Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dişeti hastalıklarında erken rehabilitasyonun ehemmiyeti büyük

29.04.2021
3
Dişeti hastalıklarında erken rehabilitasyonun ehemmiyeti büyük

Çıkan meseleler yaşamımızı negatif etkileyebilir. En yaygın hastalıklardan biri olmasına karşın, ülkemizde ve dünyada yeterince tanınmayan dişeti hastalıkları son derece kolay rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak dişlerimize yeterince …

Çıkan meseleler yaşamımızı negatif etkileyebilir.

En yaygın hastalıklardan biri olmasına karşın, ülkemizde ve dünyada yeterince tanınmayan dişeti hastalıkları son derece kolay rehabilitasyon edilebiliyor. Ancak dişlerimize yeterince özen göstermediğimiz için bu meseleler yaşamımızı negatif istikamette etkiliyor.

Genetik olarak da aileden geçiş gösterebilen dişeti hastalıkları, erken yaşta diş kaybına neden olabiliyor. Bu surattan dişeti hastalığı olan bireylerin kesinlikle kumpaslı olarak diş doktoru hakimiyeti altında olmaları gerekiyor. Diş Doktoru Alper Delir, diş ve dişeti hastalıkları ile alakalı ehemmiyetli bilgiler verdi.

Ülkemizde ve dünyada yeterince önem verilmeyen dişeti hastalıkları, ilerlediği takdirde yaşamımızı ve sıhhatimizi negatif istikamette etkiliyor. Dişleri destekleyen dokuları etkileyen dişeti hastalığı, iltihabi bir hastalıktır. Başlangıç yarıyılındayken rehabilitasyon edilmeyen dişeti hastalıkları, kısa zaman içerisinde diş köklerinin etrafındaki kemik dokusunun kaybedilmesine neden oluyor. Belirli bir ölçüden fazla kemik kaybı olduğunda, dişler bulundukları konumdan hareket ederek yer değiştirmeye ve sallanmaya başlıyor. Bunun neticesinde da dişlerin kaybı kaçınılmaz oluyor.

Diş Doktoru Alper Delir, dişeti hastalıklarının Gingivitis kolay dişeti hastalığı ve Periodontitis ilerlemiş dişeti hastalığı olarak böldüğünü belirterek ‘‘Kolay dişeti hastalığı olarak belirlenen Gingivitis, ağız hijyeninin yeterli olarak sağlanamadığı vaziyetlerde oluşan dişeti hastalıkları grubunu temsil ediyor. Dişeti hastalığının en ehemmiyetli sebebi, kumpaslı ve doğru bir biçimde diş fırçalamamaya bağlı olarak büyüyen “bakteriyel diş plağının dişler üzerinde birikmesi. Ancak Gingivitis ’in yaradılışı üzerinde yalnızca bakteri plağının öncelikli olarak tesirinin olmadığı; bazı ilaçların kullanımı, gebelik veya menopoz yarıyılları gibi hormonal balanssızlıkların olduğu yarıyılların da tesiri olduğu öğreniliyor. Bakteri plağına bağlı olarak büyüyen Gingivitis ’in, doktorun uyguladığı diş yüzeyi pakliği ve 6 ayda bir yapılacak olan aralıksız hakimiyetlerle iyileşmesi muhtemel. Ancak natürel ki iyileşme üzerinde tesirli olan en ehemmiyetli etmen, hastanın doğru ve kumpaslı bir biçimde uyguladığı şahsi ağız bakımıdır. Tüm bu etmenler yerine getirildiğinde Gingivitis, bir daha oluşmamak üzere iyileşecektir. ’ ’dedi.

