Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Dişlere hasar veren alışkanlıklar

08.05.2021
7
Dişlere hasar veren alışkanlıklar

Diş Doktoru Erce Beleçoğlu, ağız ve diş sıhhatine hasar veren gıdalar ve alışkanlıklar mevzusunda ehemmiyetli bilgiler verdi.

Diş Doktoru Erce Beleçoğlu, “Ağız ve diş dokuları yalnızca beslenmek için değil, beden sıhhatimiz ve sosyal yaşamımız için de çok bedellidir. Bu ehemmiyetli yapıya gereken itinayı göstermemi gerekir. Ağız ve diş sağlımızın iyileştirilmesi ve mevcut sıhhatin korunması için dikkat etmemiz gerekenler vardır. Bunların başında şahsın kumpaslı olarak diş fırçalaması gelmektedir. Diş fırçalamak günde en az 2 kere ve doğru teknik ile yapılmalıdır. Yanlış teknikle diş fırçalamak, fazla macun kullanımı ile günde üçten fazla yapılacak diş fırçalamakta dişlere hasar verebilmektedir. Doktorunuz tarafından önerildiği gidişatlarda ara surat fırçaları ve diş ipi de sizin için lüzumlu olabilir. Bunların yanı gizeme rutin diş doktoru hakimiyetleri ile diş sıhhatiniz için büyük bir adım atmış olursunuz. Hakimiyetlerde yalnızca diş çürükleri değil aynı zamanda fırçalama alışkanlığınız, yeme içme alışkanlıklarınız da değerlendirilir. Yukarıyada saydığımız etkenlere ek olarak bazı gıdalar ve alışkanlıklar da dişlere hasar verebilmektedir” dedi.

 

Diş Doktoru Erce Beleçoğlu, dişlere hasar veren vaziyetleri şöyle sıraladı:

 

 

“1. Sigara ve Tütün Mahsulleri: Sigaranın tüm bedene olduğu gibi ağız dokularına da gözle görülebilir ciddi hasarları vardır. Başlıca hasarları; diş etlerinden çekilmeler, dişlerde renklenme, ağız kokusu, sayılabilir. İleri problemler ağız içi illet hastalıklerdir. Birey, kendisi bu gidişatlardan habersiz olabilir ve semptomlar başladığında geri dönüşsüz bazı meseleler görülebilir. Ayrıca sigaranın ağız dokularında yapılan rehabilitasyonlarda iyileşmeyi yavaşlatan, bozan tesiri de vardır.

 

 

2. Diş Sıkma: Dişler günlük bir saat kuvvet almaya programlanmış gibi düşünülebilir fakat bu vakit diş sıkan fertlerde günlük on saatleri bulmaktadır. Özellikle uyku sırasında asıllaşan diş sıkma ile sabah uyanıldığında çene de bitkinlik, dişlerde ağrı semptomları görülebilir. Dişler fazla kuvvete maruz kalmaktadır ve ömürlerine tamamen bu biçimde devam edemezler. Ertelemeden diş doktorunuza gitmeli ve geri dönüşsüz problemler; dişlerde kırıklar, eklem problemleri oluşmadan rehabilitasyonunu sağlamalısınız.

 

 

3. Asitli, Şekerli Besinler: Tükürük dişleri çürükten korur. Koruma mekanizması ağız PH kıymetini, bakterilerin çürük yaradılışını süratlendirdiği asidik bedellerden uzaklaştırır. Şayet etraftan ciddi ölçüde şeker var ise veya yüksek ölçüde asit var ise evvelki tümcemden de anlaşılacağı gibi; tükürük buna karşı koyamayabilir. Buna bağlı diş çürükleri süratli bir biçimde çoğalır. Genellikle dişler arasında ara surat çürüğü dediğimiz, geç bulgu veren diş problemleri ile karşılaşılır. Aynı zamanda asitte fazla maruz kalan dişlerin mine dokularında yıpranmalar, ciddi renklenmeler de görülebilmektedir. Kola, katkı maddeli meyve suları, enerji meşrubatı.

 

 

4. Dişlere Yanlış Yükler Yüklemek: Dişlerimiz yiyeceklerin kesilmesi, öğütülmesi için vardır. Şişe kapağı açmak, sert kabuk kurmak, kalem ısırmak, toka ısırmak, iğne ısırmak, buz kırmak için dişlerimiz kullanılmamalıdır. Bunlara bağlı olarak diş kırıkları ile sık sık karşılaşılmaktadır.

 

 

5. Devamlı Atıştırmak, Fazla Tatlı Harcamak: Bu alışkanlık genellikle karyojenik olarak nitelendirilen ve dişler üzerinde çürük yaradılışını süratlendiren yiyeceklerdir. Gün içinde dişler bu yiyeceklere sık maruz kalırsa, devamlı bunları arınmanızın da olası olmayacağını düşünürsek; dişlerinizde çürük olasılığı çoğalacaktır. Aynı biçimde gün içinde kumpaslı olarak şekerli sakız da dişleri problemlere sarih hale getirecektir. Bu beslenme biçiminden sakınmamız dişlerinize gözetecektir.

 

 

6. Sıhhatsiz Beslenme: Ağız ve diş sıhhati, tüm beden sağılığımız ile tamsal olarak düşülebilir. Özellikle süt ve süt mahsulleri, sebzelerdeki yiyecek kıymetleri ve vitaminler dişleri gözetmede çok ehemmiyetlidir. Beceriksiz ve yiyecek niteliği düşük beslenme dişlerde de uzun vade problemlere sarih hale getirecektir.”

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.