Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat! Bu sene 7.6 milyon şahıs can verecek

01.04.2021
35

Her gün 20 bin şahıs can veriyor. İşte Dünya Sağlık Teşkilatı’nün korkutan raporu Dünyada bu sene takribî 7,6 milyon bireyin kanserden can vermiş olacağı varsayım ediliyor. Amerikan Kanser Derneğinin …

Her gün 20 bin şahıs can veriyor. İşte Dünya Sağlık Teşkilatı’nün korkutan raporu

Dünyada bu sene takribî 7,6 milyon bireyin kanserden can vermiş olacağı varsayım ediliyor.

Amerikan Kanser Derneğinin Beynelmilel Kanser Araştırma Müesseseyi bilgilerine sabrederek hazırladığı rapor, kanserden her gün 20 bin bireyin can verdiği dünyada, 2007′de takribî 7,6 milyon bireyin bu hastalıktan can vermiş olacağını, 12 milyondan fazla bireyin kansere tutulacağını gösterdi.

Raporda, gelişmiş ülkelerdeki yeni 5,4 milyon kanser hadisesinden 2,9 milyonunun, büyümekte olan ülkelerdeki 6,7 milyon hadiseden 4,7 milyonunun vefatla sonuçlanacağı vurgulandı.

Zengin ülkelerde erkeklerde en fazla prostat, akciğer ve sütun kanserine, bayanlarda ise meme, sütun ve akciğer kanserine tesadüfüldüğü belirtilen raporda, büyümekte olan ülkelerde de erkeklerde akciğer, mide ve karaciğer, bayanlarda rahim ve meme kanserinin görüldüğüne dikkat çekildi.

Dünyada kanser olaylarının takribî yüzde 15′inin enfeksiyondan kaynaklandığına işaret edilen raporda, büyümekte olan ülkelerde enfeksiyona bağlı kanser oranının gelişmiş ülkelerdekine göre 3 kat fazla olduğu yüzde 26′ya yüzde 8 vurgulandı.

Helicobacter pylori bakterisinin mide, human papillomavirusün rahim ağzı, hepatit virüslerinin karaciğer kanserine neden olduğu belirtilirken, büyümekte olan ülkelerdeki vefatların, erkenden tanı konulamaması ve rehabilitasyon imkânlarının noksan olmasından kaynaklandığı kaydolundu.

SİGARA-KANSER
Raporda, sigara ve kanser mevzusuna da özel bir kısım ufaladı.

Tütün kullanımının 2000′de 5 milyondan fazla bireyin vefatına neden olduğu kaydolunan raporda, sigaranın 20. asırda dünya genelinde takribî 100 milyon bireyin vefatından mesul olduğu, 21. asırda çoğu büyümekte olan cemiyetlerde olmak üzere 1 milyardan fazla bireyin vefatına yol açabileceği ifade edildi.

Kanserden çocuk vefatları ve enfeksiyona bağlı vefatların eksildiğini, artık ileri yaşlara kadar yaşamda kalabilen şahısların rakamının çoğaldığını belirten rapora imza atanlardan Ahmedin Cemal, ancak ulusun giderek çoğalan bir kısmının sigara içmek, az hareket etmek ve doymuş yağ oranı yüksek gıdaları harcamak gibi Batılı yaşam stilini özümseyen az gelişmiş ülkelerde kansere tutulma sıklığının çoğaldığını söyledi.

Dünya Sağlık Teşkilatına göre dünyada tütün kullanan 1,3 milyar bireyin takribî yüzde 84′ü büyümekte olan ülkelerde yaşıyor. Teşkilat, yalnızca Çin’de 350 milyon tütün bağımlısının bulunduğunu, bunun da Amerika Birleşik Devletleri popülasyonundan fazla olduğunu varsayım ediyor.

Tütün kullanımının bu biçimde devam etmesi halinde dünyada 2030′a dek 2 milyardan fazla tütün bağımlısının olacağı, bunların yarısının tütün bağımlılığının neden olduğu hastalıklardan can vereceği varsayım ediliyor.

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=48023&cat=220&dt=2007/12/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.