Dr. Alper Delir; ilerlemiş dişeti hastalığı olarak adlandırılan Periodontitis ’in, kolay dişeti hastalığından değişik olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki bağ dokusunu yok eden iltihabi bir hastalık olduğunun altını çizdi. ‘‘Periodontitis, rehabilitasyon edilmemiş olan Gingivitis ’in ilerlemiş haline benzetilebilir. Genellikle hastayı rahatsız edecek ebatlara eriştiğinde, ne yazık ki ileri seviyede harabiyetlere neden olmuştur. Şayet hastalık ilerlemiş seviyedeyse dişetinde abse yaradılışı görülebilir. Hastalar genellikle bu gidişatı, dişten kaynaklanan iltihabi bir vaziyet sanarak, ağrı ile diş hekimine müracaat etiyor. İleri dişeti hastalığının kronik ve dargın Periodontitis olarak iki alt gruba böldüğünü söyleyebiliriz ’ ’ dedi.

Kronik Peridontitis cemiyetin %85 ’inde görülürken, Dargın Periodontitis erken yaşta diş kayıplarına neden oluyor

Cemiyetin %85 ’inde genelde 35 yaş üzerinde görülen Kronik Peridontitis, kolay dişeti hastalığının rehabilitasyon edilmemesi neticesinde büyüyor. Dr. Alper Delir, Kronik Peridontitis ’te dişetlerinin olması gereken pembemsi rengini kaybederek, daha koyu kırmızı renkte, şiş ve kolaylıkla kanayabilen bir vaziyette olduğu belirtiyor.

Dargın Periodontitis ’in ise bakteri plağının bölgesel tesirinden bağımsız ve daha süratli ilerleyerek, hastayı ergenlik, genç yetişkin ve hatta ergenlik evveli yarıyılda etkilediğini belirten Delir; ‘‘En ehemmiyetlisi çok erken yaşlarda diş kayıplarına neden olacak derecede ilerleyebilir olması. Yapılan çalışmalar, hastalığın genetik olarak geçiş gösterebildiğini, bu sebeple ailesinde erken yaşta dişeti hastalığı sebebiyle diş kaybı olan fertlerin kesinlikle kumpaslı olarak diş doktoru hakimiyeti altında olmaları gerektiğini gösteriyor ’ ’dedi.

Erken tanı diş kayıplarını önlenmesinde ehemmiyetli rol oynuyor
Diş Doktoru Dr. Alper Delir rehabilitasyon usulleriyle alakalı şunları söyledi; ‘‘Dargın Periodontitis ’in rehabilitasyonunda daha öncekinden diş çekimi ya da dişlerin köklerinden birinin çekimi yapılırken; günümüzde antibiybitkiik kullanımı ile beraber diş kök yüzeylerinin arınılma harekâtı yapılabiliyor ve bu sayede dişler daha önceki sıhhatli görünümlerine kavuşabiliyor. Şayet dişeti hastalığı başlangıç yarıyılındayken rehabilitasyon edilmezse, kısa zaman içerisinde diş köklerinin etrafındaki kemik dokusu kaybedilmeye başlıyor. Kemiğin yitirildiği bölgeye, hastanın sıhhatli ağız içi bölgesinden alınan kendi kemiği, kemik bankalarından elde edilen sterilize insan kemikleri veya sentetik kemik minerallerini taklit eden malzemeler uygulanarak kayıp kemik ölçüyü kazanılmaya çalışılıyor. ’ ’

Dişeti hastalığı nasıl önlenir?
Tüm fertler için bebeklik yarıyılında başlayıp kumpaslı olarak diş doktoru hakimiyetlerini yaptırmak ve buna senede en az iki kere devam etmek büyük ehemmiyet taşıyor. Ancak bu sayede dargın Periodontitis gibi ciddi diş ve dişeti hastalıkları, erken yarıyılda teşhis edilebiliyor ve neden olduğu negatif gidişatların önüne geçilip kolaylıkla rehabilitasyonu hakikatleştiriliyor. Ancak tüm bu hakimiyetlerin yanı gizeme ferdin hayatı süresince sıhhatli bir ağız – diş sıhhatine sahip olabilmesi için, doktoru ile beraber iş birliği yaparak ağız – diş bakımına özen göstermesi, ağız bakımını öğretildiği biçimde doğru ve aralıksız olarak uygulaması büyük ehemmiyet taşıyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/606441-diseti-hastaliklarinda-erken-rehabilitasyonun-onemi-buyuk

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.