Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Diyabet hastaları için ‘şeker bitkiu ’ üretiliyor!

11.04.2021
10
Diyabet hastaları için ‘şeker bitkiu ’ üretiliyor!

Tatlandırıcı olarak kullanılan bilimsel ismi ‘steviya’ olan şeker bitkiu, Akdeniz Üniversitesi’nde üretilmeye başlandı. Kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamadığı için şeker hastalarının tatlandırıcı olarak rahatlıkla …

Tatlandırıcı olarak kullanılan bilimsel ismi ‘steviya ’ olan şeker bitkiu, Akdeniz Üniversitesi ’nde üretilmeye başlandı.

Kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamadığı için şeker hastalarının tatlandırıcı olarak rahatlıkla kullanabileceği şeker bitkiunun toz halinin ise banal şekerden 200-300 kat daha tatlı olduğu bildirildi. Özel bir işletme tarafından da Antalya ’da 10 dekar alanda yapımına başlanan şeker bitkiunun, kısa müddette ekonomiye kazandırılması tasarlanıyor.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Nebatları Kısım Başkanı Prof. Dr. Kenan Turgut, Latince adı steviya olan şeker bitkiunun, tropik kuşakta yetiştiğini belirtti.

Şeker bitkiunun Paraguay ’da 1500 yıldır tatlandırıcı olarak kullanıldığını, Brezilya, Japonya, Hindistan ’da da kullanımının yaygın olduğunu ifade eden Turgut, Türkiye ’de de nebatın yapımı ve kullanımına izin verildiğini vurguladı.

Türkiye ’de kullanılıyor olmasına karşın, yapımı olmadığın ı ve ithal edildiğini kaydolan Prof. Dr. Kenan Turgut, şu bilgileri verdi:

“Bu nebatın en büyük özelliği, kapsadığı değişik tipteki tatlandırıcı. Sakorozdan çok değişik, steviyol glikozit ismi verilen bir tatlandırıcı. Kurutulmuş haldeki şeker bitkiu yaprakları, banal şekerden 10-15 kat daha tatlıdır. İşlenerek toz haline getirilmiş şeker bitkiu ise banal şekerden 200-300 kat daha tatlıdır. Stevia ekstresinin en büyük özelliği, natürel tatlandırıcı ve perhiz yiyeceği olarak hiç bir biçimde kalori, yağ, sakarin ve toksik maddeler kapsamamasıdır.”
Turgut, bir dekardan yaprak olarak 1.5 ton verim alınabildiğini belirterek, “Tatlandırıcı dediğimiz içerik olarak da yüzde 7-15 arasında verim alınabiliyor. Bu da çok yüksek bir sayı” dedi.

JAPONYA ’DA ŞEKER HASTALARI KULLANIYOR
Japonya, Brezilya ve Paraguay ’da şeker bitkiunun diyabet hastaları tarafından yoğun kullanıldığını bildiren Kenan Turgut, “Zira negatif tesiri yok. Diyabetikler bunu şeker gayesine kullanabilirler. Yapılan araştırmalar şeker bitkiunun, şeker hastaları tarafından kullanılabileceğini göstermektedir. Kalorisi olmayan şeker bitkiunda öbür tatlandırıcılar gibi negatiflikler tespit edilmedi. Yüzde 100 natürel olan bu ürünü şeker hastaları rahatlıkla kullanabilir” diye konuştu.

Turgut, şeker bitkiunun dişlere hasar vermediğini de bildirdi.
Şeker bitkiunun, suni tatlandırıcıların yoğun olarak kullanıld ığı gazlı meşrubatlar, meyve suları, reçel, marmelat hatta pasta üretiminde rahatlıkla kullanabileceğini vurgulayan Turgut, özellikle perhiz ürünlerde kullanılabileceğine işaret etti.

KANDAKİ ŞEKER ORANINI DÜŞÜRÜYOR
Brezilya, Hindistan gibi ülkelerin şeker bitkiunun yapımına yatırım yaptığına dikkati sürükleyen Prof. Dr. Kenan Turgut, şeker bitkiunun suni tatlandırıcıların önüne geçecek bir ürün olduğunu kaydoldu. “Yüzde surat natürel bir ürün, kalorisi yok” diyen Prof. Dr. Turgut, hatta bazı yerlerde rehabilitasyon edici özelliğinin olduğu, kandaki şeker oranını düşürdüğü, kalp damar hastalıklarına iyi geldiği biçiminde belirtiler de olduğunu belirtti.

KISA MÜDDETTE PİYASAYA SÜRÜLMEYE BAŞLANACAK
Zirai pbitkiansiyeli olmasına karşın şeker bitkiunun Türkiye ’de üretilmediğini vurgulayan Prof. Dr. Kenan Turgut, şunları söyledi:

“Bunu ilk kez Akdeniz Üniversitesi üretiyor. Akdeniz Üniversitesi ’nde 1.5 sene evvel başladığımız araştırmalar pozitif neticeler verdi. Ş u anda ilk tasarılı sınama alanını kurduk. Yaptığımız çalışmalarla çimlenme oranını yüzde 5′deri yüzde 50′nin üzerine çıkardık. Tropik orijinli bir nebat olmasından dolayı Türkiye ’nin her yerinde yetişmez. ODTÜ teknokentte bulunan imal alanı bulunan özel bir şirket de bu işe sahip çıktı. Şimdi Antalya ’da 10 dekar alanda yapımına başladı. Senede üç kez hasat edilebilen şeker bitkiu kısa müddette piyasaya sürülmeye başlanacak.”

Turgut, şeker bitkiunun üniversitede hekime tezi olduğunu da bildirdi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/619097-diyabet-hastalari-icin-seker-bitkiu-uretiliyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.