırır, metabolizmayı hızlandırır, atık maddelerin atılımını kolaylaştırır, iştahı frenler.

Avakado
Hem suda eriyen hem de erimeyen lifler kapsadığından barsak temiziliğine takviyeci olur, romatizmal hastalıklara karşı koruyucu ve iyileştirici etkisi vardır.

Dr. Özgür Şamilgil
İstanbul Florence Nightingale Sağlık Kurumu
Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü

Kaynak: http://hayat.sozcu.com.tr/detoks-saglayan-yiyecekler-2832/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.