Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME

26.07.2021
35
DİZ EKLEMİNDE KİREÇLENME

Medical Park Samsun Sağlık Kurumu, Ortopedi ve Travmatoloji Muayenehanesinden Op. Dr. Köksal Tilki “diz ekleminde kireçlenmeGonartroz” hakkında bilgi verdi. Dr. Tilki “Orta yaşla beraber dizlerde başlayan ve özel bir nedeni olmayan ağrıların en yaygın sebebi milletimizin kireçlenme olarak belirlediği diz ekleminin osteoartritidir. Eklem kıkırdağının bozulması ile ortaya çıkan hastalığın en öğrenilen sebepleri yaşla beraber ortaya çıkan genetik yatkınlık, eklem içi kırık ve yaralanmalar, romatizmal hastalı

Diz ağrısının, çoğu zaman yavaş yavaş çoğalarak ortaya çıktığını söyleyen Dr. Köksal Tilki “Eklemde şişliğin eşlik ettiği ani başlayan ağrıbiçiminde de başlayabilir. Eklemde hareket sarihliği eksilir. Çömelme ve merdiven inip çıkma çok ağrılı hale kazanç. Düz yol yürüme performansı eksilir ve ağrılıdır. İstirahat sonrası ilk adımlar ağrılı olur. Bazen hastalar dizden gelen seslerden ve kilitlenmeden şikayet eder. Ağrılı yarıyılda hareketlerin eksilmesiyle beraber diz etrafındaki adalelerde eforsuzluk ortaya çıkar ve bu vaziyet ağrıyı daha da çoğaldırır.”biçiminde ifade etti.

Op. Dr. Köksal Tilki “Hastalığın tanısında hikaye, fizik tetkik ve basarak çekilen röntgen grafisi yeterlidir. Orta yaşta spor yaralanma hikayesi veya travma geçiren hastaların ayırıcı tanı için menisküsler ve diz bağları gibi eklem içi yapıların değerlendirilmesi için diz MRI gerekebilir.”diye konuştu.

Hastalığın hangi aşamada olduğunun rehabilitasyon biçimini ve galibiyetini etkilediğini söyleyen Dr.Tilki “Erken aşamada yaşam stili farklılıkları, baston kullanma, egzersizler verimli olur. İlaç rehabilitasyonu olarak parasetamol grubu ağrı kesiciler ve kortizon dışı antieflamatuar ilaçlar kullanılır. Bu grup ilaçların uzun zaman kullanımında böbrek, karaciğer ve mide-bağırsak hastalıklarına yol açtığı kesin olarak öğrenilmektedir.”

Medical Park Samsun Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Muayenehanesinden Op.Dr. Köksal Tilki “Erken ve orta  düzeydeki ağrılı hamleyi olmayan hastalarda eklem kıkırdağının bozulmasını yavaşlatan ve ağrıyı eksilten  glukozamin,kondroitin vb.yiyecek destekleri kullanılabilir.Diz içine eklem akışkanı enjeksiyonu olarak belirlenen hiyaluronik asit uygulamaları ve hastanın kendi kanından hazırlanan trombositten zengin plazmanın PRP diz içine uygulanması bu hasta grubunda yararlıdır.Ameliyat düşünmeyen ileri düzey hastalarda ve akut ağrılı orta düzeydeki hastalarda diyabet ve hipertansiyonu dikkate alarak diz içi kortizon uygulaması bir aydan sık ve senede üçten fazla olmamak üzere yapılabilir.Dizilim bozukluğu olmayan erken ve orta düzeydeki hastalarda fizik rehabilitasyon ile ağrı ve hareket kaybı rehabilitasyon edilebilir.”

Cerrahi rehabilitasyon alternatifleri üç başlık altında bir araya gelebilir. Erken ve orta düzeydeki dizilim bozukluğu olmayan hastalarda artroskopik olarak bozulmuş kıkırdağın arınılması varsa menisküse ait meselelerin çözülmesi ilk cerrahi alternatiftir. Artroskopiye ek olarak uyluk ve kaval kemikleri arasında dizilim bozukluğuaçılanma  olan hastalara düzenleyici ostebitkiomi operasyonları ikinci alternatiftir. İleri düzey hastalarımızda yarım veya bütün diz takmayı operasyonları yüksek galibiyet oranlarına olan operasyonlardır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.