Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dikkat! ‘süper virüsler ’ çok riskli

26.07.2021
20

İngiltere’deki sağlık bitkioriteleri, grip rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların rehabilitasyonu ihtimalsiz ”süper virüslerin” ortaya çıkmasına neden olduğunu iddia etti. Sağlık Bakanlığı denetçilerinden Sir William Stewart, grip ilaçlarının basmakalıp …

İngiltere ’deki sağlık bitkioriteleri, grip rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların rehabilitasyonu ihtimalsiz ”süper virüslerin” ortaya çıkmasına neden olduğunu iddia etti.

Sağlık Bakanlığı denetçilerinden Sir William Stewart, grip ilaçlarının basmakalıp grip hadiseleri ve kuş gribi gibi hastalıklara karşı yaygın olarak kullanılmasının, virüslerin değişinime uğrayarak ilaca dirençli bir yapıya dönüşmesine yol açtığı ihtarında bulundu.

Stewart, bu cins ”süper virüslerin” kamu sıhhati için büyük tehdit oluşturduğunu belirterek, bu vaziyetin sağlık kurumularda faal olan MRSA isimli bakterinin yok edilememesine benzediğini söyledi.

Gazeteler, uzmanların kuş gribi virüsünün muhacir kuşlarla İngiltere ’ye gelme riskinin doğduğunu söylemesinin ardından Stewart ’ın ihtarlarının çok rakamda şahsı korkutacağına dikkat çekti.

Bu arada The Observer gazetesi manşetinde yer verdiği haberde, sağlık kurumularda dağılan bir bakterinin 9 ayda 49 hastanın vefatına neden olduğunu bildirdi.

78 hastanın bu bakteri sebebiyle son derece efor bir rehabilitasyon süreciyle karşı karşıya kaldığını söyleyen uzmanlar, ”Clostridium difficile” isimli bakterinin daha çok operasyonlu hastalara bulaştığına dikkat çekti.

”Süper bakterilerin” antibiybitkiikler sebebiyle direnç kazandığına inanan uzmanlar, yeni salgına sağlık kurumulardaki hijyen yetersizliğinin yol açtığını kaydoldu.

Bakterilerin, deterjan ve antibakteriyel paklik malzemelerinin kullanılmasıyla da direnç kazanıyor olabileceğine dikkat çekildi.

Milliyet

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=1746&cat=220&dt=2006/10/01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.