Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Doğum hakimiyet hapına dikkat

15.07.2021
9

İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, doğum hakimiyet hapının rahim ağzı illet hastalıkine tutulma tehlikesini artırıyor. DOĞUM HAKİMİYET HAPI illet hastalık YAPIYOR İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, doğum hakimiyet …

İngiltere ’de yapılan yeni bir araştırma, doğum hakimiyet hapının rahim ağzı illet hastalıkine tutulma tehlikesini artırıyor.

DOĞUM HAKİMİYET HAPI illet hastalık YAPIYOR
İngiltere ’de yapılan yeni bir araştırma, doğum hakimiyet hapının rahim ağzı illet hastalıkine tutulma tehlikesini artırdığını ortaya koydu. İlaç vazgeçildiğinde ise tehlike eksiliyor.

Lancet tıp mecmuasında yayımlanan ve 52 bin kadın üzerinde yapılan araştırmanın neticelerine göre, rahim ağzı illet hastalıkine tutulma tehlikeyi, doğum hakimiyet haplarının kullanım süresini çoğalıyor.

Bu hapları en az 5 sene kullananlarda, rahim ağzı illet hastalıki tehlikeyi hiç kullanmayanlara oranla 2 kat artıyor. Ancak hap vazgeçildikten 10 sene sonra bir kadının bu hastalığa tutulma tehlikeyi bu hapı hiç kullanmayanla aynı oluyor.

Uzmanlar, doğum hakimiyet hapı kullanan kadınlara kumpaslı sağlık hakimiyeti yaptırmalarını öneri ediyor.

Uzmanlar, araştırmanın, bir kadının doğum hakimiyet hapını kullanmayı vazgeçmesinden sonra ne olabileceğini göstermesi açısından ehemmiyetli olduğuna dikkat sürüklüyor.

cnnturk.com ’daki habere göre, geçmişteki araştırmalar, doğum hakimiyet hapı kullananlarda meme illet hastalıki tehlikesinin yüksek olduğunu, ancak yumurtalık ve rahim illet hastalıki tehlikesinin düşük olduğunu ortaya koymuştu.

Kaynak;
http://www.haberturk.com/haber.asp?id=44015&cat=220&dt=2007/11/12

http://h2.haberturk.com/01Detay.aspx?ID=1353&Kat=5&dt=2007/11/12

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.