Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diş çürümesine karşı peynir

27.04.2021
5

Şekerin ardından yenilen bir parça peynir, diş çürüklerini önlüyor Şekerli besin alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme tesirini giderme açısından son derece ehemmiyetli …

peynir
Şekerin ardından yenilen bir parça peynir, diş çürüklerini önlüyor

Şekerli besin alındıktan sonra yenilecek bir parça peynirin, şekerin dişleri çürütme tesirini giderme açısından son derece ehemmiyetli olduğu bildirildi.

Türk Diş Doktorları Birliği Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Murat Akkaya, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle şekerli ve asitli yiyecekler ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay arınılamayan maddelerin diş sıhhati için mahzurlu olduğunu belirtti.

Bunları tamamen kesmek yerine emin bir kumpas içinde harcamanın daha doğru olacağına dikkati sürükleyen Akkaya, şekerli, yapışık ya da asitli yiyeceklerin 3 ana öğün içinde harcanmasını önerdi.

Öğün aralarında elma, havuç gibi sert, dişleri arınacak, ancak dişlere hasar vermeyecek yiyecekler yenilmesi gerektiğini vurgulayan Akkaya, şöyle konuştu:

”Şekerli, yapışık besin yendikten sonra dişlerin fırçalanması olası değilse, ağız suyla çalkalanmalı ya da bir kadeh su içilmelidir. Yeniden şekerli besin yenildikten sonra ağza atılacak bir parça peynir, şekerin dişi çürütme tesirini gidermesi açısından son derece ehemmiyetlidir. Diş sıhhatindeki ehemmiyeti açısından peynir, özellikle şekerli besin tüketimi sonrası şiddetle öneri edilen bir gıdadır. Yer fıstığı da içeriğindeki fosfat sebebiyle çerez cinsi besinler arasında diş arkadaşı olarak nitelendirilen bir gıdadır. Arıtılmış edilmemiş tahıl beyaz undan yapılmış ekmek yerine kepekli esmer ekmek diş sıhhati açısından seçim edilmelidir.”

ÜLKEMİZDE DİŞ ÇÜRÜĞÜ ORANI YÜKSEK
Diş çürüğünün Türkiye ’de gelişmiş ülkelere oranla daha fazla görüldüğüne işaret eden Akkaya, şu bilgileri verdi:

”Özellikle Türkiye gibi gözetici ağız diş sıhhati programı olmayan ülkelerde diş çürüğü ve çürüğe bağlı diş kayıplarının çok fazladır. Bunun sebebi, hem minik yaşlardan itibaren başlaması gereken gözetici programlarının uygulanmaması hem de günümüzde hazır besin sanayisinin büyümesiyle beraber çürük oluşturacak gıda ve meşrubatların tüketiminin çoğalması, beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Daha Önceki insanlar sert yiyeceklerle beslendikleri için natürel yollarla dişlerde bir paklik sağlanırdı. Bisküvi, şeker, çikolata, gazlı meşrubat gibi her an elimizin altında olan bu besin maddeleri dişlerin üzerine yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için ağız bakımı şuurunun eksikliğiyle beraber günümüzde diş çürüğü çoğalışının başlıca mesulleri olarak kabul ediliyorlar.”

Diş arkadaşı olarak kabul edilen besin maddelerinin başında prbitkieinler ile taze sebze ve meyvelerin geldiğini belirten Akkaya, bedenin temel yapı taşını oluşturan bu maddelerin dişlerin gelişimi sırasında kesinlikle harcanması gereken besin maddeleri olduğunu lafları ilave etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=91492&cat=220&dt=2008/08/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.