Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat! Bu sene 7.6 milyon birey can verecek

01.04.2021
19

Her gün 20 bin birey can veriyor. İşte Dünya Sağlık Teşkilatı’nün korkutan raporu Dünyada bu sene takribî 7,6 milyon şahsın illet hastalıkden can vermiş olacağı hipbitkiez ediliyor. Amerikan illet hastalık Derneğinin …

Her gün 20 bin birey can veriyor. İşte Dünya Sağlık Teşkilatı ’nün korkutan raporu

Dünyada bu sene takribî 7,6 milyon şahsın illet hastalıkden can vermiş olacağı hipbitkiez ediliyor.

Amerikan illet hastalık Derneğinin Beynelmilel illet hastalık Araştırma Müesseseyi bilgilerine katlanarak hazırladığı rapor, illet hastalıkden her gün 20 bin şahsın can verdiği dünyada, 2007′de takribî 7,6 milyon şahsın bu hastalıktan can vermiş olacağını, 12 milyondan fazla şahsın illet hastalıke tutulacağını gösterdi.

Raporda, gelişmiş ülkelerdeki yeni 5,4 milyon illet hastalık hadisesinden 2,9 milyonunun, büyümekte olan ülkelerdeki 6,7 milyon olaydan 4,7 milyonunun vefatla sonuçlanacağı vurgulandı.

Zengin ülkelerde erkeklerde en fazla prostat, akciğer ve sütun illet hastalıkine, bayanlarda ise meme, sütun ve akciğer illet hastalıkine tesadüfüldüğü belirtilen raporda, büyümekte olan ülkelerde de erkeklerde akciğer, mide ve karaciğer, bayanlarda rahim ve meme illet hastalıkinin görüldüğüne dikkat çekildi.

Dünyada illet hastalık hadiselerinin takribî yüzde 15′inin enfeksiyondan kaynaklandığına işaret edilen raporda, büyümekte olan ülkelerde enfeksiyona bağlı illet hastalık oranının gelişmiş ülkelerdekine göre 3 kat fazla olduğu yüzde 26′ya yüzde 8 vurgulandı.

Helicobacter pylori bakterisinin mide, human papillomavirusün rahim ağzı, hepatit virüslerinin karaciğer illet hastalıkine neden olduğu belirtilirken, büyümekte olan ülkelerdeki vefatların, erkenden tanı konulamaması ve rehabilitasyon imkânlarının noksan olmasından kaynaklandığı kaydolundu.

SİGARA-illet hastalık
Raporda, sigara ve illet hastalık mevzusuna da özel bir kısım parçaladı.

Tütün kullanımının 2000′de 5 milyondan fazla şahsın vefatına neden olduğu kaydolunan raporda, sigaranın 20. asırda dünya genelinde takribî 100 milyon şahsın vefatından mesul olduğu, 21. asırda çoğu büyümekte olan cemiyetlerde olmak üzere 1 milyardan fazla şahsın vefatına yol açabileceği ifade edildi.

illet hastalıkden çocuk vefatları ve enfeksiyona bağlı vefatların eksildiğini, artık ileri yaşlara kadar hayatta kalabilen şahısların rakamının çoğaldığını belirten rapora imza atanlardan Ahmedin Cemal, ancak ulusun giderek artan bir kısmının sigara içmek, az hareket etmek ve doymuş yağ oranı yüksek gıdaları harcamak gibi Batılı hayat stilini özümseyen az gelişmiş ülkelerde illet hastalıke tutulma sıklığının çoğaldığını söyledi.

Dünya Sağlık Teşkilatına göre dünyada tütün kullanan 1,3 milyar şahsın takribî yüzde 84′ü büyümekte olan ülkelerde yaşıyor. Teşkilat, yalnızca Çin ’de 350 milyon tütün bağımlısının bulunduğunu, bunun da Amerika Birleşik Devletleri popülasyonundan fazla olduğunu hipbitkiez ediyor.

Tütün kullanımının bu biçimde devam etmesi halinde dünyada 2030′a dek 2 milyardan fazla tütün bağımlısının olacağı, bunların yarısının tütün bağımlılığının neden olduğu hastalıklardan can vereceği hipbitkiez ediliyor.

A.A.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=48023&cat=220&dt=2007/12/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.